Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Sok szülőnek miért nem alapvet...

Sok szülőnek miért nem alapvető ez az elv a gyereknevelés során? Ami a gyerek önbizalmát illeti.

Figyelt kérdés
"Ha azt szeretnétek, hogy a gyereknek megerősödjön az önbizalma, kérlek benneteket, ne alázzátok meg őt, ne nevezzétek tudatlannak, butának, szerencsétlennek, ügyetlennek, ne hasonlítgassátok össze a kárára másokkal. Inkább azt mondjátok el neki, hogy az ő korában ti is ugyanígy küszködtetek azokkal a dolgokkal, amikkel ő, álljatok mellé, erősítsétek meg abban, amiben jó! A modern pszichológia és pedagógia üzenete, hogy sugározz bizalmat! Nézz a gyerek szemébe, és mondd neki azt: tudom, hogy te ezt meg fogod tudni csinálni! Tudom, hogy képes vagy rá! Tudjátok, micsoda varázsmondat ez?" (Prof. Dr. Bagdy Emőke)
2020. nov. 2. 00:03
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
44%
Nekem az őszinteség az elvem. Nem fogom csak azért hazugsággal dicsérni, emrt a gyerekem és jaj, a kis lelke. Előbb-utóbb valaki közölni fogja vele, hogy amit fest, ronda, hogy nem tud táncolni, béna a fociban, akármi.
2020. nov. 2. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
82%
11: ez rendben is lenne, csakhogy a szépség relatív. Ami anyának tetszik, nem biztos, hogy másnak is, és ami anyának nem tetszik, az lehet másnak igen. Ezért nehéz.
2020. nov. 2. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
64%
Attól, hogy anya vagyok, még meg tudom józanul ítélni, hogy a dolgai kiemelkedőek vagy sem. Attól, hogy nekem tetszik a rajza, még tisztában vagyok azzal, hogy nem fogok tagozatos suliba vinni, mert arra nem elég... stb.
2020. nov. 2. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
87%
Azt a cikk nem mondja, hogy hazudj és dicsérd agyon akkor is, ha összecsapta a rajzát, vagy írasd be a tériszonyos kövér gyereked artistának. Abban "erősítsd meg, amiben jó", másban pedig támogasd, hogy "te is küszködtél" ezzel vagy azzal. Szóval tartsd értékesnek, akkor biztasd, amikor elbizonytalanodik, és azt vedd észre, amikor igyekszik. Ebben szerintem semmi újdonság nincs, de semmi felháborító sem. Az meg elvileg szintén alap, hogy nem sorolom mérgemben sem, hogy te szerencsétlen hülyegyerek, bezzeg a szomszéd Pistike. Ettől még simán mondhatom, hogy "tudom, hogy ha összekapod magad, képes vagy kijavítani, ezért addig nincs teló, amíg meg nem tanulod".
2020. nov. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
40%

mondd neki azt: tudom, hogy te ezt meg fogod tudni csinálni! Tudom, hogy képes vagy rá! Tudjátok, micsoda varázsmondat ez?


És micsoda károkat tud okozni, ha millió erőfeszítés után sem sikerül (amit a szülő, pedagógus általában pontosan tud előre)...

2020. nov. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
72%

Nekem erről mindig a megasztár meg hasonló műsorok válogatója jut eszembe.

Ha az ott nevetségessé vált emberek szülei, rokonai közölték volna velük, hogy nincs jó hangjuk, sőt egyenesen borzasztó, akkor nem a zsűri kritikája vágja őket arcon, hanem tisztába lennének a képességeikkel.

Elhitették szerencsétlenekkel, hogy jók, majd jött a nagy pofára esés. Na ez az, ami árt az önbizalomnak.

2020. nov. 2. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
78%

... Alapból beszédes az is, hogy többen rögtön arra gondoltak, hogy amit szeretne a gyerekük csinálni, abban tehetségtelen lesz. :)

Az idézet viszont meglátásom szerint nem erről szól. Inkább hétköznapi szituácikról. Példul a gyerek úgy dönt, készít rántottát és mondjuk elbaltázza. Nem ülvöltözni kell vele, hogy "mit csináltál, te szerencsétlen, elrontottad és most tiszta zsír minden", hanem azt mondani pl., hogy "nagyon ügyes vagy kincsem, büszke vagyok, hogy ilyen finomat készítettél" - és most jön a "varázslat" - hozzátéve, hogy "mutatok pár trükköt, amivel méginkább finom lesz a rántotta és utána könnyebb rendet tenni a konyhában".

Vagy ha a 4 éves kislány űrhajós akar lenni, akkor nem leszólni vagy elnézően mosolyogni, esetleg még hozzá is tenni, hogy az nem lányos dolog vagy ugyanmár, hanem örülni és venni neki pl. csillagvizsgálót, motiválni. Nem csak az önbizalma miatt, hanem senki nem tudhatja, kit nevelget éppen. ;)

Az önbizalom a felnőtt életemben az egyik legnagyobb kincs. Nem azért, hogy gond nélkül járathassa le magát a Megasztárban, hanem azért, hogy méltó párt válasszon magának, ne legyen megalkuvó, tudja, mennyit ér, mind a magánéletben, mind pedig a munkában. Hogy ha el is baltázta a középiskolás tanulmányait, de 35 évesen úgy dönt, beiratkozik az egyetemre, akkor tudja, hogy azt meg tudja csinálni, hogy merjen élni és működni a világban. Hogy ne egy lehajtott fejjel közlekedő szürke senki váljék belőle, aki a sikertelenségéért mindenkit okol, miközben legbelül magát gondolja lúzernek, hanem egy felemelt fejjel vonuló sikeres ember.

2020. nov. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
53%
Mert buták az emberek. A szülők is. Itt is mennyi funkcionális analfabéta van, aki nem tud értelmezni egy bekezdést... borzasztó.
2020. nov. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
80%

"Példul a gyerek úgy dönt, készít rántottát és mondjuk elbaltázza. Nem ülvöltözni kell vele, hogy "mit csináltál, te szerencsétlen, elrontottad és most tiszta zsír minden", hanem azt mondani pl., hogy "nagyon ügyes vagy kincsem, büszke vagyok, hogy ilyen finomat készítettél" - és most jön a "varázslat" - hozzátéve, hogy "mutatok pár trükköt, amivel méginkább finom lesz a rántotta és utána könnyebb rendet tenni a konyhában"."


Azért ilyenért nem gondolnám, hogy az átlag gyereket megszidják.

Viszont az is túlzás, hogy finomat készített, ha nem.


Miért nem lehet egyszerűen elmondani, hogy "Ügyes vagy, hogy magadtól is megpróbáltad, de ez most nem sikerült, mert odaégett. Megpróbálod újra úgy, hogy jobban odafigyelsz erre?"

Ha

Dicsértem, elismertem, őszinte voltam vele és biztattam, hogy jobb legyen.


Ha azt mondom neki, hogy finom, de azért megmutatom, hogy én jobbat tudok, szerintem nem önbizalom erősítő.

2020. nov. 2. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
47%
Te miről beszélsz? Mostanában inkább az a probléma, h minden szarért agyon vannak dicsérve... Úgy körül ajnározzák a gyereket.. Ő szed először az asztalnál, az ő hangját hallani legjobban, nem lehet beszélgetni lassan kisgyerekes apukákkal/anyukákkal ha ott a gyerek... Ők a legcukibbak/legszebbek /legaranyosabbak/legokosabbak/legvagányabbak stb. Amit kiejtenek a szájukon már ott is van... Aztán jön a pofára esés... Tisztelet a kivételnek...
2020. nov. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!