Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tgyás, Gyed kérdés? Hogy is...

Tgyás, Gyed kérdés? Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a gyed számításánál vagy az igénylést megelőző évet nézik vagy az igénylés napjától visszaszámolnak 180 napot és azt nézik. De ez mitől függ? Kötelesek azt figyelembe venni amelyik kedvezőbb és az alapján számolni?

Ill. a másik kérdésem...2012 januárban szülöm a 2.babámat. 2011-ben 141 napot gyesen, 64 napot szabin és 158 napot gyeden ill. táppénzen voltam/leszek. Mivel így nincs 180 napot meghaladóan Tgyás vagy gyed vagy táppénz akkor elképzelhető, hogy a minimálbér alapján fogom kapni a gyedem (amúgy 135000 a bruttóm)? Akkor nem lett volna szabad kivennem a szabit mert amiatt nincs meg 180 nap Tgyáson vagy gyeden vagy táppénzen? Viszont ha majd a gyed igénylésnél az igénylés előtti 180 napot nézik akkor meg csak táppénz és Tgyás lesz ott. Az alapján meg az előző ellátás alapja lesz a mostani gyedem alapja is tehát ugyanannyit kapnék mint az előző gyerekkel.

Bocs, hogy ilyen hosszú de szövevényes helyzetben vagyok és sok kérdés felmerült.


2011. dec. 14. 19:44
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Picit eltérő szabályozás van a tgyásra és a gyedre, de amit az elején írtál:

"a gyed számításánál vagy az igénylést megelőző évet nézik vagy az igénylés napjától visszaszámolnak 180 napot és azt nézik."

ez nem teljesen igaz. Nem egyszerű 180 napot számolnak visszafelé, hanem 180 bérezett napot keresnek az igényléstől visszafelé, de max. az igénylést megelőző naptári év jan. 1-ig mehetnek vissza.

Magyarul ha te 2012. jan. 1-én igényelsz ellátást, akkor visszafelé, de max. 2011. jan. 1-ig keresnek 180 napot (a 365-ből). Ha viszont 2012. dec 31-én igényelsz ellátást, akkor is visszafelé, max 2011. 01. 01-ig keresnek 180 bérezett napot (de akkor már 729 napból).



Tgyás: megnézik az igénylést megelőző évet (neked:2011), hogy van-e 180 bérezett nap. Ha van: abból számolnak ellátást. Ha nincs, akkor az igénylés napjától visszafelé keresnek 180 bérezett napot, de ezt max. az igénylést megelőző naptári év jan. 1-ig tehetik meg. Ha találnak így 180 bérezett napot, abból számolnak. Ha így sincs 180 bérezett nap, akkor a minimálbér kétszerese lesz az alap vagy ha a tényleges, ennek hiányában szerződéses jövedelem ennél kevesebb, akkor abból. Mivel neked volt tényleges jövedelmed (szabi), ezért neked a tgyást a 64 napos szabis időszak jövedelméből számolják.


Gyed:

Van-e az igénylést megelőző évben 180 bérezett nap?

Van: abból számolnak

Nincs: az igénylést megelőző naptól visszafelé keresnek 180 bérezett napot, max. előző év jan. 1-ig mehetnek vissza.

Ha így sincs 180 bérezett nap (itt jön az eltérés a tgyástól) minimálbérből számolnak. Kivéve:

Ha azért nincs 180 bérezett nap, mert táppénzt/tgyást/gyedet kaptál.

Mivel neked meglenne a 180 bérezett napod a szabi+táppénzzel, ezért a táppénz alapjául szolgáló jövedelmed lesz a gyed alapod. A mostani táppénznél a 2010-es évet nézik.

2011. dec. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Tyűű de bonyolult ez de azt hiszem értem. Köszönöm a vàlaszod!
2011. dec. 15. 17:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!