Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ti próbáljátok az irodalmi...

Ti próbáljátok az irodalmi nyelvet tanítani a gyereknek, vagy pedig nem foglalkoztok ezzel és beszéltek, ahogy beszéltek?

Figyelt kérdés

Itt sok kérdésben olvasok olyat, hogy "jöttek nálunk" (=hozzánk) vagy éppen "kamilláztam" (=csodálkoztam) vagy egyes szavak más értelmű használata (pl. filigrán=rossz életű nő, nem pedig karcsú). Egyik kollégám meg azt szokta mondani, hogy "nyisd ki a villanyt" vagy "tedd oda a kávét" meg "bezárom az ajtót"(=becsukom):)


Az a kérdésem, hogy akik ilyen tájnyelven vagy tájszavakkal beszélnek, azok így tanítják a gyerekeiket, vagy pedig irodalmi nyelven? Szóval próbálja az ember felülbírálni önmagát, ha tudja, hogy mi a hivatalos kifejezés?


Én még gyerekvállalás előtt vagyok, magamon nem veszem észre, hogy így beszélnék. Bár szokták mondani, hogy csak a Bp-iek mondják azt a szót, hogy "közért" meg igyekszem majd leszokni a személynevek előtti névelőről. :)



2014. jún. 11. 22:53
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Irodalmi nyelvet (bár én vitatkoznék, hogy létezik-e egyáltalán ilyen, de értem nagyjából mit takar ez a fogalom nálad) akkor sem tudsz tanítani neki, ha akarsz, ugyanis a mindennapi életben a köznyelvet használjuk (ez megint érdekes fogalom, igen). A tájszólások, különböző szóhasználati módok és némi nyelvtani változatosság csak gazdagítja a nyelvet. Sokkal károsabbak az angol nyelvből tömegesen beáramló kifejezések, de ettől sem kell megijedni, mert szavaink döntő többsége idegen eredetű. Gyermeked helyes nyelvi fejlődéséért a legtöbbet sok mondókázással, olvasással-meséléssel és a tv minél több mellőzésével tehetsz a legtöbbet.

Egy 2 gyermekes nyelvész anyuka

2014. jún. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Szerintem semmi baj azzal ha a gyerek út tanulja meg a mondatokat, kifejezéseket ahogy a szüleitől hallja, ahogy a szülei használják. Ha később problémák lesznek a megfogalmazásával majd kialakul neki. Kinek mi a furcsa, van akinek az a természetes hogy "tedd be az ajtót", nekem az hogy csukd be. Nincs ezzel gond.
2014. jún. 12. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Az az igazság, hogy én például mindig sokat olvastam, és így idővel akaratlanul is bekerült a szókincsembe néhány olyan szó vagy kifejezés, ami nem feltétlenül megszokott itt Budapest környékén, esetleg kifejezetten régies kifejezés. Ugyanúgy használom ezeket a szavakat, kifejezéseket, olykor tudatosan is, mert szeretném, ha a kislányunk megismerné, és ha nem is használja majd, de legalább ismerje a jelentésüket. Egyébként egy ismerős szabolcsi, és nem ritkán olyan kifejezéseket használ, hogy ember legyen a talpán, aki megérti. A nagylánya szókincsébe ezek viszont nem épültek be.
2014. jún. 12. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

mi pesten lakunk, férjemmel mindketten ide születtünk, "szépen" beszélünk.

a gyerekünk tök tájszólással beszél :D pedig mi sose beszélünk így, de hát ezt hallja a nagyszülőktől, dédszülőktől :)

szerintem cuki amúgy ahogy mondja, hogy anya, adol nekem almát? például.

amúgy 5 éves, szóval tuti nem azért beszél így mert még csak most tanul :)

2014. jún. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

Igen, mi is budapestiek vagyunk, szóval nem beszélünk "másként", ezért kérdeztem, hogy vajon aki máshogy beszél, az hogy beszél a gyerekhez.:)


Szerintem egyébként a gyereked nem tájszólással beszél, hanem azt hiszi, úgy kell mondani, hogy adol.:) Lehet, hogy valaki a környezetében így mondja (pl. valami hülye szomszéd)


Anyukám magyar tanár és nemrég kitalálta, hogy mennyivel szebb, ha úgy mondja, hogy "adjál" nem úgy, hogy "adj".:))

2014. jún. 12. 12:46
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

nem, ez tájszólás, mint írtam, nem a hülye szomszéd beszél így hanem a nagyszülők. és tudja hogyan kell mondani, illetve hogyan lehet még, de neki ez jön a nyelvére :)

ezen kívül sok kifejezést is másképp használ, mert azt is hallja a nagyszülőktől. érti amit "pestiesen" mondok, de ha visszakérdez, akkor azt már a vidékies formában mondja :)

2014. jún. 12. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Igen, az -olozás tájszólás. Adol, gondolkodol, látol stb. szabolcsban is mondják így. Egy ötévesnél simán lehet az, hogy inkább most jobban tetszik neki, ahogy a mama mondja. Haláliak szerintem mikor ezt utánozzák, vagy mikor valami nagyon szabatos kifejezést használnak, amit a gyerekek nem igazán szoktak. Nekem egyformán aranyos. Az -olozás úgy is el fog kopni, nálam is elkopott, de ha hazamegyek, akkor direkt szeretem használni. Csak mert tetszik és más mint máshol olyan otthoni. Én kifejezetten szeretem a tájszólásokat, tényleg gazdagítják a nyelvet.


Nekem a férjem pesti amúgy, néha szokott csodálkozni, hogy miket mondok, de már rá is ragadt belőle, a múltkor fel is háborodott, hogy miket beszél miattam, ő sose mondott olyat, hogy belülje. :)

2014. jún. 12. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Adj, adjál. Amúgy tényleg az adjál az egy szebb udvariasabb forma, otthon mi alapból a hosszabb felszólító alakot használjuk. Szóval nekem pl. a szabolcsi tájszólás természetesebb, szebb és sokszor helyesebb is, mint pl. ahogy a pestiek beszélnek (ott is laktam) Mert nem ö-zünk, hogy föl, mert a felszólítóból is a szebbet használjuk, meg még vannak ilyenek. Szóval mindenkinek az a normális, ahol felnőtt, mondom, ha valaki máshonnan beszabadul Pestre, neki az a természetellenes és helytelen, ahogy ott beszélnek.
2014. jún. 12. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:
bocsánat, azt hittem, hogy mivel ti mindketten Bp-re születtetek, a nagyszülők sem vidékiek, azért gondoltam, hogy biztosan valami szomszéd mondhatja rosszul:)
2014. jún. 12. 13:54
 20/22 anonim ***** válasza:

próbálok helye kifejezéseket használni,de pl használok 5 évesemnél szlenget is meg lazább vagyok,csúnya kifejezéseket mellőzzük,de nem feltétlen mindig a helyes jön ki az adott pillanatban,sokat mondókázunk énekelünk kb ennyi

5 évesem hatalmas szókinccsel rendelkezik,szépen érthetően beszél,remélem 8 hósom is ilyen lesz majd,31 éves tanító anyuka

2014. jún. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!