Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 18 éves korig semmit, aztán...

18 éves korig semmit, aztán mindent?

Figyelt kérdés

Engem nem így neveltek, úgyhogy a kérdésem pusztán elméleti. :) Csak éppen szöget ütött a fejembe az, hogy ha egy szülő kérdezi, hogy ezt vagy azt megengedje-e a 16-17 éves gyermekének, vagy a gyerek kérdezi, hogy ezt szülőként megengednétek-e (önálló nyaralás, bulizás, hajfestés, akármi), akkor a válaszolók többsége azt feleli, hogy dehogyis, gyerek még, az ő dolga a tanulás stb. Ha ugyanez egy mindössze egy évvel idősebb, tehát 18 éves fiatallal kapcsolatban vetődik fel, akkor az a válasz, hogy nagykorú, semmiben sem szabad korlátozni.

Gondoljátok, hogy egy agyonféltett, mindentől tiltott gyerek 18 éves korára hirtelen felelősségteljessé válik? Nem lenne jobb a szabadságot fokozatosan megadni neki,nem pedig 18 éves koráig hét lakat alatt tartani, majd hirtelen szélnek ereszteni? Egyáltalán, mi változik meg attól, hogy betölti a 18-at? Oké, szavazati jogot kap, de a többség ilyenkor még középiskolába jár, a szülei tartják el, nem érettebb jelentősen, mint 17 éves korában.

nem, nem ez életem központi problémája, 27 éves vagyok, de sem engem, sem a barátnőimet nem így neveltek, talán ezért olyan furcsa nekem ilyesmit olvasni...



2012. júl. 7. 07:15
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

18éves korig minden olyan dolgot lehet csinálni egy gyereknek, amit a szülő figyelemmel tud követni, de legalábbis van rálátása. Mert 18éves kor alatt még fiatalkorú és nagyrészt a szülő felel a gyerek tetteiért. Utána már viheti a balhét egyedül :)

Ergo a hajfestés, a barátnőnél alvás mehet. Fiúhoz csak akkor engedném a lányom, hogyha ismerem (a szándékait is) Nem akarnám, hogy abortuszra kell cipelnem. De szerintem sem a 18éves kor lenne a határ, hanem az agyi és érzelmi érettség és ez mindenkinél más.

Amúgy meg a gyereknevelés is már túl van misztifikálva.

2012. júl. 7. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"Amúgy meg a gyereknevelés is már túl van misztifikálva."

Ebben egyet értünk :) (2 gyerekem van)

2012. júl. 7. 07:41
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

1. 18 év alatt a szülöt felelöségre vonhatják, ha valami történik a gyerekkel vagy tesz valamit, mert nem teljesitette a felügyeleti kötelességét.

2. JOGILAG, de CSAk jogilag a 18. születésnaptól a felügyeleti kötelesség megszünik, a gyerek teljes mértékben felel saját magáért meg a tetteiért.


Értelmes szülö már 18 éves kor elött is felelöségre neveli a gyereket, NEM dönt mindenben helyette, viszont ha tényleg veszélyesnek itél meg valamit, akkor megtiltja, de ebben az esetben is MEGINDOKOLJA, hogy miért.

Igy amikortól eléri a nagykorúságot, kevesebb az esély, hogy valami nagyobb hülyeséget csinál a gyerek.

Viszont sok éppencsak 18 éves azt hiszi, hogy etöl kezdve neki JOGAI vannak, a szülöknek meg KÖTELESSÉGEI, ami enyhén szólva is tévedés.

Felnött nem attól lesz valaki, hogy a jogait próbálja érvényesiteni, hanem attól, hogy ELÖSZÖR a kötelességeit teljesiti.

De egyetlen 18 évet betöltött valaki sem várhatja el, hogy ö ugyan éli világát, a szülö meg tartsa el, fizesse a szórakozásait.

Ha úgy akar élni, ahogy a szülök nem tudják elfogadni, akkor lássa is el magát, vagy pedig amig elfogadja a szülök tamogatását, addig figyelembe kell vennie a szülök véleményét is.


négy gyerekes anya

2012. júl. 7. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
70%
Nagyon jól látod. Egyetlen észrevételem, hogy a túlféltettet gyerekeket nagykorúság után is megpróbálják befolyásolni minden eszközzel, akkor az agyonkorlátozottat magára hagyják. Mindkét esetben sok veszély leselkedik az ifjú felnőttre, első verziónál nem képes a saját életét élni (családalapítás) másodiknál pedig a mindent bele fordulhat elő. Minden, amit eddig tiltottak.
2012. júl. 7. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A 3. válaszolóval nagyon egyet értek.

18 év alatt a szülőt elővehetik, jogilag felelős a gyereke tetteiért.

18 éves kor után viszont semmilyen törvényes eszköz nincs a kezében, ha akar feláll, elmegy és pirosra festi a haját. Én is szoktam olyan választ adni a "megengedjem-e a 18+ éves gyerekemnek...", hogy ezen nincs mit megengedni. Megy és csinálja. Nem tarthatom vissza erővel.


Viszont a szabadságot tényleg fokozatosan kell megadni, és fel kell készíteni arra, hogy felelős döntéseket hozzon. 18-20 évesen még nem érett felnőttekről beszélünk, én azért remélem, hogy addigra sikerül a gyerekeimnek olyan alapokat adni, hogy hallgassák meg a tanácsokat és ez alapján felelősséggel döntsenek.

2012. szept. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!