Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Miért jó egy kisbaba? Eddig...

Miért jó egy kisbaba? Eddig szerettem volna gyereket, de most elbizonytalanodtam.

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szülésznőnek tanulok, mert azt hittem, nincs annál jobb dolog, mint kisbabákkal, gyerekekkel foglalkozni.

Sokáig én is teljesen odáig voltam, hogy legyen egy saját gyerekem, nem győztem visszaszámlálni az éveket, míg lediplomázok, elmehetek dolgozni, és amint lesz egy kis anyagi tartalékunk a párommal, belevágjuk a dologba. Teljesen meg voltam őrülve, alig vártam, hogy a párommal mi is szülők lehessünk.


Aztán ez nemrég megváltozott.

A tanulmányaim során elég sok mindent láttam és hallottam, tanultunk szinte mindenről, ami a szülés előtti, alatti és utáni időkben történik a babával és a kismamával és teljesen beparáztam.


Már maga a terhesség is nehéz, az embernek hónapokig fáj a háta és a dereka, rendszeresen hányingere van, reggeli rosszullétek és hányások kísérik az életét, felduzzadnak a lábai, nehezen mozog, nem alhat se a hasán, később pedig a hátán se, nehogy a baba megnyomja azokat az artériákat, amik a vérellátást biztosítják, stb. Tömni kell magamba a vitamint, mert ha nem, az én szervezetemből vonja el, ami kell neki (pl. Calcium), és ott lesz máris egy jó kis csontritkulás. Arról nem is beszélve, mennyi betegség van, ami káros a magzatra, az ember folyton retteghet, hogy még egy aprócska náthát se kapjon el, mert a gyógyszerek 90%-át szintén tilos szedni a fejlődési rendellenességek miatt, stb.


Aztán ott van maga a szülés! Nem elég, hogy 9 hónap alatt csupa stria lett a hasam és hetek óta nincs szexuális életem, de ez még mind semmi ahhoz a fájdalomhoz képest, amit átélek, mire végre megszülöm... jobb esetben "csak" órákon keresztül vajúdok (és nem napokig), borzasztó fájdalmakat élek át, végigmetszik a gátamat is, majd összevarrják, és akkor még szerencsésnek is mondhatom magam, ha "csak" ennyit kell végigcsinálnom, ugyanis a legkisebb komplikáció során egyből mehet az ember lánya a műtőbe egy jó kis császármetszésre, ahol felszabdalják a hasam, életem végéig ott lesz a heg is, és arról még nem is beszéltem, hogy minden műtét komplikációkkal járhat... Mi lesz, ha nem ébredek fel az altatásból?


És ez még mind csak a kezdet, utána napokig, hetekig, hónapokig kialvatlanul kelhetek fel hozzá az éjszaka közepén, mert sír, hogy éhes, hogy jön a foga, hogy fáj a pocija, hogy tele van a pelus, hogy felriadt és nem tud visszaaludni, stb, stb. Onnantól kezdve vége az átlagos életnek, mert minden perc és pillanat csak a gyerekről szól majd, egyfolytában vele kell foglalkozni. Többé nem jut majd időm se magamra, se a páromra, se semmire, még arra sem, hogy egyáltalán pihenjek egy kicsit...


Utána jön a dackorszak. Csak azért is nemet mond mindenre, csak azért is szaladgál az ollóval, csak azért is bele akar nyúlni a konnektorba, csak azért is húzza majd a macska farkát, csak azért is ellentmond nekem mindenben, hiába szólok rá, hogy ezt vagy azt nem szabad.


Utána jön az iskola. Vegyek meg neki ezt, meg azt, mert hát az összes osztálytársának van már. Vegyünk márkás telefont, nem jó másik. Neki csak az a táska kell, amilyet a reklámban látott. Akkor is rendeljük meg a drágább laptopot, mert csak azon lehet rendesen számítógépes játékokat játszani. Hiába mondanám, hogy felesleges, vagy most erre épp nincs pénz, én leszek a rossz anya, mert hát mindenki másnak vesznek Iphone-t a szülei, akkor mégis milyen anya vagyok én, hogy még ezt se adom meg neki, stb.


