Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 10 hónapos babátoknak miket...

10 hónapos babátoknak miket adtok enni? Ötleteket várok!

Figyelt kérdés

Ekcémás a kislányom, tehát tejtermékeket 1 éves koráig nem kaphat.

Már ettünk tököt, sóskát, spenotot, gyümölcsöket, paradicsomos dolgot, répás, krumplis ételeket.

Van vlakinek esetleg más ötlete, amit megtudok én is csinálni neki????

Mert szerintem ezeket már ő is, és én kezdem uni.

Köszönöm!


2010. júl. 4. 07:34
 1/7 anonim ***** válasza:

Salátafözelék?

Rizzsel kevert ételeket kapott már?

Az én kisfiam egyik nagy kedvence az öszibarackos-rizses-csirkemell!:)

2010. júl. 4. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

- brokkolis vagy karfiolos krumplipüré,

- sárgabarack kölessel,

- vöröslencse rizzsel és sütőtökkel vagy spenóttal,

- pasztinákpüré tofuval és egy evőkanál friss nanarncslével (ha nem hajlamos az allergiára, mert citrusfélét csak akkor ehet. Nem tudom, hogy az ekcéma miatt érdemes-e a narancsot is kerülni) A pasztinák olyan mint a fehérrépa, csak édesebb és finomabb és bárit tudsz belőle csinálni, akárcsak a krumpliból.)

- póréhagymapüré (elég 2,5 cm-e darab + burgonya, csirkemell, sárgarépa és aszalt szilva összepépesítve)

- cukkinis-paradicsomos polenta


Az eddigi ételekhez adhatsz rizst és kölest is, és lassan már lehet enyhén darabosabb is, azt biztosan élvezni fogja, ha szétnyomhatja a nyelvével! :))

2010. júl. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az én lányom imádja a krémleveseket,amiket én csinálok,főleg a brokkolisat!Krumplival sűrítem őket,nem tejszínnel!Még én is megeszem így!

Szoktam meggymártást is csinálni,amit szintén krumplival adok,de csak villával töröm bele a főttkrumplit,belerakom a csirkehúsit!Ha savanykásnak találom,banánnal édesítem!

Cukkínit is ehet már,és annak van most szezonja!

Remélem segítettem!

Szia

2010. júl. 6. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Krémleves-az én kis fiacskám imádja.

Tök,cukkíni,ezeket már eheti,és szerintem ízleni fog neki.

Sok gyümölcs,ilyenek:)

2010. júl. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Cukkinis főzelék


6 hónapos kortól

• fél cukkini,

• pár szem zöldbab,

• fél krumpli,

• egy kisebb szál répa,

• 1 evőkanál csirkehús,

• 1 teáskanál étolaj.

Elkészítés

A vékonyra vágott csirkehúst és répát felteszem főni a zöldbabbal kevés vízzel, ha félig puha hozzá teszem a krumplit és a cukkinit, végén az olajat. A vizet időnként pótolni kell. Összeturmixolom a főzőlével.



Paradicsomos sütőtökpüré


6 hónapos kortól

• 1 kisebb sütőtök fele

• 5 szem paradicsom

• 5 dkg csirkemell

• 1 sárgarépa

• 1 burgonya

Elkészítés

A babának: A sütőtököt megmossuk, és kockákra vagdalva kevés vízzel puhára pároljuk a sütőben. Amíg puhul, feltesszük az aprított csirkemellet, a sárgarépát és a burgonyát főni /párolni/. A paradicsomot nyersen! szitán áttörjük, hogy a vitaminok megmaradjanak benne. A megpuhult hozzávalókat pépesítjük. A sütőtök és paradicsom keverékének különlegesen finom íze van! Paradicsomos sütőtökleves mamának: A sütőtök másik felét felhasználhatjuk levesnek. Ezt a fajta levest a paradicsom leveshez hasonlóan készítem. Rántást készítve, a sütőtökpürét és ugyanannyi kész paradicsomlét felhasználva, sok zellerrel, sózva és még vízzel felengedve.

