Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mire kell odafigyelni kétnyelv...

Mire kell odafigyelni kétnyelvű gyerek nevelésénél?

Figyelt kérdés
2011. febr. 24. 14:42
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Csak az olvasmányaiból tudok tanácsot adni:

A gyerek a nyelveket személyekhez köti, ezért fontos, hogy az egyik anya csak az egyik nyelven, apa meg csak a másikon beszéljen vele. Ugyanaz a személy ne keverje a nyelveket. Így a gyerek hamar megtanulja, hogy ez anya nyelve, az pedig apa nyelve. (Árnyalja a helyzetet, ha a szülők közös nyelve egy harmadik nyelv, de ezt meg a helyzethez, a szülők egymás közötti beszélgetéséhez fogja kötni a gyerek és nagyon valószínű, hogy eleinte nem fogja beszélni, csak érteni az adott harmadik nyelvet)

Fontos, hogy következetesek legyetek, ha a gyerek láthatóan előbb érti az egyik nyelvet, akkor sem szabad a másik nyelvű szülőnek a könnyebben/hamarabb megértett nyelven szólnia hozzá. Ennyi jutott eszembe hirtelen.

Ismerek ilyen családot, a gyerekek két nyelven beszélnek, a harmadik (közös) nyelvet is értik és azon a nyelven válaszolnak a harmadik nyelven feltett kérdésre, amelyik szülő kérdezett.

Nagy előny a gyereknek, az biztos.

Sok sikert! :)

2011. febr. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Mi két nyelvű család vagyunk, az apuka már a pocaklakónknak is a saját anyanyelvén beszél. Én pedig csak magyarul beszélek majd vele, már az elején így terveztük mind a ketten.
2011. febr. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Valóban fontos a következetesség, de nem kell félteni a gyereket, nem fog összezavarodni, pontosan meg tudja különböztetni a nyelveket egymástól. Annak ellenére, hogy előfordul majd, hogy egy mondatban mindkét nyelvből használ szavakat, ő el fogja választani szépen magának.

Próbáljatok mindkét nyelven olvasni neki meséket, szerezzetek be könyveket mindkét nyelven, ha mesét néz, az is jó, ha mindkét nyelven lesz neki. (ez kicsit nehéz tud lenni, de a neten keresztül már minden lejön).

Illetve, hasznos kétnyelvű gyerekeknél a jelelés megtanítása. Van is erről egy könyv, a Babajelek című, szerintem olvassátok el.

Én az egynyelvű gyerekemnél is használom és jó.

Amúgy mi 3 nyelven beszélünk a gyerekhez, természetesen magyarul, a férjem oroszul (az az igazi anyanyelve), én meg angolul (angoltanár vagyok). Ilyen esetben az a fontos, hogy teljesen hétköznapi helyzetben használjuk a nyelvet, persze nem össze-vissza váltogatva. Nálunk a legfontosabb, hogy megszokja a gyerek füle a hangzást, a fonetikáját az adott nyelvnek, hogy mondjuk ne nézzen olyan bambán, amikor oroszt hall, mint pl. én :)

2011. febr. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Mi is ketnyelvu csalad vagyunk. Ferjem angol en magyar. En magyarul beszelek a kisfiunkhoz de amikor a ferjem itthon van angolul is beszelek mert o nem tud magyarul. Tehat en nem csak magyarul beszelek mert az nallunk nem megoldhato. A ferjem kirekesztve erezne magat. :) Ha csak kettesben vagyok a fiammal akkor temeszetesen magyarul beszelek csak hozza, mondokazok neki, enekelunk... Lassan 13 honapos ugyhogy meg nem beszel de viszont mindket nyelvet megerti. Ha angolul mondom neki, hogy hol a labda akkor ugyanugy a labdara mutat mint amikor magyarul mondom. Meg nem mond szavakat csak gyugyog babanyelven guyogy nem tudom, hogyan fog megszolalni. :) De szerinem amelyik orszagban eltek azt a nyelvet fogja elsjatitani anyanyelvenek.
2011. febr. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Mi is ketnyelvu csalad vagyunk. A ferjem amerikai, en magyar. Valoban fontos a kovetkezetesseg, csak sokszor bebukik. Gondolom, hogy mindenkinek mas jon be. Nalunk az valt be, hogyha egyutt vagyunk, akkor angolul beszelunk, ha elmegyunk vhova, angolul beszelunk es amikor en vagyok vele otthon (a napnak szinte 24 orajaban), akkor magyarul. Mert engem zavart, hogy megallitanak uton-utfelen, hogy Oroszorszag melyik reszerol jottem, milyen Moszkvaban elni stb., mikor magyarul beszeltem nyilvanos helyen, igy ezt mar nem teszem. Meg nekem egyszeruen az angolra sokkal jobban raall a szam. Nehez hozza magyarul beszelnem, de tudom, hogy muszaj. Fent kell tartani.
2011. febr. 24. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem kerdesem lenne: 4 honapos a kisfiunk. Mindketten magyarok vagyunk, itthon magyarul beszelunk. DE angol nyelvteruleten elunk. Szeretnenk ha a kicsi spanyolul es kinaiul is megtanulna, ezert en mar kigondoltam, hogy kinai oviba kellene majd beiratni. Angolul muszaj lesz beszelnie spanyolul meg ugyis meg fog tanulni ha minden jol megy.

Milyen sorrendben erdemes csinalni a dolgokat?

Tul sok ez egyszerre?

2011. febr. 27. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem lenne tul sok, de igy az. A ti helyzetetekben 3 nyelvet tud elsajatitani anyanyelvi szinten, ha mindketten magyarul beszeltek otthon. Angolul nem erdemes hozza beszelnetek, ha mindketten magyarok vagytok, azt ugyis megtanulja az iskolaban, kornyezetetol. Azt fogja a legjobban beszelni. A harmadik nyelvet is minel elobb erdemes bevezetni.
2011. febr. 27. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Találtam egy kis szakirodalmat a témában:

[link]

2012. aug. 31. 16:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!