Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Az én vércsoportom "B" RH (D)...

Az én vércsoportom "B" RH (D) neg. A páromé "A" RH (D) poz. A babánké AB negatív lett! Ez normális? Úgy gondoltam, h az apa vércsoportja dominánsabb! Vagy ez csak tévhit!?

Figyelt kérdés

2012. júl. 13. 13:18
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

dehogynem. Olyan meglepő dolgokat veszek észre a saját gyerekemen, hogy milyen aprónak, összetett jelenségnek tűnő dolgot örökölt. Már, hogy ne örökölhetné ezt, simán :)


Tényleg nem vitatéma, de én erről meg vagyok győződve. Amellett, hogy persze, van egy csomó külső tényező, ami miatt több iker (kétpetéjű) születik manapság. Ezeket felsoroltad

2012. júl. 13. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
0%

Most magyarázzam el, hogy hol van?!


Pont ez az, hogy mivel a kék szem nem domináns, csak akkor öröklődik át, ha mindkét szülőtől a kék gént örökölte. (tehát barnát nem tud hordozni)

Viszont: barna szemet lehet úgy is örökölni, hogy csak hordozza az illető a kék gént. Így lehet két barna szemű szülőnek kék szemű gyereke. Mert mindketten hordozták magukban a kék gént.

2012. júl. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Ma 13.42: "Vércsoportnál nincs domináns-recesszív öröklődés."


De az Rh faktornál van:)

2012. júl. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

én úgy tudom(tam), hogy nem. vagyis ugyanúgy megy, mint az 0 A B AB öröklése. Rosszul tudom?


és akkor rh-nál mi a domináns?

2012. júl. 13. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Érdekes, mert én is úgy tudtam, ahogy az első írja, hogy így tanítják általánosban. Most utánanéztem és igazad van van dominancia az rh-nál. De nézzétek el nekem, nem az én hibám, ha egyszer a suliban így tanítják.

Értem is most már, hogy pont ez a kérdező kérdése :)

Bocs, hogy itt belekotyogok, nem tudok sajnos érdemben segíteni.

2012. júl. 13. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Az Rh domináns-recesszív módon, az ABO kodominánsan öröklődik és domináns-recesszíven öröklődik.


Rh-nál:

Minden ember két allélt hordoz. Egyet apukától, egyet anyukától.

A pozitív allél a domináns, tehát ha egy pozi és egy negatív allélja van vkinek, akkor pozitív lesz a vércsoportja.

Tehát:

Rh+ és Rh- allél: Rh+ vércsoport

Rh+ és Rh+ allél: Rh+ vércsoport

Rh- és Rh- allél: Rh- vércsoport.


Te negatív vagy, így neked tutibiztos mind a két alléled Rh-.

A párod Rh+, azaz vagy két Rh+ allélja van, vagy egy Rh+ és egy Rh-.

A babátok negatív lett, ami csak úgy lehet, ha két Rh- allélt hordoz. Tőled alapból csak olyat kaphatott, a párodtól pedig akkor kaphatott Rh- allélt, ha neki egy Rh+ és egy Rh- allélja van.

Tehát ebből a kombinációból mind a hármótok "genotípusa" (hogy milyen allélt hordoztok) kiderült.


ABO-nál:

A és B kodominánsan öröklődik, azaz ha az egyik allél A, a másik B, akkor mind a kettő kifejeződik és a baba AB lesz.

A 0 recesszíven öröklődik, csak akkor lesz 0-ás a baba, ha mindkét szülőtől 0-ás allélt kap.

A kombinációk:

A csoportú lehet vki, ha: két A-s allélja van, vagy egy A-s és egy 0

B csoportú lehet, ha: két B-s allélja van vagy egy B-s és egy 0-ás.

AB csoportú lehet, ha: egy A-s és egy B-s allélja van.

O csoportú, ha: két 0-ás allélje van.


Te B vagy azaz vagy két B-s alléled van, vagy egy B-s és egy 0-ás.

A párod A-s, azaz vagy két A-s allélja van, vagy egy A-s és egy 0-ás.

A babátok AB lett, azaz egy A-s és egy B-s allélja van. Tőled kapta a B-set, aputól az A-sat.


A két vércsoport egymástól teljesen függetlenül öröklődik!


Remélem így minden világos.

2012. júl. 13. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Hmm, abszolút új dolgokat mondtál, szerintem a kérdező is kapott választ. :)


Én meg már ennyiből tudom is a gyerekem vércsoportját :)

2012. júl. 14. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Az én apukám 0-ás anyukám A-s, én pedig szintén 0-ás vércsoportú vagyok. Akkor most hogy van ez?
2012. júl. 14. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Ja, már értem. Szóval anyukám A-s és van 0-ás aléllje is, és emiatt örökölhettem anyukámtól (is) a 0-ás vércsoportot. Akkor pl. egy A-s vércsoportja tulképp lehet A0 is...

Aha, megmagyaráztam magamnak (remélem jól) köszi.

2012. júl. 14. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
mmint tudom, hogy nincs AO-ás vércsoport, csak a 0-át odaírtam, mert akkor az olyan, mint egy másik összetevő.
2012. júl. 14. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!