Paradicsomos burgonya


6 hónapos kortól

• 1-2 db közepes burgonya

• 2-3 szál zeller

• 2 db paradicsom

• 1 kis petrezselyem levél

• olaj

Elkészítés

A burgonyát és a zellert kisebb kockára vágjuk és annyi vizet adunk hozzá hogy ellepje. Lassú tűzön főzzük. A friss paradicsomot nyersen átpasszírozzuk. Hozzáadunk 2 evőkanál vizet a petrezselyem levelet és addig forraljuk amíg kissé besűrűsödik. Amikor minden kész hozzáadok 1 mokkáskanál olajat és botmixerrel pépesítem.



Körtés patiszonpüré


6 hónapos kortól

• 1 kicsi patisszon,

• 1 kis burgonya,

• csipet kapor,

• leheletnyi jódozott só,

• 1 szem puha vilmoskörte

Elkészítés

A patisszont és a burgonyát meghámozom, megmosom, majd megfőzöm annyi vízben, amennyi ellepi. Amikor már majdnem készen van, rádobom a kaprot, és fedő alatt még párolom pár percet. Amikor teljesen puhák a zöldségek, leturmixolom őket a friss körtével együtt. Az így kapott pürét egyet felforralom, ízlés szerint kevés sóval lehet ízesíteni. Nagyon finom, Máté kisfiam egyik nagy kedvence lett.

Vegyes zöldfőzelék csirkehússal

A dietetikus véleménye: A zöldborsót inkább törjük át szűrőn, hogy megszabadítsuk a héjától, ami gyakran puffasztja a babákat. A zöldségeket idény szerint variálhatjuk.


6 hónapos kortól

• 1 nagyobb burgonya

• 1 adagnyi csirkemell (kb. 1 jégkockányi)

• zöldségekből is 1-1 adagnyi: zöldborsó, zöldbab, karfiol, sárgarépa, petrezselyem, zeller.

Elkészítés

A hozzávalókat feltesszük főni. Ha puhára főtt a hús és a zöldségek összeturmixoljuk úgy, hogy a zöldborsó héja is alaposan aprítva legyen.



Zellerpüré

A dietetikus véleménye:

Finom főzelék, lehetne egy kicsit kevesebb zsiradékot használni, nehogy hasmenése legyen tőle a babának.


6 hónapos kortól

• 2-3 adaghoz:

• 35 dkg burgonya

• 40 dkg szárzeller

• 12 dkg csirkemell

• 6 teáskanál vaj vagy margarin

• 1 csokor petrezselyem

Elkészítés

A burgonyát héjastól megfőzzük, meghámozzuk, majd áttörjük. A csirkemellet felkockázzuk, a zellert megtisztítjuk és 1 cm-es darabokra vágjuk. A zellert 1 teáskanál zsiradékban megpirítjuk, hozzáadunk 1-2 kanál vizet, és 25 perc alatt puhára pároljuk, majd hozzáadjuk a húst és készre pároljuk. A petrezselymet megmossuk, hozzáadjuk a zöldséges húshoz és összeturmixoljuk. A pürét elkeverjük az áttört burgonyával és annyi vízzel hígítjuk, hogy szaftos legyen.


Körtés finomság

A dietetikus véleménye: pikáns ízű, finom főzelék, ami a babák kedvencévé válhat.


6 hónapos kortól

• 2 szép körte

• 1 kisebb burgonya

• 10 dkg csirkemell

Elkészítés

A körtéket és a burgonyát fedő alatt - vagy alufóliába csomagolva, sütőben - puhára párolom, utána turmixolom. Így nagyon finom desszertet kapok (uzsonnára). Ha csirkehússal gazdagítom, laktató főétel lesz belőle.


Padlizsános ebéd

A dietetikus véleménye: a padlizsán B- és C-vitaminokban gazdag, rostdús zöldség. Nagyon jól lehet vele színesíteni a baba étrendjét.