Aztán ez csak rosszabb lesz. Elkezd majd kamaszodni. Megint csak én leszek a rossz anya, mert én nem értem meg őt, nem értek meg semmit, miért nem engedem el őt abba a buliba, ami hajnali 2-ig tart és ott lesznek a legmenőbb srácok, akik már cigiznek... Ő igenis buliba akar majd járni, cigit szívni és alkoholt inni, mert az a menő. Ha lány, akkor meg miniszoknya, smink és milyen ciki, hogy 14 évesen még nem volt pasija. Ha megpróbálnám megbeszélni vele, hogy ez még mind korai, akkor megint ugyanoda jutunk majd: én nem értem meg őt, én nem értek meg semmit, én vagyok a legrosszabb anya a világon, mert bezzeg a többi lány elmehet a buliba, a többi lánynak megengedik, hogy miniruhát vegyen fel, és különben is, ő már rég nagylány, ő már többé nem gyerek, én ne mondjam meg neki, hogy mit csinálhat és mit nem.


Már ciki anyuval vásárolni menni, ciki anyuval időt tölteni, sokkal szívesebben van a barátaival, barátnőivel, mint velem. Kifejezetten a terhére vagyok, ha bemegyek a szobájába, hogy kicsit beszélgessünk, mert ő most inkább zenét akar hallgatni, netezni, a barátaival chat-elni, vagy épp házit írni, bármit, csak menjek már ki.


Később egyszerűen csak elmegy otthonról. Már engedélyt se kér, csak felöltözik, és hopp, azt se tudom, hol a gyerekem. Ha megkérdezem, hazudik, hogy merre járt, vagy kikéri magának, hogy milyen jogon faggatom, miért kérem számon, hogy hová megy, ő már nagyfiú/nagylány, ne bánjak úgy vele, mint egy ovissal, pedig hát az ember csak aggódik... Hiába, megint csak az lesz, hogy én nem értem meg őt, én nem hagyom élni, bekorlátozom, stb. :S


Aztán egyszer csak azon kapom magam, hogy elköltözött. Kirepült a fészekből, saját családot alapított, jó esetben havonta 1x hazatelefonál szegény, öreg, aggódó anyjának, de többé nincs rám szüksége, nem igényli a társaságomat, szívesebben tölti az idejét a családjával.


Öregkoromra pedig összetehetem majd a két kezem, hogy ha nem dug be egy kórházba vagy idősek otthonába, csak mert terhére lesz. Lehet, hogy öreg koromra leépülök szellemileg és mindent 20x fogok megkérdezni tőle, amitől ő ideges lesz. Elfelejti, hogy amikor ő volt kicsi és ő kérdezett meg mindent 20x, én türelmesen válaszolgattam neki. Ha századszor is megkérdezte, hogy "Anya, ez miért így van?" akkor én százszor mondtam el neki. Amíg nem tudott enni, én etettem. Ha én nem fogok tudni enni egyedül, mert remeg a kezem, vajon ő megetet majd? Amikor kicsiként bekakilt, én mindig tisztába tettem. Ha én fogok öreg koromra bekakilni, mert inkontinens leszek, valószínűleg ő nem fog ugyanígy gondoskodni rólam...


Az ember párt talál és kisbabát vállal. Minden idejét, pénzét és energiáját a gyermekére fordítja, foglalkozik, játszik és tanul vele, igyekszik neki megadni mindent, amit csak tud. Fizeti a különórákat, a hobbiját, a sportot, amit választott, a legjobb iskolákba járatja, finanszírozza az egyetemi tanulmányait, sok szülő lakást és autót is tol a csemetéje alá, mielőtt kirepülne otthonról, sőt, egyesek még a gyereke esküvőjét is fizetik.


