Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Miért jó egy kisbaba? Eddig...

Miért jó egy kisbaba? Eddig szerettem volna gyereket, de most elbizonytalanodtam.

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szülésznőnek tanulok, mert azt hittem, nincs annál jobb dolog, mint kisbabákkal, gyerekekkel foglalkozni.

Sokáig én is teljesen odáig voltam, hogy legyen egy saját gyerekem, nem győztem visszaszámlálni az éveket, míg lediplomázok, elmehetek dolgozni, és amint lesz egy kis anyagi tartalékunk a párommal, belevágjuk a dologba. Teljesen meg voltam őrülve, alig vártam, hogy a párommal mi is szülők lehessünk.


Aztán ez nemrég megváltozott.

A tanulmányaim során elég sok mindent láttam és hallottam, tanultunk szinte mindenről, ami a szülés előtti, alatti és utáni időkben történik a babával és a kismamával és teljesen beparáztam.


Már maga a terhesség is nehéz, az embernek hónapokig fáj a háta és a dereka, rendszeresen hányingere van, reggeli rosszullétek és hányások kísérik az életét, felduzzadnak a lábai, nehezen mozog, nem alhat se a hasán, később pedig a hátán se, nehogy a baba megnyomja azokat az artériákat, amik a vérellátást biztosítják, stb. Tömni kell magamba a vitamint, mert ha nem, az én szervezetemből vonja el, ami kell neki (pl. Calcium), és ott lesz máris egy jó kis csontritkulás. Arról nem is beszélve, mennyi betegség van, ami káros a magzatra, az ember folyton retteghet, hogy még egy aprócska náthát se kapjon el, mert a gyógyszerek 90%-át szintén tilos szedni a fejlődési rendellenességek miatt, stb.


Aztán ott van maga a szülés! Nem elég, hogy 9 hónap alatt csupa stria lett a hasam és hetek óta nincs szexuális életem, de ez még mind semmi ahhoz a fájdalomhoz képest, amit átélek, mire végre megszülöm... jobb esetben "csak" órákon keresztül vajúdok (és nem napokig), borzasztó fájdalmakat élek át, végigmetszik a gátamat is, majd összevarrják, és akkor még szerencsésnek is mondhatom magam, ha "csak" ennyit kell végigcsinálnom, ugyanis a legkisebb komplikáció során egyből mehet az ember lánya a műtőbe egy jó kis császármetszésre, ahol felszabdalják a hasam, életem végéig ott lesz a heg is, és arról még nem is beszéltem, hogy minden műtét komplikációkkal járhat... Mi lesz, ha nem ébredek fel az altatásból?


És ez még mind csak a kezdet, utána napokig, hetekig, hónapokig kialvatlanul kelhetek fel hozzá az éjszaka közepén, mert sír, hogy éhes, hogy jön a foga, hogy fáj a pocija, hogy tele van a pelus, hogy felriadt és nem tud visszaaludni, stb, stb. Onnantól kezdve vége az átlagos életnek, mert minden perc és pillanat csak a gyerekről szól majd, egyfolytában vele kell foglalkozni. Többé nem jut majd időm se magamra, se a páromra, se semmire, még arra sem, hogy egyáltalán pihenjek egy kicsit...


Utána jön a dackorszak. Csak azért is nemet mond mindenre, csak azért is szaladgál az ollóval, csak azért is bele akar nyúlni a konnektorba, csak azért is húzza majd a macska farkát, csak azért is ellentmond nekem mindenben, hiába szólok rá, hogy ezt vagy azt nem szabad.


Utána jön az iskola. Vegyek meg neki ezt, meg azt, mert hát az összes osztálytársának van már. Vegyünk márkás telefont, nem jó másik. Neki csak az a táska kell, amilyet a reklámban látott. Akkor is rendeljük meg a drágább laptopot, mert csak azon lehet rendesen számítógépes játékokat játszani. Hiába mondanám, hogy felesleges, vagy most erre épp nincs pénz, én leszek a rossz anya, mert hát mindenki másnak vesznek Iphone-t a szülei, akkor mégis milyen anya vagyok én, hogy még ezt se adom meg neki, stb.


Aztán ez csak rosszabb lesz. Elkezd majd kamaszodni. Megint csak én leszek a rossz anya, mert én nem értem meg őt, nem értek meg semmit, miért nem engedem el őt abba a buliba, ami hajnali 2-ig tart és ott lesznek a legmenőbb srácok, akik már cigiznek... Ő igenis buliba akar majd járni, cigit szívni és alkoholt inni, mert az a menő. Ha lány, akkor meg miniszoknya, smink és milyen ciki, hogy 14 évesen még nem volt pasija. Ha megpróbálnám megbeszélni vele, hogy ez még mind korai, akkor megint ugyanoda jutunk majd: én nem értem meg őt, én nem értek meg semmit, én vagyok a legrosszabb anya a világon, mert bezzeg a többi lány elmehet a buliba, a többi lánynak megengedik, hogy miniruhát vegyen fel, és különben is, ő már rég nagylány, ő már többé nem gyerek, én ne mondjam meg neki, hogy mit csinálhat és mit nem.