6 hónapos kortól

• egy negyed padlizsán,

• 2-3 kocka csirkemell, 1

• db krumpli,

• kevés zellergyökér

Elkészítés

A friss, nagyon vékony csíkokra felaprított csirkemellet felteszem főni esetleg kevéske sóval. Közben a padlizsánt meghámozom, eltávolítom a magját, apróra szelem, a burgonyát meghámozom, felszeletelem. Mindezt fél kockacukornyi nagyságú zellergyökérrel a hús mellé teszem főni. A zeller finoman fűszerezi a főzeléket, nagyon jó ízt ad neki. Ha minden megfőtt, turmixolom, hűtöm, és kezdődhet az evés. Padlizsán helyett tökkel vagy más zöldséggel is el lehet készíteni.

Őszibarackos finomság

A dietetikus véleménye: ízletes finomság, őszibarackon kívül más gyümölccsel is készíthető. (A tápanyagszámításnál a tápszer nincs beszámolva.)


6 hónapos kortól

• 2 db őszibarack,

• 1 db krumpli,

• 2-3 mérőkanál táp

Elkészítés

Összeturmixolom az őszibarackokat a megfőtt krumplival. Én 2-3 mérőkanál tápot is teszek bele, így elég tápláló ahhoz, hogy vacsorára főzelékként is felkínáljam. Nagyon finom!



Sárgadinnye banánnal

A dietetikus véleménye: C-vitaminban, káliumban és kalciumban gazdag "bébipapi". A gyümölcsöket variálhatjuk.


6 hónapos kortól

• Negyed sárgadinnye

• 1 nagyobb banán

Elkészítés

A sárgadinnye magját eltávolítom, a banánt megpucolom, a gyümölcsöket összeturmixolom és kész a finom, édeskés pép.

Salátás pép

A dietetikus véleménye: Káliumban, C-vitaminban és karotinban gazdag bébiétel. Idővel a zöldségeket variálhatjuk!


6 hónapos kortól

• 20 g salátalevél,

• 50 g burgonya,

• 50 g sárgarépa,

• 1-2 t.kanál olaj

Elkészítés

A salátaleveleket jól megmossuk, majd hideg vízben fel tesszük főni. A burgonyát és a sárgarépát megpucoljuk, apróra összevágjuk, majd az olajon megdinszteljük. Kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. A leszűrt salátát hozzáadjuk, majd az egészet turmixoljuk. Később, a baba korának megfelelően adhatunk hozzá tojássárgáját, pipihusit, stb.



Krumplis cékla

A dietetikus véleménye: A párolás, ill. a pároló víz felhasználása nagyon jó ötlet. Így a zöldségekből kioldódó minden értékes vitamint és ásványi anyagot felhasználunk. Az étel C-vitamin és kálium tartalma külön említést érdemel.


6 hónapos kortól

• 1 közepes fej cékla

• 1 közepes fej krumpli

Elkészítés

A céklát szépen vékonyan meghámozom, 4-be vágom. 1 pici tálkába (jénai) teszem, és teszek alá nagyon kevés vizet. A víz csak arra kell, hogy gőz képződjön. Lezárom alufóliával, és berakom a sütőbe. Kb 20 perc múlva, amikor már félig megpuhult a cékla, hozzáadom a felkarikázott krumplit, és lefedve visszarakom a sütőbe. Ekkor már a cékla is eresztett levet, úgyhogy a krumpli a cékla levében fog párolódni. Újabb kb. 15 perc alatt elkészül a finom puha cékla és krumpli, mehet a turmixba. A lányom első ételei között kapta, és szeretettel kanalazta. (Még almát is lehet párolni a zöldségekhez, hogy még ízletesebb legyen.)

Cukkini zöldborsóval

A dietetikus véleménye: Virsli helyett főtt, darált csirke vagy pulykamellet is adhatunk, főleg allergiás babáknál. A kiszámított értékek 150 gramm készételre vonatkoznak.


8 hónapos kortól

• 1 közepes cukkini

• 1-2 marék zöldborsó

• 1 virsli

• morzsolt vagy őrölt rozmaring

Elkészítés

A cukkinit megtisztítom, apróra vágom. A cukkinit lábosba teszem, hozzá a borsó és a virsli, a rozmaringgal ízesítem, az egészet puhára párolom. Villával vagy turmixgéppel pépesítem. Nekünk nagyon bejött, a baba imádja.


