Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tényleg igaz, hogy az újszülöt...

Tényleg igaz, hogy az újszülötteket automatikusan a férj vezetéknevére anyakönyvezik? Ha valaki "leányanya", vagy házasságban él ugyan, de mivel válófélben vannak, akkor nem lehet az anya vezetéknevét adni a gyereknek?

Figyelt kérdés
Hol tudok ennek utánaolvasni?
2009. jún. 14. 18:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Aki házasságban él,ott a férj az apa ( még akkor is,ha mással és már együtt az anya),Ebben az esetben az igazi apának apasági nyilatkozatot kell tenni.Pontos válaszért fordulj az Anyakönyvi Hivatalhoz.
2009. jún. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%
Menj el a helyi anyakönyvi hivatalba és ott kérdezd meg! Tőlük fogsz kapni majd egy papírt, ami azt igazolja, hogy az édesanya vezetéknevét kapja a pici! Ez majd szülés után fog kelleni! De semmi akadája egyébként! CCsak nem tudom mennyi van még hátra, minnél hamarabb menj és csináltasd meg!
2009. jún. 14. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Bocs, nem voltam világos: a kérdés engem nem érint közvetlenül, csak itt olvastam sok hasonló esetet, és ezért merült fel bennem a dolog.
2009. jún. 14. 19:10
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

ez tényleg igaz

ez az apaság vélelme-jogi kifejezés

2009. jún. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
71%

[link]


Ha az anya házasságban él akkor a jog a férjet tekinti apának, akkor is ha nem ő tényleges apa. Ha az anya a terhesség alatt elválik, de nem köt új házasságot, akkor is a volt férjet tekintik apának. Az anya vezetéknevére csak akkor anyakönyvezik a babát ha az anya hajadon vagy több mint 300 napja elvált. A tényleges apaságot ilyenkor csak szülés után lehet rendezni.

2009. jún. 14. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy a gyerek apjaként a férjet anyakönyvezik, ez világos. De miért a férj vezetéknevét adják automatikusan a gyereknek? Vagy ez nem így van?
2009. jún. 14. 19:14
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem olyan túl régi szabály, hogy házasságkötéskor nyilatkozni lehet arról, hogy a születendő közös gyerek milyen vezeték nevet viseljen. (régebben kötött házasságoknál az anyakönyvi kivonatokban nincs is ilyen rovat, ott automatikus az apa vezeték neve)

Mondjuk Nagy Pál házasságot köt Kiss Évával, akkor most nyilatkozhatnak arról, hogy a születendő gyerek az anyavezeték nevét kapja. A házasság később megromlik és Kiss Évának Szabó Pistától születik egy gyereke. A gyerek vezeték neve Kiss lesz, de az apa rovatban bejegyzik Nagy Pál nevét. Másik esetben ha Kiss Éva hajadonként szül gyereket Szabó Pistától, és nincs apasági nyilatkozat. A gyerek vezetékneve így is Kiss lesz, de az apa neve rovatba ilyen esetben nem írnak semmit.

2009. jún. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hasznos válaszokat kaptam!
2009. jún. 14. 19:36
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A baba akkor kapja az apa vezetéknevét, ha az anyával házasok (és az anya viszi magával a kórházba az anyakönyvi kivonat X napnál nem régebbi másolatát), vagy akkor, ha az apával nem házasok, de az apa tesz egy teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot. Ilyenkor amúgy arról is döntenek, hogy hogyan akarja majd a nevét viselni a baba. Viselheti mindkét szülőét. Sőt, az anyáét is, ha úgy szeretnék. Ezért is tartom teljesen helytelennek a "nevére veszi" kifejezést akkor, amikor valaki apai elismerő nyilatkozatot tesz. Mert ettől még nem muszáj a nevére vennie, lehet az továbbra is az anya nevén, csak arról nyilatkozik, hogy ő a gyerek apja.

Én pl. úgy szültem, hogy egyedülálló voltam, nem volt elismerő nyilatkozat sem, az én nevemre lett írva a kisfiam, hiszen amúgy bárki bediktálhatna bárkit csak úgy. Apai elismerő nyilatkozatot csak később tett a fiam apja, akkor sem lett átírva az ő vezetéknevére, hanem megkérdezték, hogy hogyan szeretnénk, és mondtam, hogy maradjon csak az én nevemen, hiszen minden irata így van már (4 hónapos volt ekkor), és különben is...

2009. jún. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
20.08-as: köszönöm, és egyet is értek veled! :)
2009. jún. 16. 18:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!