Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi történik azokkal, akik...

Mi történik azokkal, akik felvették a CSOK-ot, de a jelenlegi helyzetben mégsem akarnak/fognak tudni vállalni három gyereket?

Figyelt kérdés

Ismertek ilyen családot?

Mit kell visszafizetniük? A házat, amibe tették a pénzt, el kell adniuk?


2022. szept. 29. 11:45
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Minket nem érint a kérdés, nem Magyarországon élünk, de annyian írják itt, hogy szerintük sokan csak a CSOK miatt akartak bevállalni 3 gyereket, azokkal most mi lesz?
2022. szept. 29. 11:46
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
Hát én kb egy éve beszéltem egy ismerősömmel, akik igénybe vették (nem tudom hány gyerekre). Egy született nekik, aki azóta óvodás. Akkor panaszkodott, hogy szeretnének egy kistesót, de nem akar összejönni, vissza kell fizetniük amit felvettek. Úgy tűnik, lemondtak a kistesóról, visszament dolgozni. De lehet, hogy közben még próbálkoznak, de erről nem beszéltem vele azóta.
2022. szept. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Visszafizetik a támogatást (részarányosan azt az összeget, ami azokra a gyerekekre járt, akik végül nem születtek meg), büntetőkamatot, illetve a támogatott lakáshitel piaci kamatozásúvá válik.
2022. szept. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ő elég jól elmondja.

2022. szept. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
81%

CSOK-nál valamiért folyton csak a 3 gyereket előre beígérőket szokás említeni. A CSOK-ot, a babaváróval ellentétben fel lehetett venni meglévő gyerekekre, és nem mindenki a 3 gyerekes témának ugrott neki. Plusz a sokat emlegetett ingyen 10 milliót is csak újépítésű ingatlanra lehetett felvenni. A többség nem ezt vette fel, függetlenül a gyerekei számától.


De hogy egy személyes példát mondjak, mi 2017-ben, lakásvételkor, meddőségem tudatában vettük fel 1 beígért gyerekre a 600.000 forintot. Kiszámoltam, hogy 4 év után, ha nem lesz baba, minimális kamat terhel minket (ellentétben a 10 milliós CSOK 5x-ös büntetőkamatával), így nem kockáztattunk nagyot. Ha a CSOK összege után járó, vissza nem fizetendő illetékkedvezményt levonom a kamatból, kemény 12 ezer forint kamat ment rá a 600.000 forintra 4 év alatt. Ennyi kamatra melyik bank ad bármilyen kölcsönt? Szóval mi tudtuk, hogy ezzel nem járunk rosszul akkor sem, ha nem születik baba.


Ezt egyben visszafizettük tavaly, most pedig lombikkal babát várunk, és így újra jogosultak vagyunk a családtámogatásra. A babaváró kölcsönből kiváltottuk a lakáshitelünket, így maradt a kamatmentes hitel, a lakásunk pedig tehermentessé vált.

Ráadásul az otthonfelújítási támogatásra is nyújtunk be még idén igénylést, abból is kihozzuk, amit csak lehet.


A reprodukciós intézetben találkoztam olyan párral, akik nem ilyen okosan csinálták, ők felvették előre a CSOK-ot, babavárót, kamattámogatott hitelt, miközben a csaj nem volt terhes, sőt, tudta, hogy nehezen jön majd a baba. Még van idejük gyereket produkálni, de látszott, hogy rá vannak görcsölve rendesen.

2022. szept. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
55%

Nekem mióta meglàttam a csok szerződést, azóta az az érzésem, hogy megágyaztak a devizahitel 2-nek.


Van, aki saját tőke nélkül, csokos önerőből vett házat. Szerintem mázli lesz, ha ezek a családok a házuk eladása után nem kell, hogy évekig fizessék a csok-ot, ami jelenleg évi 65%-os bűntetőkamattal megy.


Az bőven uzsorakamat kategória.


10 millióra, ha egy gyerek sem születik kb. évi 6,5 millió forint öt év után fizeted vissza, tehát mostani kamattal 42-3 milliót fizetsz vissza + a többi hitel. (Az nekem nem egyértelmű és már több verziót is olvastam, hogy vajon az utolsó napon lévő kamattal számolsz, vagy a napival, akkor az első években 3%-os kamat körül kell visszafizetni, ami sokkal barátibb).


Összehasonlításként mi normál banki hitelnél 30 millió hitelre fizetünk 6-7 millió kamatot a hitelperiódus végéig, nem pedig évente.

