Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 18 hónapos baba szavakat mond...

18 hónapos baba szavakat mond (elég sok mindent megnevez) de mondatokat csak 2 szavasakat, azt is inkább csak összeteszi - ez így szokott lenni?

Figyelt kérdés
Hetente néhány alkalommal vigyázok erre a babára, kimond olyan szavakat, mint szilva (szíva), a szamár szamm, a kecske teccste, tűz, füst, nenne (néni), ezekből elég sokat, meg sok szótagos szótöredéket, illetve anya főz, bá(csi) mennyen (menjen) - ilyenek a 18 hónaposak?
2014. dec. 19. 20:28
 1/10 anonim ***** válasza:

igen :) persze elég nagyok lehetnek az egyéni eltérések, 1 éves kor körül vannak az úgynevezett szómondatok, amikor az adott szót mondatként használja a gyerek, tehát formailag szó, de funkcionálisan már mondat, ezek szituációtól függően többfélét is jelenthetnek (pl cica: amikor meglátja a cicát és rámutat: ott egy cica, de ha otthon a játékospolcán látja a plüsscicát és mondja hogy cica akkor mondjuk azt akarja hogy add neki oda a cicát stb).

Másfél éves kor körül az egyszavas mondatok összekapcsolásával 2-3-4 szavas mondatok alakulnak ki, a kulcsszóstratégia is finomodik, nő a szókincs is. Ezt követően jelennek meg az igék-állítmány-tárgy stb, persze túlsúlyban maradnak jó darbig az igék és a főnevek, a melléknevek majd 3 éves kor tájára bővülnek ki érdemben és a toldalékolást is ekkortól alkalmazzák jól (többnyire).

a szótöredékes beszéd is elég gyakori ebben az életkorban, nem kell tőle megijedni.

amit tehetsz és ezt általánosan értem a kommunikáció kapcsán, hogy helyes ismétléssel javítod őt, pl mondja, hogy iszi! erre te: inni kérsz? szeretnél vizet inni, igen? (itt várhatod is a megerősítését...) tessék itt a poharad. finom volt a víz?... most ez csak egy sarkított példa volt, remélem érted a lényeget: nem szabad ráhagyni, hogy félszavakkal/mutogatással megértesse magát, mert ha activity-vel eléri amit akar, akkor ergo nincs rákényszerülve a helyes kommunikációra, majd hülye lesz törni magát :)

2014. dec. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Amit leírtál, teljesen rendjén van!Semmi baj nincs vele! Nagyon sok baba még ennyit sem mond ennyi idősen, nem kell még beszélniük ekkor! A lassan 16 hónapos és kb. ugyan itt tart, szavakat mond, sokat, majdnem minden nap tanul valami újat, de még csak 2 szavas mondatokat sem alkot belőlük, nem aggódom, így is a környezetünkben ő tart legelőrébb a beszédfejlődésben és a többiek még picit idősebbek is nála. A kis barátbője pedig használ kb. 5-6 szót, de már összerakja őket (baba hamm, anya gyeje), minden gyermek kicsit másképpen, más ütemben fejlődik, ebben nem vagyok biztos, de ha jól tudom először csak 2 évesen állítanak eléjük bizonyos kritériumokat és azt is inkább a használt szavak számát illetően! Szóval át említett baba nagyon szépen fejlődik!!! Persze géniuszok mindig vannak, akik már 1 évesen mondatokban beszélnek (férjem) :)
2014. dec. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
első vagyok megint, én most egy 19 hósra vigyázok, ő jelenleg úgy kommunikál, hogy morog meg nyögdös és gö/hö stb hangsorokat produkál. az anyja mindenre ugrik, és nem érti, hogy ezzel nagyon nem tesz jót, nincs motiválva a gyerek hogy megértesse magát. Ráadásul hiába próbáltam finoman pedzegetni, hogy szegénykém meg van rekedve a kb 8 hósok szintjén, merhogy még az echoláliás utánmondásnál sem tart, hanem csak az akusztikus visszacsatolásnál - ezt persze köznapibban fogalmaztam meg neki hogy ne ijedjen meg a szakszavaktól - egyszerűen fel sem fogta, szerinte az ő fia szupercsodagyerek mert egy nap alatt megtanítottam pohárból inni (egy másfél évest! eddig nem merte az anyja mert jajjolyankicsimég. persze ahogy megmutattam neki egyből ment erre levonta a következtetést ,hogy szuperokos a gyerek... ja, csak szegényke megkésett beszédfejlődésű, megkockáztatom egyéb jelekből, hogy ráadásul akadályozott b.fejlődésű is tehát diszfáziás. De szerinte nem. Mintha ő kicsit és értene hozzá, na mind1. csk sajnálom szegény gyereket, mert még meg lehetne lódítani és ez az ő érdeke lenne, de a szülő nemtörődömsége sok gondot fog okozni neki később)
2014. dec. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Jó részletesen leírtad, köszi :)


Már csak azt mondd meg, légyszi, pontosan mennyire lehet "nagy eltérés" a kicsik között?