Pipi-papi

A dietetikus véleménye: A brokklival illik óvatosan bánni a magas illóolaj-tartalom miatt, de sokszor elég lehet az is, ha fedő nélkül főzzük. Jó magas rosttartalmú, tápláló és laktató főzelék receptje. A tápanyagértékek kb. 140 gramm készételre értendők.


8 hónapos kortól

• 1 db csirkemell

• 2 db sárgarépa

• 4-5 kisebb rózsa brokkoli

• 1/2 marék zöldborsó

• 2 kis krumpli

• pár szál petrezselyemzöld

Elkészítés

A csirkemellet felteszük vizben főni, amikor felforrt a víz, mehet bele a kis darabokra vágott sárgarépa, 5 perc múlva a brokkoli, a krumpli. Illetve amikor már majdnem megfőtt a csirke, akkor a zöldborsó és a petrezselyem is. Amikor kész jöhet a pépesités (mixerrel, vagy később már villával is elég). Ha túl hígra sikeredett, akkor én főtt krumplival vagy zabkásával szoktam sűríteni. Az én babóm imádja, mert finom édes a borsótól illetve a répától.

Borsófőzelék túróval

A dietetikus véleménye: A túró az egyik legjobb fehérjetípus a fejlődésben lévő gyerekek számára. Amellett, hogy kitűnő kalciumforrás is, általában tejcukorérzékenyek is fogyaszthatják. A tápanyagértékek 190 g készételre vonatkoznak.


8 hónapos kortól

• 3 marék borsó

• 1 darab kisebb krumpli

• 1 evőkanál túró

Elkészítés

A krumplit a borsóval együtt főzzük meg. A főzőlébe tehetünk egy csipet sót és egy csipet cukrot is. Amikor elkészült, hozzáadjuk az 1 evőkanál túrót, és összeturmixoljuk. A főzőlével hígíthatjuk a főzeléket. Jó étvágyat!


Főzelék zellerrel

A dietetikus véleménye: A zöldségeknek köszönhetően rostokban, az olívaolaj miatt pedig esszenciális olajsavakban gazdag főzelék. A zeller magas B-vitamin és kálium tartalma miatt nagyon egészséges zöldségünk. Jó étvágyat!


8 hónapos kortól

• 130 g burgonya,

• 70 g sárgarépa,

• 1 szál zeller,

• 1 szál újhagyma,

• 1-2 tk. olívaolaj,

• 50 g csirkehús

Elkészítés

Legegyszerűbben ételpárolóban lehet elkészíteni, de ha ez nincs, akkor a finomra összevágott hagymát megpároljuk az olajon, majd hozzáadjuk a kis darabokra vágott zöldségeket. Kevés vizet aláöntve, lefedve, lassú tűzön puhára pároljuk, majd összeturmixoljuk.

Karalábéfőzelék csirkehússal

A dietetikus véleménye: Ízletes főzelék, minden elemében tökéletes. Jó étvágyat a babáknak!


8 hónapos kortól

• 100 g karalábé,

• 100 g burgonya,

• 20 g csirkehús,

• 1 tk. finomra vágott zöldpetrezselyem,

• 1-2 ek 100%-os almalé,

• 1 tk. olaj.

Elkészítés

A darált csirkehúst az olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a nagylyukú reszelőn lereszelt zöldségeket, valamint a petrezselymet. Kevés vizet aláöntve, lefedve, lassú tűzön puhára pároljuk. Végül összeturmixoljuk, almalével ízesítve higítjuk. (Legjobb ételpárolóval elkészíteni.)


Kölesrizottó

A dietetikus véleménye: Kiváló recept lisztérzékenyeknek, de bármelyik baba fogyaszthatja. Vitaminokban és kálciumban gazdag egytálétel. Sót nem kell hozzá adni, mert a zöldségekben anélkül is van elég nátrium.


