Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Babajelnyelv. Ezt csak én nem...

Babajelnyelv. Ezt csak én nem értem?

Figyelt kérdés

Egyre több ismerősnél találkozok ezzel az új "divattal", hogy a gyereket nem beszélni tanítják, hanem egy jelrendszerre, amivel kommunikálhat. Nekem ez nagyon furcsa, hiszen így a gyerek nincs rákényszerülve arra, hogy beszéljen, mivel a szülők így is megértik, hogy mit akar, aztán bölcsiben/oviban meg szenvedjen a gondozó a kizárólag jelelő gyerekkel.

Természetesen nem hallássérült gyerekekről van szó, hanem halló, egészséges gyerekekről. Mi erről a véleményetek? Esetleg tapasztalat?



2015. aug. 2. 10:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
42%
Nem szimpatikus dolog nekem sem. Ahogy ezer màs, ma menőnek számító babás dolog sem, pl. Ovis nyelvoktatás, túlterhelés, gyerekversenyek, stb. De az tény, hogy a lehetőségek közül a szülőnek kell választani és mindenkinek szíve joga ezt úgy megtenni, ahogy neki tetszik. Nem szeretem az ítélkezést. Nekik ez így tetszik. Aztán majd megbánja vagy nem.
2015. aug. 2. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
33%
Erről még nem hallottam!!!
2015. aug. 2. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%

Ú, na erről én sem hallottam, de nekem nem tetszik a dolog.

Beszéljen szerintem a gyerek és a jelnyelvet hagyjuk meg annak, aki nem tud.

2015. aug. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
65%

ez nem új dolog, 6-8 éve volt nagy divat mikor a nagyfiam volt baba :) tulajdonképpen nem jelnyelvre tanítják hanem csak a legalapvetőbb igényeket tanítják meg jellel is mutatni, míg nem tud beszélni.

ha megfigyeled, a babák először mutogatnak, tehát nem hiszem, hogy sokban befolyásolja a nyelvfejlődést, hogy nem a cumisüvegre mutat a kisgyerek mikor szomjas hanem a kezével mutat egy jelet.

egyébként én se tanítanám a gyerekemnek, nem is tettem, de nem gondolom, hogy ez nagyon rossz lenne, gondolom te is rázod a fejed a nem szónál, emellé még 5-6 jel belefér

2015. aug. 2. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nem csak az alapvető igényeket tanítják. Komplett kommunikációt tanítanak jelekkel. Állatok, családtagok, helyek, cselekvések, minden.

Éhes vagyok, szomjas vagyok, pisi, kaki még ok, de beszélni tanuljon a gyerek, ne activityzni.

2015. aug. 2. 12:40
 6/11 anonim ***** válasza:
41%

Jól látod kérdező, bizonyítottan hátráltatja a beszédfejlődést. Logopédus kollégákkal konzultáltam erről, mert nem a szakterületem (bár én is gyógypedagógus vagyok).

Egyik válaszolónak: ez egy konkrét jelnyelv, egész tematikája van, nem arról van szó, amit ösztönösen csinál az ember beszéd közben.

Szerintem agyrém ép gyereknél, akinél nem indokolt a jelelés. :) Igen, divat, ahogy a babaangol (hasonló a módszer) és egyéb "nélkülözhetetlen" tudomány is. Ahelyett, hogy mászni, játszani tanítanák őket.

2015. aug. 2. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
70%
Értelmetlen butaság. Mennyi marhaságot kitalálnak manapság!
2015. aug. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
68%

A legújabb kutatások szerint a jelnyelvet is tanuló gyerekek átlagosan 10%-al jobban teljesítenek az iskolában.

Viszont ez olyan esetekre vonatkozik, amikor legalább a szülők egyike teljes értékű jelnyelvhasználó (pl. siket szülő - halló gyerek kombinációban,tehát a gyerek gyakorlatilag kétnyelvűen nevelkedik.)

A babajelelésnek csak akkor lenne értelme, ha normál jelnyelvre tanítanák nem pedig a szomszéd Juliska által kitalált hülyeségre( aminek se nyelvtana, se kulturális háttere nincs).

Ha valaki jelnyelvre akarja tanítani a babáját, akkor legalább magyar jelnyelv szótárat vegyen, és abból nézze a jeleket, hogyha már tanulnak valamit, hasznos és értelmes legyen.

Érintettség lévén elolvastam a témában fellelhető szakirodalom nagy részét és ami a babajelnyelvvel kapcsolatban megjelent, mind valami silány fordítás angolról vagy össze-vissza ollózott valami, releváns szakirodalomlista nélkül.

Viszont a normál jelnyelvhasználat nem lassítja a beszédfejlődést, ez egy tévhit. Beszélni és jelelni is tanuló halló gyerekek ugyanakkor kezdenek el beszélni, mint a kétnyelvű gyerekek. (Kétnyelvű gyerekeknél mások a fejlődés stádiumai mint egynyelvűeknél azért tűnhet eltérőnek, de semmi nem bizonyítja, hogy a beszédfejlődésben gátoló ereje lenne a jelnyelvnek.)

2015. aug. 2. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
41%

"A legújabb kutatások szerint a jelnyelvet is tanuló gyerekek átlagosan 10%-al jobban teljesítenek az iskolában."

Megtennéd, hogy hivatkozol? Mert nem így van sajnos és érdekel, honnan ez a butaság. Meg ne haragudj, mi az, hogy átlagosan 10 %? Hogy számolták ki, előbb kanyarítja a betű szárát, mint aki 12 hónaposan beszélt, vagy mi? Annyira rossz duma ez a "legújabb kutatások szerint". Mindig ezt mondják, ha valami nem bizonyított. :)

De tőlem aztán mindenki úgy jelelteti a gyerekét, ahogy akarja.

2015. aug. 2. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a kétnyelvűek is később kezdenek beszélni, ez viszont bizonyított, olvass utána. Innentől meg megdőlt az egész, de mindegy.
2015. aug. 2. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!