Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kaphat-e GYÁS-t, GYED-et...

Kaphat-e GYÁS-t, GYED-et egyetemi hallgató?

Figyelt kérdés
Harmadéves, nappali tagozatos, államilag finanszírozott képzésben részt vevő egyetemi hallgató vagyok. A tanulmányaimat még egyszer sem szüneteltettem, ugyanoda járok harmadik éve. 2007, július 24-október 24. -éig volt egy 4 órás, részmunkaidős munkaviszonyom, a próbaidő leteltével közös megegyezés alapján megszüntettük. Ekkor már 4 hónapos terhes voltam, a babát idén április elejére várjuk. Úgy tudom/tudtam, a védőnőm is azt mondta, hogy jogosult vagyok az egyszeri anyaságin és a családi pótlékon (meg persze a GYES-en kívül) a GYÁS-ra és a GYED-re is, mivel fennál a legalább 180 napos biztosítottságom. Úgy tudjuk, az egyetemi hallgatói jogviszonyom beleszámít a biztosítási időbe. Felhívtam a MÁK- ot és az OEP-et is, hogy adjanak erről tájékoztatást, és szerintük nem vagyok egyikre sem jogosult, mivel az egyetem nem számít munkaviszonynak. Mindenkitől mást hallok és nem szeretnék elesni ezektől a támogatásoktól. Kérem segítsen valaki, pontosan mire vagyok joggosult? Köszönöm!
2008. febr. 1. 11:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Hasonló helyzetben vagyok. Tavaly érdeklődtem az OEP-nél, akkor azt mondták, hogy meg kellene szüntetnem a hallgatói jogviszonyomat, hogy TB-fizetési kötelezettséggel járó munkaviszonyt létesíthessek. Ez nálam nem is okozott volna nagy gondot, mert ötödéves vagyok, és csak júniusban szülök, tehát lemondhattam volna az utolsó 1,5 hónap hallgatói jogviszonyomról, és minden rendben. Persze ez a számodra nem lett volna megfelelő megoldás.

2007 január 1-jétől az OEP tájékoztatása szerint már nappalis hallgatóként is lehet megfelelő munkaviszonyom a jogi környezet kedvező változása miatt. A nappalis jogviszony valóban beleszámít a 180 nap biztosítási időbe. Viszont azt is mondta az ügyintéző, hogy a munkaviszonynak a gyermek születésekor is fenn kell állnia. Tehát én május 1-től létesítek munkaviszonyt (szerencsére van hol), és így kaphatok TGYÁS-t és GYED-et is, és a hallgatói jogviszonyommal sem kell variálnom.

Azt sajnos nem tudom, hogy a részmunkaidős munkaviszonnyal mi a helyzet.

Javaslom, hogy telefonálj most, hátha változott valami úgy, hogy neked kedvező legyen. Ha nem adnak az OEP-nél kielégítő választ, szerintem telefonálj a minisztériumba, ott biztos, tudják mi a helyzet.

Remélem sikerül elintézned a dolgot!

2008. febr. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
tehát jár a tgyás és a gyed egyetemi hallgatónak?? és igy mennyi ez az összeg??
2008. febr. 1. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ, sokat segítettél!! :) Hát szerintem nekem nincs hol új junkaviszonyt létesíteni :( de azért még utánajárok, hogy enélkül járhat-e valami...
2008. febr. 2. 08:28
 4/6 anonim ***** válasza:
vavalhova add be a jelentkezésedet:)bár ha látszik már a poci nem biztos h alkalmaznak, de sok szerencsét:)és gratulálok!!
2008. febr. 2. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
De akárhogy is, de a szülés napján legyél biztosított - lehetőleg a minimálbér kétszeresének megfelelő bruttó bérrel - (valami ismerősnek csak van valami vállalkozása, ahová bejelenthet pici időre /akár vállald át az evvel járó terhét, ugyis megéri/ vagy az OEP-pel is lehet kötni valami megállapodást), mert akkor beszámítanak az egyetemi évek és máris jogosult leszel tgyás-ra és gyed-re!
2008. ápr. 3. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Hogyan oldódott meg végül a dolog? Én is hasonló cipőben járok, júniusban szülök, és nappali tagozatos egyetemi hallgató vagyok. Lenne lehetőségem, hogy mostantól bejelentsenek, van értelem, ha én fizetném a terheket? Mennyi gyedet kapnék?

És akkor ezek szerint a az egyetem csak akkor számít bele a gyed-nél, ha van mellette munkaviszonyom, ami nem baj, ha nincs meg 180 nap?


Köszi!

2009. márc. 25. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!