Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Az egyik kollégám most 6...

Az egyik kollégám most 6 hónapos terhes,3 műszakban dolgozunk, az ő munkája elég megerőltető, már rég pihennie kellene, az orvosa is javasolta, de azt mondja, hogy csak az utolsó 1 hónapban hagyja abba munkát, hogy meg legyen neki a 2 éve. ?

Figyelt kérdés
Én úgy tudtam, hogy a gyes alanyi jogon, a gyed 1 év munkaviszony után jár, ami neki bőven megvan. Tényleg jobban megérné - anyagilag?
2010. nov. 2. 20:38
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
85%

16.héttől tilos éjszaka dolgozni! Ezt tudja a kolléganőd??

Megbüntet(het)ik érte őt is és a munkaadóját is!

2010. nov. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%

Ahhoz,hogy a gyerek 2 éves koráig gyedet kapjon másfél év munkaviszony kell.

A táppénz is beleszámít ebbe az időbe.

2010. nov. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
89%

Nem kell neki két év.

Valószínű arra gondol, hogy a gyerek két éves koráig szeretne gyedet, mert az jóval több, mint a valóban alanyi jogon járó gyes.

Viszont téved, egyrészt, mert a biztosítotti napok száma a táppénz alatt is ketyeg, tehát teljesen mindegy, hogy a szülésig hátralévő három hónapban dolgozik, vagy táppénzen van, mert mindkét esetben ugyanannyi biztosított napja lesz.

Másrészt azért is téved, mert ahhoz, hogy a kicsi két éves koráig gyedet kapjon, nem kell két év biztosítotti idő, csak 562 nap, vagyis kicsivel több, mint másfél év.

Ennek oka, hogy a gyed jogosultság csak a tgyás lejárata után indul, vagyis legfeljebb a gyerek 168 napos korától két éves koráig jár. Ehhez meg pont 562 nap kell.

2010. nov. 2. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
55%
Kedves első válaszoló, legfeljebb a munkaadót büntethetik meg érte, a terhes nő önrendelkezési jogát semmilyen jogszabály nem korlátozhatja, ha ő úgy dönt, hogy így dolgozik, szíve joga. Érdekes is lenne, ha megbüntethetnék érte...
2010. nov. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Most nemrég indult csak be a 3 műszak, neki állítólag azt mondta a védőnője, hogy nem kötelessége elvállalni az éjszakást, csak ha ő akarja.

A gond ott van, hogy ráaádásul dohányzik is, és én úgy tudom, hogy a rendszeresen dohányzó kismamáknál gyakoribb a koraszülés.Ha így folytatja, a szalag mellől viszik majd szülni...Köszi a válaszokat.

2010. nov. 2. 21:03
 6/19 anonim ***** válasza:
83%

Utolsó válaszoló nincs tisztában a dolgokkal.

Terhesen nem lehet éjszakázni!!! Sőt, TILOS!!

2010. nov. 2. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszírónak: sajnos volt ennél kellemetlenebb tapasztalat is, a volt munkahelyemen 12 órás műszakban éjszaka forrasztott egy várandós kismama....

"A multiknak mindent szabad"...Kérdőjel nélkül.

Bocsi, nem propagandának szántam - természetesen.

2010. nov. 2. 21:35
 8/19 anonim ***** válasza:
80%

Első válaszoló vagyok

Itt le van írva minden:

[link]


És egy részlet belőle:

"A nőt terhessége megállapításától a gyermeke 1 éves koráig éjszakai munkavégzésre nem vehető igénybe -még beleegyezésével sem-, ami számos esetben csak azzal biztosítható, hogy a munkáltató a munkavállaló nőt ideiglenesen más, olyan munkakörbe helyezi át, ahol mód nyílik a nappali, illetve délelőtti műszakba való beosztásba. Ilyen esetben is joga van korábbi átlagkeresetére. Tilos a rendkívüli munkavégzés elrendelése."

2010. nov. 2. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Köszi a linket, majd átolvasom.Azért is érdekel a dolog, mert mi is babát tervezünk a párommal, valszeg én is dolgozni fogok vele egy ideig ( persze nem 6 hónapig), és nem akarok kételyek között lenni, hogy mit vállalhatok és mit nem.
2010. nov. 2. 21:51
 10/19 anonim ***** válasza:
87%
Kolleganőt világositsa már fel valaki, hogy mivel jár neki 168 nap tgyás, igy ahhoz, hogy a gyerek két éves koráig gyed-et kapjon, ahhoz elegendő másfél év munkaviszony. Szóval nyugodtan menjen táppénzre, már nem lesz több és hosszabb ideig tartó sem a tgyás, sem a gyed. Tök feleslegesen csinálja, amit csinál.
2010. nov. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!