De mit kap cserébe az ember a gyerekétől? Mi jó származik mindebből?

A problémás terhességből, a fájdalmas szülésből, abból, hogy a testem megváltozik, csíkos és csúnya lesz, a sok türelem, idő, szeretet és gondoskodás megtérül valaha is? Ad bármit is cserébe végül a gyerek?


Ezekre a félelmeimre és aggályaimra keresem a választ. Gondoltam, ezekre senki se tud jobb magyarázatot adni, mint az anyukák, így hát ezért kérdezlek titeket.


U.I.: Az én édesanyám már nem él. Szívesen beszélgetnék Vele ezekről a dolgokról, és örülnék, ha meghallgatná a félelmeimet és a gondolataimat, amik jelenleg a gyerekvállalás kapcsán kavarognak a fejemben, mert biztos megnyugtatna, de sajnos erre soha nem lesz már lehetőségem...


Köszönöm, hogy végigolvastátok. :)


23/L



2014. szept. 26. 13:47
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Tudom, hogy inkább csak a negatívat fogalmaztam meg, persze tudom, hogy biztos ad örömöt és boldogságot is egy gyerek, de nem tudom elképzelni, hogy tudja ez az öröm kompenzálni azt a sok lemondást, nehézséget és azt a hatalmas felelősséget, amivel egy baba jár. 4 kistesóm van, én voltam a legidősebb és még emlékszem, milyen aranyosak voltak picinek, totyogósnak és hogy én is sokszor mennyire büszke voltam rájuk, ha én tanítottam meg nekik valamit, amit aztán ők ügyesen megcsinálták, de persze egy testvér mégis más, mint egy saját gyerek.


Igazából talán attól ijedtem meg a legjobban, hogy nem tudom, egyedül képes leszek-e helyesen felnevelni, hogy a fent leírtak NE következzenek be. Nem tudom, hogyan neveljem jól, ahogy Anyu nevelt minket. És van bennem egy csomó kétely, amit szívem szerint Anyával beszélnék meg legszívesebben, egy csomó mindent tudnék kérdezni tőle az anyaságról, de nem tehetem. És félek, ha ott lesz a pici, és esetleg elbizonytalanodom, hogy valamit mégse jól csinálok, nem tudom felhívni és megkérdezni, hogy így jó-e. Vagy ha nagyon fáradt vagyok és szeretnék egy szabad hétvégét kettesben a párommal, nem tudom elvinni a gyereket a nagymamához.


Igazából elég friss még ez az élmény, Anyut idén nyáron vesztettem el és azóta egyre több minden megjelenik az életemben, amiben elbizonytalanodom. Előtte egy viszonylag magabiztos csajszi voltam, úgy gondoltam, mindent meg tudok oldani, de amióta nincs Anya, azóta érzem azt, hogy macerás az élet. Talán hiányzik az a biztonság érzet, amit minden édesanya jelent a saját gyermekének. És valószínűleg azért, mert jelenleg ennyire bizonytalannak, elanyátlanodottnak érzem magam, nem tudom, hogy tudnék én valaha is biztonságot jelenteni egyszer egy kisgyereknek. Szóval ez kicsit egy ilyen ördögi kör. :)

2014. szept. 26. 14:26
 12/22 anonim ***** válasza:

Biztos összefüggésben van anyukád halálával ez a sok kétely, hogy most jöttél rá mennyi mindent megkérdeztél volna még tőle, és már nem tudsz. Sajnálom, részvétem!

Nagyon felelősségteljesnek tűnsz amúgy, inkább gondold így mint felelőtlen legyél.