2014. dec. 19. 21:17
 5/10 anonim ***** válasza:
Kihagytam: a lassan 16 hónapos LÁNYOM....
2014. dec. 19. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Közben jött még válasz.

Ilyeneket sokat használ, hogy megnevezi magát/vagy anyukáját/állatot, és kommentálja a cselekedetet.

2014. dec. 19. 21:22
 7/10 anonim ***** válasza:
mennyire lehet nagy eltérés? pl. enyém 3 szót mondott 1,5 évesen... 2 évesen is... :D 2 év 3 hónaposan kezdett beszélni, egyből mondatokban. előtte kuka volt :) és teljesen normális ez is, 18 hónaposan beszélni is, bár az azért ritka, hogy ilyen kicsi mondatokat alkosson :)
2014. dec. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

meglehetősen nagy lehet, ezért is van az a köztudatban, hogy jajjhátfiúráérmég. Van némi alapja, nevezetesen az agy és az idegrendszer biológiai érése eltéréseket mutat a nemeknél, de ez azért lehet becsapós, mert vannak a fiúknál "koránérők" és a lányoknál is "későnérők". Van valami statisztikai számszerűsége de nem tudom pontosan, hazudni meg nem akarok, de az biztos, hogy ÁTLAGOSAN lányoknál 1,5 év, fiúknál 2 év az élettani korhatára a megkésett beszédfejlődésnek.

Az is megfigyelhető és tanulmányok igazolják, hogy a legtöbb gyereknél a mozgás és a beszédfejlődés párhuzamosan történik (idegrendszeri érés és kölcsönhatás alapján), de eredményiben egymást felváltva mutatkozik meg. A szülő ebből ált-ban azt tapasztalja, hogy amikor meglódul a mozgásfejlődés, megtorpan a beszédfejlődés és felváltva. Amikor a kommunikációs készségeiben újakat mutat a gyerek és rohamléptekkel fejlődik, olyankor a mozgásában nem jelenik meg lényegi új momentum, tehát mintha váltogatnák egymást. Egyébként a súly- és hosszfejlődés is összekapcsolható ezzel egyes tanulmányok szerint (ugye a legtöbb gyerek érezhetően hízik-nyúlik periodikusan).


de csak hogy személyes példákat is hozzak:

az unokahúgom 4 éves koráig a kezdeti gügyögős szakaszt követően egy mukkot sem szólt! Hordták fűhöz-fához, vizsgáltatták hátha szervi oka van, de nem, elkönyvelték, hogy pszichésen gátolt (igaz is volt szegénykénél). Aztán egyszer csak odaállt anyukám elé és közölte ,hogy "keresztanyukám, menjünk hintázni a játszótérre!" és onnantól kezdve tökéletesen beszélt, hibátlan nyelvtanisággal és kiejtéssel!

A fiamnak egy éves kora körül lódult meg a szókincse ( 10 hósan mondta ki az első tudatos szavait), másfél évesen 2-3-4 szavas mondatokban beszélt, teljes szavakat használt, de rosszul ragozott, ez összefügg azzal, hogy oxigénhiánnyal született, emiatt beszédritmus- és hangképzési problémái is vannak többek között( nem csak kommunikációs téren részképességzavaros).

A lányom nagyon fejlett kommunikációs téren. Meglehetősen korán mondott szavakat (le szoktak hurrogni hogy na peeersze, pedig minek hazudnék, kijutott nekem a másik végletből is, bár ne így lenne!), 7 hósan 10 szavas aktív szókincse volt, egy évesen két tagmondatos mondatokat használt, másfél évesen mondókázott-énekelt-kommunikált folyékonyan! Ez bőven megelőzi a korosztályos átlagot ,csakis azért írom le, hogy lásd, mekkora elképesztő eltérések lehetnek gyerek és gyerek között, nem pedig dicsekvésből.

2014. dec. 19. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az én fiam 20 hós pont ma, egyenlőre ennyit mond: apa, autó, papa, bumm. Állathangokat néhányat utánoz: háp, röf, vau.

Én nem vagyok kétségbeesve, hogy le van maradva, majd eljön az ideje. Tudtommal 2-3 éves kor között kezdenek beszélni a gyerekek, úgyhogy nem aggódok ezen.

2014. dec. 19. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

21 hónapos kisfiam csak szavakat használ, nagyon ritkán rak össze szavakat egymás után. Ami most eszembe jut: apa dolgozik-apapa gogo, a kisfiam így mondja. :)

Tudom, hogy sok gyerek ilyen idősen már jobban beszél, mondatokban, de én nem aggódom, így is igyekszik, egyre több szót mond ki rendesen, majd alakul.

2014. dec. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!