Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a kötőjeles...

Mi a véleményetek a kötőjeles vezetéknévről (gyereknek)?

Figyelt kérdés

Mikor összeházasodtunk megtartottam a lánykori nevem. Most várjuk a kislányunkat és gondolkozunk rajta, hogy csak a férjem nevét kapja (azt adtuk meg a házasságkötéskor) vagy kötőjeles vezetékneve legyen.

Nekem tetszene, hogy így mindkettőnkhöz egyformán tartozna papíron is. A férjemnek mindkét verzió egyformán tetszik, ő rám bízta.

A szüleink szerint ezzel csak megnehezítenénk az életét, nehéz lenne neki leírni és később úgyis elhagyná.

Mit gondoltok?


2023. máj. 30. 17:38
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
52%
Kib.szás.
2023. máj. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
21%

Van olyan ismerősöm aki megbánta, hogy simán megtartotta a nevét és a gyerekek az apa nevét kapták, így nem egyértelmű hogy össze tartoznak, pl. iskolában a szülőin ha mondják hogy "Szabó anyuka" - közben meg teljesen más az anyuka neve.

Gyakran ha más az anya neve, az kifejezetten elvált vagy mozaik családra utal.

Szerintem ha aggaszt a dolog, inkább adjátok a kötőjeles nevet. Nem olyan nagy szivatás az még akkor sem ha hosszú vagy nem olyan jól passzoló nevek. Majd megszokás a gyerekek és az lesz a természetes. Az összetartozás érzése a fontosabb. Ezért is vannak akik igen fura nevet is felvesznek házasságkötéskor.

Nehogy már gyakoris okostojások mondják meg mi a felesleges neked meg a gyerekeidnek, meg hogy hány betűs név az amit még nem lennének lusták leìrni... de komolyan néha az agyam eldobom milyen vélemények vannak itt nevekkel kapcsolatban. De hát ezek csak vélemények, és attól még hogy itt elmondják, nem lesz értelmes érvekkel alátámasztva, sok esetben semmivel sem erősebb egy-egy vélemény mintha az ellenkezője lenne.

2023. máj. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
18%

Az én nevem vezetéknév+keresztnév, 15 betű összesen. Hosszúnak hosszú, de egyáltalán nem szívás leírni.


De mondjuk egy Nagy Viktória is 12 betű. Ha Nagy-Pék Viktória lenne, akkor lenne 15 + 1 karakter. De nagy cucc. (Nyilván 10 betűs vezetéknévhez azért ne adjon senki 8 betűset meg még 5 betűs keresztnevet.)

2023. máj. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
87%
Én kötőjelesen szerettem volna ha mindkettőnk nevét kapja, ezzel is jelezve mindkettőnkhöz egyformán tartozik. Egyenlőség párti vagyok és számomra ez szép gesztus. Férjem is így gondolja, de olyan szinten nem passzolnak a vezetékneveink hogy borzalom. Valamint nagyon hosszú is lenne emellett. Megszivatni meg nem szerettem volna emiatt. Így inkább én is felvettem a férjem vezetéknevét a keresztnevem elé és mindhármunknak egyforma vezetéknevünk van. Számomra így is jobban kifejezi az összetartozást. Mintha én maradtam volna a lánykori nevemen vagy xné y mária lennék.
2023. máj. 30. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
41%

Én ezért is lettem "né". Mármint a férjem nevét felvettem "né"-vel, és megtartottam a saját nevemet is, így teljesen egyértelmű ki hova miért tartozik.


Nekem anyukám megtartotta a leánykori nevét, néha szült a dolog fura szituációkat, de a világért nem hiányzott volna, hogy csak ezért gyermekkoromban kötőjeles nevem legyen. Szörnyű lett volna (főleg hogy anya vezetékneve nem is valami szép)


Másrészt a kötőjeles vezetéknév házasokra jellemző, huszonéves korától mindenki azt fogja hinni férjnél van azért kötőjeles a neve, roppant kellemetlen.


A gyerek irataiban ígyis-úgyis a leánykori neved fog szerepelni anyja neveként szóval ahol fontos ott látszani fog hogy hozzád tartozik.


Ha nagyon zavar vedd fel inkább te is valamilyen formában a férjed nevét, és ne a gyerekekedet szívasd vele.

2023. máj. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
75%
Én a férjem nevét sem vettem fel. Kötőjellel egyrészt hosszú lett volna, másrészt amúgysem akartam. (Nem azért mert "gáz" neve van, egyszerűen csak engem így hívnak lassan 40 éve, sosem szoktam volna meg, hogy máshogy szólítsanak) Né meg szintén nem szerettem volna lenni. A gyerekek a férjem nevét kapták/kapják természetesen.
2023. máj. 31. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!