Az hogy mennyi kérdésed van stb. Nézd meg a fórumot, hány nő kérdez itt napmintnap valamit mert kérdése van, tapaszalat érdekli? Láthatod mindannyiunkban ott vannak a kérdések, bár lehet anyukánkkal meg tudnánk beszélni, de ők már nem emlékeznek úgy vissza, rég volt már :) meg azóta sokminden változott, modernebb és korszerűbb lett minden. Szeritnem minden jellegű kérdést megtalálsz itt, akár a nevelés akár a terhesség, mindenkiben vannak kérdések. Mikor már van gyereked tényleg minden háttérbe szorul a lényeg a gyerek lesz ez igaz, de azért ha nagyon akarod, el tudsz menni akár fodrászhoz is :) szóval nem kell lepukkanni, csak szervezés kérdése, akár a párod akár valaki akiben megbízol vigyáz rá addig, vagy viszed magaddal. Szóval ha nagyon szeretnél valamit azért gyerekkel is lehet. Van aki egzotikus tájakra is utazik babával..... én sosem voltam ilyen helyen és babával nem is mennék, de látod még ez sem lehetetlen, csak mint írtam szervezés és sokkal körültekintőbbnek kell lenni, hogy legyen felszerelésetek ha valami van, akár gyógyszer vagy olyan ruha stb.

Ha a tesóiddal annyira jól megvoltál miért gondolnád hogy egy babával gond lenne? Hiszen még gyerek voltál te is most meg már felnőtt vagy, még ügyesebb leszel.

Várj még pár évet, amúgy is fiatal vagy, aztán hidd el jön majd a babavárás gondolata mindenféle kétely nélkül.

2014. szept. 26. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

magyarázd meg egy vaknak, hogy milyen is a szivárvány :)


A terhesség-szülés-kisbabás időszakról röviden,

teljesen tünetmentes terhes voltam, egy kis vérezgetéstől eltekintve a 20. héttől. 2,5 óra alatt szültem, a gyerek hangját fél évig nem lehetett hallani, kb. evett-aludt. Éjjel is. Dackorszakot túléltük, pedig nem mindig volt egyszerű. De tudod, a "szeretlek anya" és a "te vagy a legjobb anyukám a világon" mindenért kárpótol. Az életemet adnám érte, nem néhány átvirrasztott éjszakát, kihagyott bulit, néhány napnyi fájdalmat. Teljesen más értelmet kapott a saját életem, átértékeltem dolgokat.


Nem azért szültem gyereket, hogy öreg koromban gondoskodjon rólam valaki, de ha felém sem fog nézni, az bizony az én-mi hibánk lesz. Az életnek az a rendje, hogy a gyerekek felnőnek, elmennek, önállósodnak. A halálos ágyamon pedig majd nem mindegy, hogy milyen emlékekkel készülök itthagyni ezt a világot, fog adni némi megnyugvást, hogy itt hagytam egy értékes, jó embert.



Fú anyám, ez de szentimentális :D


Valahol volt egy cikk arról, hogy mennyit adunk, és ennyit kapunk vissza. Talán az univerzumnak törlesztjük így, amit mi a saját szüleinktől kaptunk. Mert ha belegondolsz, mi sem adjuk vissza ugyanazt a szeretetet, gondoskodást, energiát, pénzt, stb.

