Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tgyás, gyed, gyes kérdés....

Tgyás, gyed, gyes kérdés. Konkrétan lentebb. Mennyi az annyi?

Figyelt kérdés

2008. aug-tól táppénzen voltam 2008. nov. 14-ig, akkor született a kisfiam. Azelőtt folyamatos munkaviszonyom volt már hat éve. A bejelentett bérem 138.000 bruttó volt. 2010. szept. 15-én született a kislányom, gyedbe, vele változatlan összegeket kapok. Jövő szeptemberben lejár a gyed, és akkor maradnék gyesen. Szeretnénk még egy babát, de valószínűleg gyes alatt esnék teherbe. Akkor lemondom a gyest és táppénz? (apa munkanélküli hivatalosan, ő mehet gyes-re én táppénzre?)

Mennyi lesz a harmadik babával a tgyás, gyed, ha a gyes alatt fogan meg, de akkor táppénzre megyek?

Bocsi ha kicsit kesze-kusza, remélem aki ért hozzá érti.

Köszi!


2011. nov. 29. 13:51
 1/4 anonim ***** válasza:

Nagyságrendileg így alakult nálunk is, csak nálunk a 3-kával a gyed helyett választottam a táppénzt és a munkanélküli nagypapa ment gyesre.


Sorban a kérdések:


Ha gyes alatt fogan meg a 3. akkor célszerű minél előbb elmenni táppénzre. Ugyanis mindig az igénylést megelőző évet nézik: ha akkor zömében gyest kapsz, akkor minimálbér után fogják a gyedet számfejteni. (Még előnye, hogy a táppénz több, mint a gyes és a táppénzes időszak alatt gyűjtögeted a szabikat is.)

Ha te táppénzen és apa munkanélküli, akkor attól függ. Ha apa kap ellátást, akkor nem jár neki gyes, de választhat, hogy munkanélküli ellátást kér vagy gyest. Ha nem kap semmit csak regisztrálva van (vagy már lejárt az ellátás), akkor kaphat gyest.

A tgyásnál így is úgy is a szerz. szerinti béredet nézik. Gyednél lényeges, hogy mit kaptál az igénylést(!) megelőző évben. Ha zömében táppénzt/tgyást/gyedet, akkor a táppénz/tgyás/gyed alapod lesz az új gyed alapod. Ha gyest akkor a minimálbér.

2011. nov. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Akkor ha jól értem, pl. gyes elindul (2012 szept) baba megfogan pl 2013 január, amint lehet táppénz (ezt a szerz. szerinti béremből számolják, ugye). Baba megszületik pl 2013 szept, onnan tgyás, amit a béremből néznek, a gyed akkor 2014 márciusában indul, tehát a 2013-as év az alap, amiben kb. 1 hónap gyes, 8 hónap táppénz, 3 hónap tgyás. Így akkor a gyed alapja a szerz. szerinti bér lesz. Jól értelmezem?

Köszi!

2011. nov. 29. 16:19
 3/4 anonim ***** válasza:

"Akkor ha jól értem, pl. gyes elindul (2012 szept) baba megfogan pl 2013 január, amint lehet táppénz (ezt a szerz. szerinti béremből számolják, ugye)."


Itt is az igénylést megelőző évet, azaz a 2012-es évet nézik, mivel itt zömében gyedet kaptál, ezért a gyed alapod (feltételezem, a szerződés szerinti bér) lesz a táppénz alapja. Annak a 60%-át fogod kapni (viszont ebből csak szja-t vonnak, míg a gyedből nyugdíjjárulékot is). És ebben az esetben ha apa nem kap ellátást, akkor lehet azt csinálni, hogy te táppénzt igényelsz, apa pedig a maradék időre elmegy gyesre, de max. a hármaska születéséig.


"Baba megszületik pl 2013 szept, onnan tgyás, amit a béremből néznek, a gyed akkor 2014 márciusában indul, tehát a 2013-as év az alap, amiben kb. 1 hónap gyes, 8 hónap táppénz, 3 hónap tgyás. Így akkor a gyed alapja a szerz. szerinti bér lesz. Jól értelmezem?"


Igen.

2011. nov. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!

További szép napot!

2011. nov. 30. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!