2022. szept. 29. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Őszintén nem értem, mi ez a hiszti a CSOK körül. Egyrészt nem csak 3 gyerekre lehet felvenni, másrészt pedig az igénylők nagy része (nem tudok pontos számot, de 80 százalék körüli arányt olvastam) már meglévő gyerekekre veszi fel. A bankok se hülyék, a legtöbb hely legfeljebb egy plusz gyereket enged beígérni. Olyan, hogy a gyermektelen pár besétál a bankba, és megígér 3 gyereket, elméletileg lehetséges ugyan, de a valóságban nem szokták engedni.

Mi is vettükl fel CSOK-ot. Kettő, már meglévő gyerekre, használt lakásra. Kaptunk 1,4 millió támogatást, és 10 millió kamatmentes hitelt. Hűha. :)

Sokkal nagyobb probléma szokott lenni, hogy a CSOK-os házban azt hiszem 10 évig (de lehet, hogy több) életvitelszerűen benne kell élni, és nem lehet közben elválni sem. Na, ez már tényleg sokaknál gond egy idő után.

Tudjátok, a külső megfog, a belső megtart, a CSOK összeláncol. :)))

2022. szept. 29. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
61%

#5 Amúgy csak ne kelljen költöznötök vagy eladni az ingatlant


Csok esetén, nem költözhet mindkét fél külföldre

Egy fél vagy gyerek sem költözhet el a évnél hosszabb időre, és öt évre is igazolás kell

Ha nem tudja valaki fenntartani a házát, akkor csak újépítésűbe költözhet kisebb alapterületűbe

A két ingatlannak egyszerre kell a tulajdonodban lennie, ha nem akarod visszafizetni majd újra felvenni a csok-ot


#5 Amúgy meg ki kell ábrábítsalak. A NAV utólag változó kamatozással számlázza ki az illetékkedvezményt. Ügyvédet és a NAV-ot is megkérdeztem róla, ha bukod a CSOK-ot vagy visszafizeted, akkor, elméletben ki kell fizetned az illetéket kamatostul. Mi ezért nem vettük fel a CSOK-ot. Gyakorlatban, majdnem két évbe telt, mire megkaptuk az illetékfizetési felszólítàst, szóval simán elkeveredhet a tietek 5 évet és akkor elévül.

2022. szept. 29. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%

"#5 Amúgy csak ne kelljen költöznötök vagy eladni az ingatlant"


Több ponton tévedsz. Egyrészt látom nem megy az értőolvasás: a CSOK-ot már tavaly visszafizettük, így már azzal kapcsolatban semmi nem terhel minket. (Elidegenítési tilalom sem!) Már a jelzálogot is levetettük a lakásról.

A most úton lévő babához nem vesszük fel a CSOK-ot, mivel azt lakásvételre és bővítésre lehet, mi egyiket sem tervezzük. Babavárót vettünk fel, aminél már le is igazoltuk a teljesítést (12. hetet betöltött magzat), így a futamidő végéig kamatmentes marad akkor is, ha bármi történne a magzattal.


A NAV-val kapcsolatban is tévedésben vagy. 😁 Bár olvastam interneten, hogy amikor mi vettük fel a CSOK-ot (2017), még nem terhelte visszafizetési kötelesség az illetékkedvezményt, de én annyira biztosra mentem, hogy még a visszafizetés előtt hónapokkal előre rákérdeztem a NAV-nál, akiktől kaptam is egy hivatalos választ, hogy nem, minket nem terhel visszafizetés.

Szóval ennyit az okosságaidról. 😉

2022. szept. 29. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
78%

Sokan nagyon kárörvendve várják, hogy mikor omlanak össze a csokosok. Biztos lesz ilyen is amúgy, de nem hiszem, hogy olyan sok.

Én egy ilyet ismerek, egy gyerek lett, háromra vették fel. A pasi azt mondta még így is megérte, mert a ház amit ők vettek 30 millióért akkor, az ma már minimum a dupláját éri. De nem kell eladniuk amúgy, ők pont elég jól keresnek (a csokot azért nem a csóróknak osztogatták) anélkül is tudják fizetni a büntit.

Az egyik ismerősöm is csokos lakásban él a feleségével. Nem ő vette fel, hanem a szülei, a 3 kisebb még pont tanuló korú testvérére, az ismerősék nem is oda vannak bejelentkezve. Kutya nem nézi, hogy kik élnek a lakásban valójában. Papíron 5 ember van bejelentve a 2 szobás kis lakásba. A csávó elviszi a hivatalos leveleket a szüleinek mikor amúgy is találkoznának, és ennyi. De ma már úgyis szinte mindent emailben küldenek, meg meg lehet adni éresítési címet is.

2022. szept. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!