Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ti mindkettőtök vezetéknevét...

Ti mindkettőtök vezetéknevét adnátok/adtátok babátoknak? Miért igen, vagy miért nem?

Figyelt kérdés

Mostanában sok barátnőm vette fel kötőjellel a férje vezetéknevét, viszont csak az egyikük gyerekének van kötőjeles neve, a többieké csak az apukáét kapta.


Én eleve kötőjeles vagyok (anya+apa neve) és kötőjellel vettem fel a férjemét (vagyis a 3 rendelkezésemre álló vezetéknévből kettőt választottam ki), és a leendő gyereknek is azt adnánk, ami az én új vezetéknevem.


A férjem mindig azzal viccel, hogy azért nekem is van egy kis közöm ahhoz a picihez, ha már kihordom.:))

(De lehet, hogy a kettős vezetéknév nekünk megszokottabb.)


Ha ti adtátok/adnátok, ha nem, miért igen vagy miért nem? Hosszú lett volna együtt? Nem illettek össze a nevek? Vagy nem is akartátok a sajátotokat a gyerek nevébe beletenni?


25 hkm


2015. nov. 29. 13:05
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
59%
A kettős vezetéknév akkor szokás, ha mondjuk az anyai ágon lévő családban nem született fiú, de a nagyszülők szerették volna, ha a nevük tovább öröklődik. Ezért szokták a fiúknak a kettős vezetéknevet adni, ha több is születik, akkor már ez nem annyira lényeges. Hivatalos iratok kitöltésénél és aláírásnál lehet kellemetlen, ha valakinek hosszú neve van, ráadásként a keresztneve is kettő.
2015. nov. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem nem adtuk.

Erről mindig az a barátnőm jut eszembe, aki szintén kötőjelesen kapta a nevét a szülőktől és amint férjhez ment, eldobta mindkettőt és felvette a férje rövid vezetéknevét. Szép neve volt, de utálta a hosszúságát.


(Egyébként nem vettem fel a férjem nevét, a gyerek pedig az apja nevét kapta. Az én nevem úgyis mindig "ott lesz vele", ahányszor be kell diktálnia az anyja nevét - erre ugyebár millió meg egy alkalom lesz.)

2015. nov. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Mindig azzal vicceltek a szüleim, hogy mire leírom a nevem (két vezetéknév+ nagyon rövid egy keresztnév), a többiek megoldották az első matekfeladatot.:)A sors fintora, hogy aztán mégis közgazdász lettem...
2015. nov. 29. 14:20
 14/23 anonim ***** válasza:
82%
Én nem vettem fel semmilyen formában a férjem nevét, maradt a leánykori nevem. Ha gyerekünk születik, akkor csak apuka vezetéknevét fogja kapni - bár most, hogy felmerült a baba téma, lehet, hogy megváltoztatjuk ezt az elképelést, mert nagyon kevés név megy ahhoz a vezetéknévhez ("s"-re végződik, és egy szín is szerepel benne), szóval lehet, hogy kötőjelesen megkapja az enyémet is. :) Majd kiderül!
2015. nov. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
61%

Mivel még nem született meg a gyereketek, így egy nyilatkozat kell az anyakönyvvezető előtt, hogy mást akartok a gyerekek vezetéknevének, mint ami a házassági anyakönyvben van. Ez nem kerül pénzbe úgy tudom.

Nálunk a gyerekek mindkettőnk vezetéknevét viselik. Férjemé tucatnév, az enyém nagyon ritka. Ők már így szokták meg. Ez külföldön teljesen megszokott, nálunk meg most kezd elterjeni, azért témáznak annyian rajta. Nemrég voltunk egy gyerekprogramon, az ott lévő 7 gyerekből (3-6 év közöttiek) háromnak van kettős vezetékneve.

Aki -né, az nem is tud kettős vezetéknevet adni születéskor a gyerekének, csak később, névváltozatással.

2015. nov. 29. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
15: igen, a három emberből kettőnek azonosnak kell lennie a vezetéknevének (apa, anya, gyerek). A mi anyakönyvvezetőnk olyan so-so volt, ezért nem akartam téríteni az elmondása alapján. Nem mondta, hogy születésig lehet rajta változtatni, sőt azt mondta, hogy csak pénzért (kb. 11.000-ra emlékezett).
2015. nov. 29. 15:02
 17/23 anonim ***** válasza:
60%

Eszünkbe nem jutott kiszúrni a gyerekünkkel. Apja vezetékneve hosszú, kacifántos és nagyon sokszor betűzni kell az utolsó 2 szótagot, ezért semmiképpen nem nehezítettük volna egy kötőjeles változattal a helyzetet. Emellett arra is gondoltunk, hogy a későbbiekben hivatalos helyen, dokumentumon teljes nevet kell szerepeltetni, így nálunk a 2 keresztnév sem játszott (van ismerősöm, ahol szegény gyerek kötőjelesen megkapta a szülők vezetéknevét, hozzá pedig 2 keresztnevet).

Egyébként mindenhol az anyja neve szerepel egy embernek, szóval örökre nyoma marad, hogy közöm van a gyerekhez. :)

2015. nov. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is egy ritka, dupla vezetéknevem volt (csak apukám után, neki is az volt), a férjemnek egy viszonylag gyakori vezetéknév (ami keresztnév is).

Én Bálintné X-Z. Katalin lettem, a gyerekünk Bálint X/Y lesz.

A lánykori nevemet nem szerettem volna elhagyni, mert ritka és szép, és az vagyok én, de szerettem volna a férjem nevét is fslvenni, így túl sok opció nem volt. :)

A gyerekünknél pedig fel sem merült, hogy ne a férjem nevét kapja, nekem valahogy egyértelmű, hogy a gyerek az apja vezetéknevét kapja.

Valószínűleg a mi családnevünk is ki fog halni, mert mindenhol lányok születtek és mivel dupla, esélytelen lett volna továbbvinni az apa kizárása nélkül.

2015. nov. 29. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
60%
Kérdező, ez így nem igaz. Ha te a születési nevedet tartottad meg házasság után, attól még lehet a gyereketek kötőjeles nevű.
2015. nov. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
82%

Az elvem, hogy a gyerek az apja vezetéknevét kapja. Az már csak hab a tortán, hogy az az én vezetéknevem is, mert házasságkötéskor elhagytam az eredetit és csak simán a férjemét vettem fel. Így mindhármunk vezetékneve ugyanaz.

Már a saját esetemben sem tetszett a kötőjeles megoldás, így szóba se jött, hogy a későbbi gyerekeink megkapják az én eredeti vezetéknevem is, főleg, hogy azt még én is utáltam. (Magyar melléknév mint a Kis, csak sokkal ritkább és állandóan szívattak miatta)

2015. nov. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!