Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Azok akik tanácsokat adnak,...

Azok akik tanácsokat adnak, tudják mennyire befolyásoló lehet a tanácsuk?

Figyelt kérdés

Kolléganőmmel kb egy időben voltunk terhesek. Beszélgettünk a babavárásról, ki-mit szerez be, ahogy szoktak a várandósok. Emlékszem beszélgettünk a légzésfigyelőről, ő azt mondta nem vesznek mert mindenki lebeszélte róla, hogy milyen felesleges és tiszta paraanya lesz tőle. Én emlékszem azt mondtam még nem tudjuk (de aztán végülis vettünk).

Na amikor visszajöttem a szülési szabiról, akkor tudtam meg, hogy a kolléganőm babája meghalt gyermekágyi halálban, pár hónapos korában.


Itt merült fel bennem a kérdés, hogy olyan emberéletekbe kerülő témáknál is, mint pl a légzésfigyelő, vagy biciklizés terhesen, vagy övterelő használata terhesen stb egyesek annyira sarkallatosan le tudják beszélni az embereket, hogy ezzel akár döntően befolyásolhatják az illető véleményét.


Itt most ne írjátok azt kérlek, hogy "minek fogadta meg a tanácsokat, senki nem kényszerítette rá", mert egyrészt eszembe sem jutna ilyet a fejéhez vágni egy gyermekét elvesztett nőnek, másrészt pedig szerencsétlen kezdő anyákat mindenki annyi "hasznos" tanáccsal látja el, hogy a végén már nem tudják mi a helyes és helytelen. Az elején tényleg iszonyat nehéz jó anyának lenni, mikor mindenki csak ossza az észt.


Nézzétek csak meg bármelyik "lehet-e terhesen biciklizni kérdést". Ha valaki azt meri írni, hogy veszélyes lehet mert eleshet/megütheti magát, kivétel nélkül lepontozzák/elküldik melegebb éghajlatra.


Esetleg van valakinek tapasztalata, hogy rossz döntést hozott a környezete befolyására?



2014. dec. 19. 14:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az a baj, hogyha csak a szomszéd Julika véleményét hallgatják meg. Nem baj ha valaki ad tanácsot,de rá kell szánni az időt, utánaolvasni, akár statisztikákat nézni ilyen döntő fontosságú kérdésekben.

Engem is folyamatosan lepontoznak, amikor azt írom, hogy csak olyan babaülést szabad venni, aminek van hozzáférhető töréstesztje. Ezt mondom úgy, hogy van a családban autóbalesetben sérült gyerek. A szülei akár 5milliós autósülést is megvennének, ha vissza tudnák hozni a gyerek egészséges állapotát.

Én inkább megveszem feleslegesen ezeket a dolgokat és mellette drukkolok, hogy ne legyen rá szükség.

2014. dec. 19. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Ez csak az emberi bizonytalanság eredménye. Aki nem elég magabiztos, azt hiszi a másik jobban tudja. Ez még olyan dolgoknál is előfordul, amikor legfeljebb egy szubjektív véleményt alkothat a közösség többi tagja is az adott témáról.
2014. dec. 19. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
42%

TANÁCS, amit NEM kötelező megfogadni.


Néha én is adok tanácsokat, de hozzá is teszem, hogy ez egy vélemény, tessék tájékozódni szakemberektől, hozzáértőktől, és ha gáz van, ne engem szidni.


Aki nem teszi, hanem vakon rábólint arra, amit a másik - akár totál laikusként - mond, az meg így járt. Hát itt sajnos a baba "járt így".


Tanácsot adhatunk, meg is fogadhatjuk, de mi döntünk, bármiben! Az légzésfigyelő nem megvétele is az Ő döntésük volt, a babájuk NEM a tanácsot osztogató hibájából halt meg.

2014. dec. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Nézd, hiába is, de én is azt mondom,hogy ha valaki tanácsot kér, attól még eldöntheti,hogy kiét fogadja meg.

Én pl. ha tőlem kértek, mindig mondtam,hogy ez az ÉN véleményem, és én így csináltam.