2014. szept. 26. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%
Ez mindenkinél teljesen más hidd el. Amiket pl. leírtál nálam egy sem volt terhesség alatt. Nem volt semmi tünetem a 9 hónap alatt, se hányinger, se rosszullét, semmi. Imádtam terhesnek lenni, teljesen lazán kezeltem az egészet, a világ legtermészetesebb dolgának gondoltam a terhességet, nem paráztam semmin se. Aztán a dokimnak "köszönhetően" (aki utólag jöttem rá, hogy sz@rt a fejemre) megszületett a lányom 4-es apgarral, 10 nap PIC stb. Úgy éreztem meg fogok bolondulni, nem akartam hazahozni a gyerekemet, mondtam hogy nekem ő nem kell, én egészséges gyereket akarok stb...stb...1 hónapig totál ki voltam, hogy ez miért pont velem történik mikor olyan jó volt eddig minden. Most itt alszik mellettem, 3 hónap eltelt azóta, egészséges, erős, gyönyörű kislány, nem adnám semmiért, de minden egyes napon rettegek, hogy ne legyen semmi baja, fejlődjön szépen ugyanúgy ahogy eddig...szóval igen, ez sajnos ilyen... nem tudsz sehogy sem felkészülni semmire...ilyen az élet...pont ezért nem szabad szerintem ennyit agyalnod a dolgokon. Én végig rettegtem, hogy jajj mi lesz a gátmetszéssel, végig csak a sima szülés járt a fejemben. El nem tudtam volna képzelni, hogy engem császározzanak. De most hogy sürgősségi császárom lett teljesen megváltozott a véleményem és csak császárral szülnék legközelebb is.
2014. szept. 26. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
Jaj ne haragudj, de őszintén szólva végignevettem amit írtál, totál objektíven összeszedtél minden negatívumot, és mind igaz! De a gyerekvállalást nem lehet ilyen haszonelvűen nézni :D Valóban, nincs benne semmi racionális, de mégis nagyon-nagyon jó <3
2014. szept. 26. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen. Na most a babát cseréld ki életre. Vezesd le ugyanígy és már mehetsz is a Dunának. :D
2014. szept. 26. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ezt légyszives nézd meg!!!!


Amit leírtál az igaz, rohadt fájdalmas és nehéz a gyereknevelés, de ennek ellenére mégiscsak ők a legtöbb ember legnagyobb boldogságai! :))


Azt, hogy mit kap mindezért cserébe egy anya? Te mit adtál anyukádnak? LÁtom, hogy sajnos már nem él anyukád, (sanálom) nem tudod tőle megkérdezni, de bitzos elmondaná, hogy Te voltál a legnagyobb öröme az életben!!

2014. szept. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
22%
Az írásodból egyértelműen látszik, hogy nincs gyermeked. Teljesen más amit megtanulsz, amit másoktól látsz, addig amíg te meg nem tapasztalod..az élet legszebb dolga, és mi vagyunk a világ leggazdagabb emberei azzal h van egy gyermekünk..az életben semmi sincs ingyen, ezért is meg kell szenvedni, de nem véletlenül mondják h megéri.mert MEGÉRI!!! Elég szomorú hogy neked ilyen dolgok miatt változott meg a véleményed a gyermekvállalásról mint h csíkos lesz a hasad, 9 hónapig nem tudsz olyan pózban aludni amilyenbe szeretnél, fáj a szülés..nagy dolgok..mindenki túl éli őket..képzeld én 20 kilót híztam és tiszta csík vagyok, 1 éve nem aludtam ki magam de soha sem voltam még ennyire boldog mint ezalatt a 12 hónap alatt..soha sem csinálnék semmit másként, mert senkivel sem lesz ennyire erős, szétszakíthatatlan kötelék, mint köztem és a lányom között..aki a méhemben fejlődött, ott érett emberré és akit egy életen át kísérni fogok, mert a világ legcsodálatosabb érzése "hivatása" dolga ANYÁNAK, szülőnek lenni..remélem változni fog a véleményed..20 éves anyuka
2014. szept. 26. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
0%
Én is kérdeztem erről a dologról a nővéremet, amikor szült. Tönkrement a házassága, a teste, az élete, a karrierje, mindene odalett. Azt mondta, az egyedüli jó dolog abban, hogy gyereked lesz, az, hogy gyereked lesz. és igaza van, azért vállaljuk, mert gyereket akarunk, nem számít, hogy minden más borzasztó. Pl. hiteles lakás: van lakásod, de az életed örök pokol onnantól. Ugyanez a gyerekkel is.:)
2014. szept. 26. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim válasza:
11%
Én is nagyon vágytam gyerek után évekig, azóta van 2 fiam,egy 5 és 3 éves. Mostanában átalakultak energiavámpirrá nagyon gáz. 2 hónapja magasvérnyomással küzdök. Egyébként szeretem Őket és Te is szeretni fogod a gyerekedet!
2014. szept. 27. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!