8 hónapos kortól

• 3-4 evőkanál hántolt köles

• 3 rózsa brokkoli

• 1 szál sárgarépa

• 4 dkg zöldborsó

• 3 dkg sajt

• margarin, só petrezselyem

Elkészítés

A kölest 3x-s mennyiségű vízben pici sóval megfőzzük. A zöldségeket falatnyira aprítjuk, majd margarinon megpároljuk, petrezselyemmel ízesítjük. A kész kölest a raguval, sajttal összekeverjük, esetleg a kásás állag miatt szükséges lehet pici víz is. Nagyon fincsi, glutén mentes.

Banános rebarbara mártás

A dietetikus véleménye: A rebarbara egy rostdús, B vitaminokban, káliumban, kalciumban és magnéziumban gazdag zöldségféle. Hazánkban kevésbé elterjedt, de remek összetevője például leveseknek, mártásoknak.


8 hónapos kortól

• 1 vastag szár rebarbara

• 1 banán

• 1 krumpli

• fél csirkemell

Elkészítés

A krumplit és a fél csirkemellet felteszem főni, közben a rebarbarát megtisztítom a vékony héjától, ujjnyi vastagra szeletelem. A banánt is összeszelem és ízlés szerint 4-5 kiskanál gyümölcscukorral (mert a rebarbara nagyon savanyú) összefőzöm őket. Pár perc alatt megfő, utána összeturmixolom a főtt krumplival, hogy besűrűsödjön és a husival tálalom.

Rizs püré burgonyával és répával

A dietetikus véleménye: A burgonya, rizs és sárgarépa is segít megfogni a baba hasmenését. Ha a tejfölre érzékeny a gyermek, akkor ilyen esetben ezt hagyjuk ki az ételből.


8 hónapos kortól

• egy marék rizs

• egy nagyobb burgonya

• fél sárgarépa

• 1 kanál tejföl

Elkészítés

A hozzávalókat puhára főzzük, majd a rizst egy szűrőn átpasszírozzuk. Hozzáadjuk az összetört burgonyát és répát, majd az egészet tejföllel kikeverjük. A hozzávalókat lehet variálni brokkoli vagy csirkemell hozzáadásával!

Csirkemájas ebéd

A dietetikus véleménye: A máj zsírban oldódó vitaminokban és vasban gazdag nyersanyag, ezért hetente egy alkalommal adható a babáknak. Zöldségekkel kiegészítve a megfelelő rostbevitelt is fedezzük.


8 hónapos kortól

• 1 csirkemáj

• 2 sárgarépa

• 1 fehérrépa

• 1 kisebb fej krumpli

• kevés étolaj

• kevés víz

Elkészítés

A csirkemájat megszabadítjuk az inaktól és apró falatkákra vágjuk. Kevés olajban pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk az apróra darabolt zöldségeket, és épp csak annyi vizet adunk hozzá, hogy az egészet ellepje. Amikor minden megpuhult, a főzőlével turmixoljuk, vagy villával összetörjük.


Kínai kelkáposzta zöldségekkel

A dietetikus véleménye: A kelkáposzta -amennyiben nem puffasztja a babát- 8 hónapos korától már adható-a, kínai kel valamennyivel zsengébb a hagyományoshoz képest. A zöldborsót szűrőszitán passzírozzuk át, így távolítsuk el a héját.


8 hónapos kortól

• 100 gramm kínai kel v. kelkáposzta

• 50 gramm burgonya

• 1 szál sárgarépa

• 25 gramm zöldborsó

• 1 szál újhagyma v. 5 cm póréhagyma

• 3-4 köménymag

• 1 szál petrezselyemzöld

• 1 kiskanál olíva olaj

Elkészítés

Az összes alapanyagot megmossuk és összevágjuk,majd kevés vízben a fűszerekkel együtt megpároljuk. Amikor kész, hagyjuk kihűlni a főzőlében, hogy bepuhuljon, majd az egészet az olajjal összeturmixoljuk. komplettálhatjuk egy kis "pipicicivel".

2010. júl. 6. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hűűűű, itt aztán vannak receptek...
2010. júl. 7. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!!!!
2010. júl. 7. 16:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!