Nekem ilyen a biciklis kérdés is. Én nem hagytam abba a sportot, amikor terhes lettem, csak megkérdeztem a dokim,hogy mit és hogyan csinálhatok. Ezért ha valaki kérdezi, akkor leírom,hogy NEKEM azt mondta a dokim,hogy problémamentes várandósságnál nem észnélkül, és nem mindent, de igenis lehet mozogni.

Légzésfigyelőről nem is kérdeztem speciel senkit, mert tudtam,hogy engem megnyugtat. Tök mindegy,hogy kinek vált be,kinek nem.

Egyébként ha pár hónaposan meghalt, akkor lehet,hogy nem teljesen gyerekágyi halál történt.

2014. dec. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Én erre akkor döbbentem igazán rá, amikor pár hete egy kezdő anyuka mit csináljon a 3 napja hányással-hasmenéssel küzdő babájával. A baba nem ivott, nem evett eleget, öt nap múlva rendelte vissza őket a doki, mondván, fogzás.

Én csak annyit írtam, hogy az én tapasztalatom szerint ez már nem fogzásos tünet és nem várnék még napokat orvossal. Inkább felesleges kör, mint baj.

Két nap múlva néztem vissza a kérdésre, ott írta az anyuka, hogy még aznap bementek a kórházba, a baba kiszáradva, infúziót kapott, fertőzése volt, nem a fogzás miatt ment a hasa.

Belegondoltam, mi lett volna, ha az ellenkezőt tanácsolom? Akkor nem viszi be? Vagy mégis? Nem tudom...

Minden esetre, nagyon oda szoktam figyelni, hogy mikor adok kifejezett tanácsot. Pl. orvosi szakvéleményt érintő kérdéseket legfeljebb elolvasok, max. szakembert javaslok, de lövésem nincs, hogy egy x betegséggel küzdő nő szülhet-e simán, vagy muszáj a császár...

Sokszor inkább csak saját példát írok (amit átéltünk a gyerekeimmel), tapasztalatot, de nem érezem magam annyira nagy tudásúnak, hogy mindenre tanácsot tudjak adni.

2014. dec. 19. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Nem azokat kritizáltam, akik a saját nevükben adnak tanácsot, ahogy ti is írjátok. Azokat kritizáltam, akik vehemensen védik a véleményüket.


Nálam mikor a sógornőm megtudta, hogy veszünk légzésfigyelőt, felhívott (sohasem szokott) és szabályosan kioktatott, hogy ilyen hülyeségre szórjuk a pénzt amikor a statisztikák sem igazolják a hasznosságát (ez igaz is), csak a hasonaltatás ellen vannak a statisztikák. Olyan fejmosást kaptam, hogy csak pislogtam. Hiába mondtam, hogy ez engem megnyugtat, hiába mondtam, hogy max feleslegesen dobjuk ki a pénzt, teljesen kiakadt rajtam.


Az ilyen sarkallatos véleményformálókra gondoltam.


És egy kezdő anya, aki napi 3 órát alszik megszakításokkal, a gyereke éjjel-nappal üvölt a hasfájástól/fogzástól, az egész ház úszik a mocsokban és még hajat mosni sincs ideje, igenis tud rossz döntéseket hozni és nagyon befolyásolható tud lenni. Amikor én anno képtelen voltam elaltatni a gyerekem, mindenkinek az ötletét kipróbáltam, hátha valamelyik bejön. Szóval van hatása a tanácsoknak.

2014. dec. 19. 15:28
 7/14 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy sokan már szakértőnek tartják magukat, mert van gyerekük. Ettől még nem értenek a dolgokhoz, csak van egy példa előttük, hogy náluk úgy működött.

A biciklis kérdésre is annyit tud válaszolni az illető, hogy neki nem lett baja. Ugyanúgy a dohányzós kérdésre, meg az alkoholos kérdésre is.

A légzésfigyelő is olyan, hogy a sok ember, aki gyerekének nem lett baja, feleslegesnek tartja. Az a kevés meg, akinél baj lett, hiába hallgat rájuk.