Már ciki anyuval vásárolni menni, ciki anyuval időt tölteni, sokkal szívesebben van a barátaival, barátnőivel, mint velem. Kifejezetten a terhére vagyok, ha bemegyek a szobájába, hogy kicsit beszélgessünk, mert ő most inkább zenét akar hallgatni, netezni, a barátaival chat-elni, vagy épp házit írni, bármit, csak menjek már ki.


Később egyszerűen csak elmegy otthonról. Már engedélyt se kér, csak felöltözik, és hopp, azt se tudom, hol a gyerekem. Ha megkérdezem, hazudik, hogy merre járt, vagy kikéri magának, hogy milyen jogon faggatom, miért kérem számon, hogy hová megy, ő már nagyfiú/nagylány, ne bánjak úgy vele, mint egy ovissal, pedig hát az ember csak aggódik... Hiába, megint csak az lesz, hogy én nem értem meg őt, én nem hagyom élni, bekorlátozom, stb. :S


Aztán egyszer csak azon kapom magam, hogy elköltözött. Kirepült a fészekből, saját családot alapított, jó esetben havonta 1x hazatelefonál szegény, öreg, aggódó anyjának, de többé nincs rám szüksége, nem igényli a társaságomat, szívesebben tölti az idejét a családjával.


Öregkoromra pedig összetehetem majd a két kezem, hogy ha nem dug be egy kórházba vagy idősek otthonába, csak mert terhére lesz. Lehet, hogy öreg koromra leépülök szellemileg és mindent 20x fogok megkérdezni tőle, amitől ő ideges lesz. Elfelejti, hogy amikor ő volt kicsi és ő kérdezett meg mindent 20x, én türelmesen válaszolgattam neki. Ha századszor is megkérdezte, hogy "Anya, ez miért így van?" akkor én százszor mondtam el neki. Amíg nem tudott enni, én etettem. Ha én nem fogok tudni enni egyedül, mert remeg a kezem, vajon ő megetet majd? Amikor kicsiként bekakilt, én mindig tisztába tettem. Ha én fogok öreg koromra bekakilni, mert inkontinens leszek, valószínűleg ő nem fog ugyanígy gondoskodni rólam...


Az ember párt talál és kisbabát vállal. Minden idejét, pénzét és energiáját a gyermekére fordítja, foglalkozik, játszik és tanul vele, igyekszik neki megadni mindent, amit csak tud. Fizeti a különórákat, a hobbiját, a sportot, amit választott, a legjobb iskolákba járatja, finanszírozza az egyetemi tanulmányait, sok szülő lakást és autót is tol a csemetéje alá, mielőtt kirepülne otthonról, sőt, egyesek még a gyereke esküvőjét is fizetik.


De mit kap cserébe az ember a gyerekétől? Mi jó származik mindebből?

A problémás terhességből, a fájdalmas szülésből, abból, hogy a testem megváltozik, csíkos és csúnya lesz, a sok türelem, idő, szeretet és gondoskodás megtérül valaha is? Ad bármit is cserébe végül a gyerek?


Ezekre a félelmeimre és aggályaimra keresem a választ. Gondoltam, ezekre senki se tud jobb magyarázatot adni, mint az anyukák, így hát ezért kérdezlek titeket.


U.I.: Az én édesanyám már nem él. Szívesen beszélgetnék Vele ezekről a dolgokról, és örülnék, ha meghallgatná a félelmeimet és a gondolataimat, amik jelenleg a gyerekvállalás kapcsán kavarognak a fejemben, mert biztos megnyugtatna, de sajnos erre soha nem lesz már lehetőségem...


Köszönöm, hogy végigolvastátok. :)


23/L



2014. szept. 26. 13:47
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

No, van egy dolog, amit tanultál és láttál.

S lenne a saját életed, saját gyereked.

Hidd el, tök más!


A saját gyereked...hát lehet nyálas leszek, de érte bármi megéri!

Amikor már pocakomban volt a sajátom, akkor már pont nem érdekeltek a szakirodalmi leírások. Csak megéltem, ami adatott. S nagyon jó volt átélni!


S hogy mit ad cserébe egy gyerek?

tapasztalatot

tudást

gondoskodást

szeretetet

hitet

jókedvet

aggódást

örömöt

bosszúságot

mindent


Én biztos vagyok benne, hogy több lettem a gyerekem által. A világ már más színben pompázik. Nem mindig rózsaszínben. De akkor is jó. Érdekes, különleges érzés egy saját gyerek. S már nem számít, hogy milyen volt a terhességem és a szülés. Úgymond ez a gyereknevelés mellett lényegtelenné válik.

