Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy szokattátok rá a gyereket...

Hogy szokattátok rá a gyereket a köszönésre?

Figyelt kérdés
4 éves, tőlünk mindig halja hogy köszönünk, de Ő nem akar, mindig kellemetlen helyzetbe hoz minket.

2021. jún. 19. 21:43
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
79%
Kösuönésnél mindig figyelmeztesd,hogy "Köszönj!".
2021. jún. 19. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
5%
A mai napi emlékszem, hogy amikor óvodába jártam, volt egy csaj, aki sohasem köszönt. Bejött, lesett a fejéből, mint egy kuka, az egész csoport nézett rá, meg az óvónők, már fetrengtünk a röhögéstől, hogy milyen hülye, és NEM KÖSZÖNT. Mi elkönyveltük magunkban, hogy gyogyós. Amúgy a szülei is ezer évben egyszer köszöntek csak, ritka nagy bunkók voltak. Talán ha látja, hogy mindenki lenézi és kiröhögi, akkor az hat rá, bár ki tudja.
2021. jún. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
83%

Előre lehet figyelmeztetni, hogy köszönjön de erőltetni nincs értelme. Lehet, hogy szégyellős, zavarban van.

Furcsát kérdezek:

Mikor nem köszön és hogyan nem köszön?

Utcán szembejön egy ismerősöd, te köszönsz neki és ő nem? Vagy ha elmentek nagyszülőkhöz, általa is jól ismert és kedvelt rokonokhoz, barátokhoz, akkor sem? Óvó néninek köszön, mikor reggel odaértek?

Az szerintem irreális, hogy a te százféle ismerősödet, kollégádat, utcabelieket, játszótéri anyuka-társaidat mind számon tartsa és köszönjön nekik. Neki ők nem ismerősei. Mint ahogy az óvodás pajtása szülei sem, csak maga az óvodás gyerek.

Mit csinál, mikor köszönni kéne? Bújik mögéd? Úgy csinál, mintha mással foglalkozna elmélyülten? Mert akkor zavarban van. Otthon akár el lehet gyakorolni, meg lehet beszélni, mikor kinek mit szokás köszönni. Ha viszont dacból nem köszön, azzal én se nagyon tudnék mit kezdeni.

2021. jún. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
76%
Hagyd békén. A gyerekek félnek a külső személyektől, szégyellősek, a kapcsolatfelvétel (és a köszönés ilyen) kifejezetten nehezükre esik. Ha van olyan ismerős, aki ezen megsértődik vagy rólatok gondol rosszat, hát az úgy járt. A szülő dolga a gyerek mellé állni. Én is ilyen gyerek voltam már nagyon rég, és még ma is elborzaszt ez a köszönés-mizéria: hogy nem voltam elég jó a szüleimnek, hogy folyamatosan az volt a téma, hogy a gyerek nem köszön. Pedig ha szép türelmesen kivárják az idejét, akkor a gyerek szépen bele fog simulni a társadalomba, az iskola ennek a folyamatnak kifejezetten jót tesz, hiszen ott köszönni kell a nevelőknek, méghozzá nem tegezve. Egyébként Vekerdy megtámogat ebben az álláspontomban, csak most nem keresgélek.
2021. jún. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
10%

5

Ennyi hülyeséget🤦‍♀️

2021. jún. 19. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
86%
Én sem köszöntem sokáig, kinőttem. Emlékszem, hogy szégyellős voltam, és nem szerettem azt mondani, hogy "csókolom", mert úgy voltam vele, hogyha nem szólalok meg, nem veszik észre, hogy ott vagyok és békén hagynak. Ez tisztán él bennem, akkor is és most is introvertált voltam/vagyok. Nekem előre szóltak régen, hogy "köszönj", ha akkor sem köszöntem, akkor meg ott helyben az idegenek előtt mondták. Aztán végül valahogy rajtam maradt, és iskolás koromra már hellyel-közzel köszöntem. Mondjuk érdekesség, hogy kötelező szituációkban nyilván köszönök, de a mai napig nem tartom fontosnak, csak illőnek.
2021. jún. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
86%

Adj neki időt. Ez egy korszak, kb. minden gyerek átmegy rajta, amikor szégyellnek köszönni, nem tudnak mit kezdeni a helyzettel. Mutass neki példát, meg esetleg beszélgessetek csak úgy, általánosságban arról, hogy miért szoktunk köszönni másoknak, de ne róla szóljon a beszélgetés, ne azt éreztesd vele, hogy haragszol rá, vagy hogy kellemetlen neked a viselkedése.

Ha úgy érzed, hogy ő is feszeng, szorong a helyzet miatt, akkor óvatosan felhozhatod, hogy észrevetted, hogy nehéz neki, megpróbálhattok valami megküzdési stratégiát kidolgozni együtt. Ha esetleg te is voltál ilyen kiskorodban, elmondhatod neki, hogy te akkor mit éreztél és hogy esetleg hogyan oldottad meg. Nekem pl. sokszor az volt a bajom kiskoromban, hogy nem tudtam, hogy hogyan köszönjek - szia? jó napot kívánok? csókolom? - erről is lehet beszélgetni, hogy mikor mi a megfelelő.

Pozitív megerősítést alkalmazz: ha köszön, sikerül neki, akkor dicsérd meg nagyon, ha nem, akkor ne mondj rá semmit, ne szidd meg.

2021. jún. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim válasza:
5%

#2 vagyok.


Szerintem a légycsapós módszer az egyetlen megoldás.


Egy gyakorlati útmutatót is küldök hozzá akkor már:


Amikor a szülők sétálnak a gyermekükkel, az egyik szülőnél (esetleg mindkét szülőnél) legyen kéznél egy légycsapó, és amint jön egy ismerős, és a gyerek nem köszön, azonnali hatállyal mérjen az egyik szülő egy határozott csapást a gyerek hátsó felére.


Ilyenkor az ismerős is látja, hogy a gyerek még nevelés alatt van, ezért nem köszön, így nem lesz kínos a szituáció.

2021. jún. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
91%

Fú, régen gyerekként mennyire féltem attól, hogy valakivel találkozom a lépcsőházban, és köszönni kell neki... 😂 Mindig szaladtam a lakásba 😂


Aztán pár év alatt kinőttem ebből.

2021. jún. 19. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
86%
Majdnem egyetértek a 7-essel, de nem kell megdicsérni. Nem kell, hogy az ő köszönése téma legyen. Nem azért nem köszön, mert nem tudja, hogy kell vagy mert direkt bosszantani akar, hanem mert ez neki olyan nehezére esik, mint egy felnőttnek mondjuk bemenni a rettegett főnöke irodájába. Néha egy dicséret valójában szidás, mert benne van, hogy most köszöntél, de bezzeg a múltkor nem. Ha dicsérettel éred el, neki attól még az ugyanolyan kellemetlen, csak épp a te elvárásaidnak akar megfelelni, és kifejezetten feszélyezed, ha a te elvárásaid ütköznek az ő késztetéseivel. Nem kell akkora ügyet csinálni a köszönésből, merthogy nem is az. Megoldódik magától, anélkül, hogy a gyerekben traumaként maradna meg ez a kényszer.
2021. jún. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!