Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Evolúciós szempontból nem...

Evolúciós szempontból nem ellentmondás a babák sírása? Ismer valaki ezzel kapcsolatban cikket, esetleg könyvet? Van itthon egy humánetológiai könyv Csányi professzortól, de nem találtam benne rá választ.

Figyelt kérdés

Sírós babám van és sokat gondolkoztam már azon, hogy logikailag ez mennyire ellentmondásos. Tudom, hogy már nem a dzsungelben élünk, de pl. ragadozók szempontjából evolúciós zsákutca egy órák hosszat kiabáló baba. Meg azt se értem, hogy miért hasznos a gondozót kikészíteni - tudom, nem szándékos. Hiszen ott a túlélési esélyeket növelő neoténia, ami minden állat kicsinyén megfigyelhető - ez a veleszületett cukiság magyarul, ami gondoskodásra ösztönöz, még fajon kívül is. (Ezért találjuk cukinak, vonzónak a kölyökállatokat is.) Ez megvan az emberbabánál is. De miért vannak hónapokig vigasztalhatatlanul síró babák, akik őrületbe kergetik a szüleiket? Kötődés szempontjából sem hasznos, hiszen a sikertelenség a szülőt frusztrálja, ördögi kört indítva el ezzel. Sírós baba => feszült, fáradt, frusztrált szülő => még sírósabb baba => még feszültebb szülő és így tovább.


Gondolkoztatok már ezen? :)


Hangsúlyozom, nem az olyan babákról beszélek, akik sírnak, aztán ha enni kapnak/tiszta pelust/ölelést/foglalkozás/stb. akkor megnyugszanak, hanem a makacsul sírós babákról, akiknél elfogy a szülő ötlete már, hogy mi lehet a baj.


2016. jún. 3. 13:54
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

Két gondolatom van ezzel kapcsolatban:

Egyrészt a civilizált ember már erősen eltávolodott az evolúciótól olyan szempontból, hogy egy csomó mindent (életet) mesterségesen tartunk fenn, ezért olyan problémákkal is szembe találkozunk, amikről régen szó sem volt, mert nem nem maradtak életben azok az egyedek.

Ha megnézed a "kevésbé civilizált népeket", ott még megfigyelhető, hogy az anya teljesen "össze van nőve" a babájával/kisgyerekével, azonnal megszoptatja az első nyekkenésre, tehát nincs hosszas üvöltés (nem is várják el a babától, hogy egyedül ellegyen egy másik szobában stb.), a mama folyamatos testi kontaktusban van vele, tehát sok helyzet eleve fel sem merül.


A másik, hogy a babák minden sírása valamilyen problémát jelez, és attól hogy az anyának nincs ötlete, attól a probléma még fennáll.

Nálunk halmozott ételallergia volt, és mindaddig amíg ki nem vontam a szoptatott gyerek mellett az étrendemből az összes allergént, addig rengetek hét/hónap üvöltés volt, több gyerekemmel is.


A helyzetet persze nem könnyű kezelni, és én sem tartom magamat hősnek, csak mert átvészeltem, számtalan alkalommal voltam mind lelkileg, mind fizikailag padlón.


Szerintem az üvöltés épp azt a célt szolgálja, hogy a baba segítséget kér, az oroszlánok meg nem jönnek már nagyon, legalábbis úgy tűnik. (Max. a szomszédok dörömbölnek...)

2016. jún. 3. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
95%

Fennt nagyon jól leírtak mindent.

Ha megnézed, a mai anyák 90%-a arról panaszkodik, hogy nincs el a gyerek a kiságyban. Régen szerinted melyik gyerek volt nagyobb biztonságban? Az amelyiket le lehetett rakni a barlangban egy köre vagy egy bokor alá vagy pedig az amelyik kiharcolta magának, hogy ölben legyen. Akkoriban ugye anyuka nem egyedül gyűjtögettet csapatban voltak. Mindig jutott egy szabad kéz. A gyerekeket is közösen nevelték.

2016. jún. 3. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha egy anyának nincs már ötlete attol még baj van. A babák csak akkor sirnak.

Lasd nalunk. Kb harom honapig nem esett le hogy keves a tejem. Szoptatas után azt hittem a büfitol sir, majd hogy szeles, aztán hogy nehezen megy elaludni, meg azt is hittem, hogy a szoporeflex, cicikeresési harc és verejtekes küzdelem az csak szimpla alapösztön jollakva is...

De kesőbb már minden tökéletes volt nálunk, a sirások is elkoptak.


Ez nem evoluciu függvénye, hanem ők csak igy tudnak kommunikálni.

2016. jún. 3. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
47%

Szoval ha cikket szeretnél erről babakommunikacio témakörben keress.

Akinek előre tudják már hogy mit szeretne az a baba már nem sír hanem máshogyan fejezi ki magát.

2016. jún. 3. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenki válaszát, nagyon hasznosak voltak! :)
2016. jún. 3. 19:35
 6/6 anonim ***** válasza:

Ahol ragadozó veszély volt ott állítólag még aludni is úgy aludtak az anyák, hogy magukra volt kötve a baba.

Az enyém is nagyon síró baba volt. Órákig csak sírt nem tudtam vele mit csinálni csak sírt meg sírt.. megterhelő idegileg. Van akinek ilyen babát dob a gép. Mondjuk az enyém hasfájós volt azért sírt és erre jött a fáradtság mert a hasa miatt nem tudott eleget aludni.

2016. jún. 3. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!