2014. szept. 26. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%
Mi értelme így összegyűjteni minden negatívumot? Ezt a világ összes dolgával megtehetnéd. Ezekből amikor eljön az idő, hogy megérsz a gyerekvállalásra egyetlen-egyet sem fogsz valóban rossznak érezni. Természetes, és csodálatos, mindet megélni. Nem szabad ezen előre agyalni, nem túl egészséges hozzáállás. Felejtsd el egy időre ezt az egészet, szórakozz, tanulj, dolgozz, élj, és pár év múlva eljön az ideje, és mindezt nevetve beszélitek ki a játszótéren, hidd el:) Lazíts!:)
2014. szept. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Nekem sajnos még nincs saját gyerekem, viszont nagyon szeretnék. Amit fent leírtál, és felvázoltál az mind igaz lehet, de ennek ellenére engem nem riaszt vissza. Lehet túl idealista vagyok, de hiszek, és bízom abban (és főként magamban), hogy megfelelő értékeket, és értékrendet sikerül majd a gyerekembe nevelni, és akkor nem így kell megéljem. Persze problémák mindig lesznek, de akkor is van mindig valami, ha nincs gyerekem. Meg állítólag a jó pillanatok a világ minden szenvedését is megérik. :) 23 éves koromban még én is így gondoltam, ahogy te meg voltam ijedve a témától. Most már 30 vagyok, és úgy 2 éve értem meg a feladatra, 1 éve szeretnék is intenzíven, csak nem akar jönni. Szerintem várj még pár évet, és meglátod, hogy mennyire tudod átértékelni magadban a dolgot. :)
2014. szept. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és még valami, az anyaság épp attól különleges, hogy soha nem fogsz cserébe várni semmit, életed végéig adni akarsz majd. De semmi gond, azzal, hogy most ez még nem érzed, természetes.
2014. szept. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Már csak azért is gyereket kell vállalnod, mert szerintem kifejezetten értelmesnek tűnsz. Okosan leírtad minden félelmedet, ami szerintem sok ember agyában végigjátszódik! De nem kell görcsölni rajta!

Tehát vállalj gyereket, mert inkább az ilyen emberek vállaljanak gyereket, mint azok, akik csak úgy gondolkozás nélkül belevágnak, és sorjában szülik...


Szerintem pont neked való egy gyerek. Aki látja, hogy mi lehet a gond, és ezáltal tud is majd tenni ellene!

Úgyhogy biztatnálak!


Amúgy meg egy gyerek szuper dolog, és ha szeretetben nő fel, akkor nem fog téged öreg korodra bedobni egy intézetbe. Én pl. mindent megtennék a gyerekemért, de anyukámért is! Szerintem a generációk működőképesek együtt, egy normális, szerető családban!


S még egy: még fiatal vagy, tehát simán változhat a véleményed.

A család klassz dolog!

2014. szept. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Szeritnem inkább arról van szó, hogy nem értél meg az anyaságra agyilag. Ne rossznak vedd!!!! :) nem bántás, de ez is olyan dolog, hogy az ember megérik rá és már nem az számít hogy pl lesz-e stria a hasán vagy sem. Szakmádból fakadóan tuti látod, hogy a nők mit meg nem tesznek hogy gyerekük legyen, sokan lombikra vállalkoznak, sokadik beültetésre, tehát azért necsak a rosszat lásd. De mivel inkább azt látod, így ezért is mondom, hogy nem vagy érett egy babára még. Ettől lehetsz még szuper szülésznő, de amíg át nem éled a szülést addig szeritnem nehéz lesz, mert nem tudod mit is érez az a nő.

Amit írtál

"Már maga a terhesség is nehéz, az embernek hónapokig fáj a háta és a dereka, rendszeresen hányingere van, reggeli rosszullétek és hányások kísérik az életét, felduzzadnak a lábai, nehezen mozog" Nekem nem volt nehéz terhességem, nem fájt a derekam és a hátam sem, bár így hogy cipelem a gyereket már fáj valóban, de terhesen semmi bajom nem volt, hányingerem sosem volt, persze én is azt hittem, hogy minden terhes hány, de ezek szerintem mégsem :), a lábam szülés után lett duzzadt, ahogy a víz lement, egyébként előtte nem vizesedtem. Nem tudom miért szülés után jött, te biztos tudod, de úgy néztett ki a lábam mint az elefántnak, de terhesen mondom semmi nem volt. Sokat sétáltam, nem ültem a fenekemen sokat, néztem miket kell megvenni majd stb.