De egyébként a bizonytalanság játszik itt bele. Én sosem kérdeztem volna meg senkitől, hogy vegyek-e légzésfigyelőt. Ha ez lett volna az utolsó 20ezer forintom, akkor is megvettem volna, mert egy pillanatig nem tudtam volna nyugodtan aludni.


Az orvosi kérdések meg... fel sem fogom, hogy miért itt kérdezget bárki is ilyesmit, ahelyett, hogy elmenne az orvoshoz. Ha baja van a gyerekemnek, elviszem és megnézetem, nem jövök ide kérdezgetni, hogy Juliska szerint mi baja lehet. Érthetetlen.

2014. dec. 19. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Egyébként a biciklizéssel kapcsolatban, én nemrég estem egy akkorát a biciklivel, hogy egy terhes nő tutira elvetélt volna tőle. Éppen csak elindultam, egy apró kövön a kormány keresztbefordult én meg egy az egyben a kormányon estem át. A kormány a gyomromban landolt, én meg fejjel az aszfaltnak. 2 tenyérnyi kék-lila folt volt a hasamon sokáig, a rengeteg apró horzsolás semmi volt ehhez képest. Apró esés, szinte 0 sebességgel, mégis hónapokig jártam gyógytornára és azóta is recseg a térdem. Na amikor ezt le merem írni egy biciklizésen gondolkozó kismamának, hát én vagyok a legszemetebb, amiért nem hagyom hogy egészségesen éljen a kismama... pedig csak saját tapasztalatot írtam le.
2014. dec. 19. 15:31
 9/14 anonim ***** válasza:

Te nagyon türelmes ember vagy. Ha nekem valaki ezt előadta volna telefonon a légzésfigyelőről, biztos kinyomtam volna a közepén, hogy nem érdekel.

Nálunk a családban többen mondták egy idő után, hogy már nem kell használni, de én ragaszkodtam hozzá, és tiszteletben tartották a kérésemet (nagyszülők pl, amikor náluk aludt), mert az én gyerekem, én döntök róla (persze, az apjával együtt).

2014. dec. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
63%

Azt látom, hogy rengeteg embernél valahol az oktatásban maradt ki sok, alapvető dolog.

Ezen a fórumon is olyanokat olvasok, hogy felmerül bennem a kérdés, hogy az általános iskolát hogy végezte el a kérdező?

Volt egy kérdés, ahol azt kérdezte, hogy a kb 4 hetes terhességénél szivároghat-e a magzatvíz. Ergo halványlilája se volt az emberi testről, anatómiáról, a terhesség lefolyásáról. Pedig hetedikes anyag. Meg általános műveltség.


Vagy a baba/kisgyerek korhatáron mozgó gyereknek tejszeletet adnak napi szinten, mert benne van a nevében, hogy "tej". De minden más, amúgy élelmiszeripari szemetet is sokan megvesznek, mert "vitaminnal dúsított". Meg cukorral, meg zsírral, meg adalékanyagokkal.


Illetve megdöbbentő, hogy hányan itt tesznek fel kérdést gyógyszerezést, leírás alapján is komoly egészségügyi problémát illetően. Nem orvost kérdeznek és magukat/a gyereküket kezelik mindenféle hozzáértés nélkül.



Az rendben van, hogy kezdő az első gyereknél mindenki. De a terhesség alatt a nőgyógyásztól kérdezünk, szülés után a baba egészségével kapcsolatban meg a gyerekorvostól. Az interneten meg orvosi szaklapok tanácsait ajánlatos követni, nem babuci-mamuci botcsinálta magazinokét.


De ez a réteg a mindennapi olvasója az olyan kamuoldalaknak, amik naponta megtalálják a rák forradalmi ellenszerét a C-vitaminban meg a porcicában. Amíg a képzetlenség, tájékozatlanság ilyen széles rétegekben van jelen,a ddig a mókusvakító netes tartalmaknak is lesz széles fogyasztói köre.


Amúgy én vagyok a hülye, hogy nem indítok egy ilyen oldalt, a reklámbevételekből szénné keresném magam.

2014. dec. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!