Szeritnem rájöttél mekkora felelősség egy gyerek és bizony az élet változásával is jár. Ezzel semmi baj nincs, mondom nem érzed még késznek rá magad, ezért vagy megijedve. Idáig azért várhattad ennyire a szülést, mert mivel a szakmád is az biztos amúgy szereted a gyerekeket, de látod előbb utóbb eljön az idő, hogy abba a korba lépsz hogy már neked is természetes hogy van gyereked, persze még bőven ráérsz :) de valószínű ezért is gondolkodtál ezen ennyit.

Írtad a striát. Na nekem csupán pár ici pici csíkom lett ami nem is feltűnő, kentem a hasam krémmel ami erre van.

Ne abból indulj ki milyen rossz dologk lehetnek, mert persze minden nem fog elkerülni, mert valóban sok testi változás van, de lehet sok csak enyhén érint majd, vagy egyáltalán nem.

Viszont abban igazad van, ha már megszületik akkor valóban jön a sírás és a kialvatlanság is. De ha van segítséged, legalább a párod segít akkor az nagyon jó. Hidd el anyukád is végigcsinálta veled és szeritnem sosem vágta a fejedhez :)

Nézd azért a gyerek nem olyan rossz dolog, jó érzés büszkének lenni rá, látni ahogy fejlődik, hihetetlen mi mindent megtanulnak. Persze nagyon sok múlik a nevelésen és ez nagyon nehéz dolog, de valahogy te sem züllöttél le, nem drogozol, iszol ilyesmi, nem tudom, de feltételezem :) szóval a szüleid annyira nem végezték rosszul a dolgukat, így lehet neked is menni fog.

Én azt nem értem hogy lehet szülésznőnek tanulni :) szülést premier plánban végignézni...... brrrrr...

2014. szept. 26. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
37%

Még annyi, hgoy nagyon a negatívat látod, gondolom szoktál utazni, akkor is a negatívra gondolsz pl úgysem lesz jó idő, lehet a repülő is lezuhan, vagy a vonat kisiklik, vagy inkább ki sem mész az utcára, nehogy a fejedre essen egy tégla.

szóval mint írtam nem vagy kész az anyaságra, utolsó voltam

2014. szept. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
3 terhességem volt,nem hánytam,nem fájt semmim,csodás szülésekkel.Tényleg áldott hónapok voltak rengeteg örömel.Azóta csak fokozódott a boldogság.Felnőttek,figyelmesek csak jót tudok mondani.Nagyon üres lenne az életem nélkülük.Nevelés kérdése hogy mit kapsz felnőtt korukban.Szeretetet,figyelmetvagy nemtörődömsèget.Most így érzel,de majd ez megváltozik.
2014. szept. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
57%
Nem szeretném ezt a témát túlragozni, csak leírok egy ma történt momentumot. Ebéd közben a 2 év 4 hónapos kisfiam elkezdte simogatni az arcomat és olyan szeretetet láttam az arcán, amit csak egy gyerek arcán láthatsz. Utána kaptam egy nagy puszit is. Ezért már megérte minden, amiről te írsz, azt hozzátéve, hogy végtelenül negatívan látod a gyerekvállalást/nevelést.
2014. szept. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Hu. Ha nem lennének gyerekeim engem is elijesztenél ezzel a leírással. Annyira negatív.

Tényleg úgy van, hogyha egyszer megérik rá az ember, akkor ez a sok dolog amit leírtál, az nem számít.

Három kislányom van, a legkisebb 1 éves. Volt sima, és császáros szülésem is, de nem traumaként maradtak meg. Semmi nem fogható az érzéshez amikor a kezedben foghatod azt a kis lényt, aki eddig a pocakodban matatott. A terhességeknél csak annyi kellemetlenségre emlékszem, hogy nehezen mozogtam. Biztos volt más is, de már teljesen lényegtelen.

Igen keltem hozzájuk éjszaka, de mára mindenki alszik este. A férjemmel nem jutott kevesebb idő egymásra, mivel kezdetben együtt babáztunk, most meg már rengeteg időnk van, a gyerekek fél kilenckor alszanak.

Túl vagyunk két dackorszakon, és mindenki túlélte.

Biztos sok nehézség vár még ránk, de nem szabad ilyen sötéten látni a dolgokat. Nem gondolom, hogy szívtelen, hálátlan gyerekeket nevelek, rajtam is múlik a dolog.

Én imádom anyukámat. Minden nap beszélünk, és kamaszkoromban sem volt rossz a kapcsolatunk.

Azt nem tudom megmondani neked, hogy miért jó egy kisbaba, de gyerek nélkül szerintem(!) céltalan, és unalmas az élet. Nem hagysz senkit magad után.

2014. szept. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!