Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A TGYÁS után a GYED 2 év,...

A TGYÁS után a GYED 2 év, vagy a gyerek 2 éves koráig jár? GYED mikortól számít? A munkaadóm közölte nem vehetem ki a maradék szabimat, majd ha visszamegyek GYES-ről akkor adják ki. Lehet ez?

Figyelt kérdés

Októberben szülök. Veszélyeztetett vagyok, április óta táppénz. A GYED a szülést megelőző év átlagkeresetét veszi figyelembe, vagy az igénylést megelőző évet? Azért kérdezem, mert a TGYÁS után a GYED-em már 2010-ben lesz igényelve, és ha ott a 2009-es jövedelmem veszik figyelembe akkor azt nagyon megszívtam a táppénz miatt. :(

Köszönöm a válaszokat!


2009. aug. 13. 09:20
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Vagyis a GYED-em alapja akkor az így is kevés táppénzem átlag 70%-a lesz? :(
2009. aug. 13. 09:27
 2/15 anonim ***** válasza:

Szia! Ugyanebben a helyzetben vagyok. Én is okt. vége, nov. eleje fele szülök és április óta vagyok táppénzen.

A táppénzed nem lesz alapja a GYED-nek, mivel az is egy ellátási forma. Ellátás nem képezheti ellátás alapját, tehát a szülést megelőző évben kapott átlagkereseted képezi a GYED alapját.

A GYED-et a pici fél éves korától 2 éves koráig kapod. A szülés napjától (vagy azt megelőzően 28 nappal) elmehetsz szülési szabadságra, ami alatt a TGYÁS-t fogod kapni. Ez a baba fél éves koráig jár.

Boldog babavárást és könnyű szülést

27 hetes kismama

2009. aug. 13. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Ú de jó. Köszönöm, ez megnyugtató. Már kezdtem magam felhúzni. Akkor az átlagkereset, az első 3 hónap nekünk ugye? Jan-márc átlagkeresetet fogják figyelembe venni.

Boldog babavárást neked is!

Üdv: 29 hetes

2009. aug. 13. 09:45
 4/15 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Én is októberre vagyok kiírva :)


Minden ellátásnál (táppénz, tgyás, gyed) az igénylést megelőző naptári évet veszik figyelembe.

A tgyás-t (mivel még idén igénylitek), ezért a 2008-as bérből fogják számolni, ezzel nincs gond.

A gyed-del sincs igazából, de mivel azt már 2010-ben igénylitek, így a 2009-es bér az ellátás alapja. Mivel 2009-ben nem volt 180 ledolgozott napotok (a táppénz miatt) ezért a szerződésetekben szereplő havi bruttóból számolják a gyed-et, de max. 100.100 Ft lehet.


A kérdezőnek helyesen jár el a munkáltatója, hiszen a táppénz alatt nem tudja kiadni a szabadságot. Abban az esetben lehetséges, ha megszakítod a táppénzt és visszamész dolgozni (illetve helyette kiveszed a szabikat). Ebben az esetben viszont jogosan kérhetné a eü. felülvizsgálatodat, hogyan lehetséges, hogy április óta veszélyeztetett terhes vagy, most meg megszűnik a táppénzed, ergo most nem vagy veszélyeztetett. Persze a felülvizsgálat nem szükségszerű, de nem érdemes vacakolni vele, hidd el jól fog az jönni, amikor visszamész dolgozni.

2009. aug. 13. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Utolsó: képzeld, nálunk az a módi, hogy a táppénzt havonta meg kell szakítanom, csak így lehetek táppénzen. Vagy havonta kiveszek szabit, vagy befekszem a kórházba, de a lényeg, hogy meg legyen szakítva. A munkáltatóm persze nem adja ki a szabim, sőt hogy is lehetne, hiszen ha bármi történne velem akkor óriási pert lehetne a nyakukba akasztani, sőt az orvosomra is. Marad a kórházba fekvés papíron. Persze az ellátás annyi egy hétre mint a tp-m kétszerese, amit igénybe sem vettem. Leszakad a p...fám. Nem tudom az OEP ehhez mit szól. Az orvosasszisztens szerint ezt ők találták ki. Érdekes, mert más városban ilyet még nem is hallottak.
2009. aug. 13. 12:18
 6/15 anonim ***** válasza:

Nem értem a munkáltatót, miért lehetne őket perelni, ha bármi történne???

Nem íratod ki magadat táppénzre és kiíratod a szabidat. Ez ellen mi a kifogása? A szabadságod x százalékával te rendelkezel. Az egész évi szabadságoddal. Előre is akár. És ha holnap elüt a sárga villamos és én már kivettem az egész évi szabimat augusztusig, akkor megbirságolják a munkaadómat??? Na ne már...


Téged itten jól palira vesznek. Mindegyik.


Én folyamatosan voltam táppénzen hónapokig, nem vagy köteles megszakítani. A nőgyógyászi javaslatra (papírra) a háziorvos ki kell írjon téged táppénzre és ehhez nem kell "kórházba feküdni". Meg semmi egyéb trükközés.


A munkáltató meg ki kell adja a szabadságodat, az idei évieket. Esetleg azt nem köteles, amivel ő rendelkezik (25, vagy 50 %?, nem tudom), de ha jó fej, akkor azt is kiadja. Tehát az is kiadható, csak rajta múlik. Nem akar most tejelni neked, ez az igazság. Ha meg hagyod, akkor jól is jár vele, hát persze hogy próbálja neked bedumálni.

Kérj egy OEP állásfoglalást pl. írásban. Vagy hasonló. Ugyanez a dokinak is a folyamatos táppénzről. Ez a kórház javára a TB kassza lenyúlása, amit együtt műveltek.

2009. aug. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

2. vagyok.


Én már az első mondatodnál leragadtam: mi az, hogy havonta meg KELL szakítanod a táppénzt??? Most akkor vagy veszélyeztetett terhes vagy vagy nem. Ki tart táppénzen (háziorvos v. nődoki)? És azt sem értem, hogyan járnál így jobban - hiszen a kórházi tartózkodás eleve 60%-os táppénz volt, most ez is lecsökkent 50%-ra. Hol dolgozol?

2009. aug. 13. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Úgy egyébként a szabadság kiadásáról:


A szabadságot a munkáltató adja ki - a munkavállaló kérést csak figyelembe veheti, viszont az egynegyedét akkor kell kiadnia, amikor a munkavállaló kéri. Ezt a szabi tervezett időpontja előtt legkésőbb 15 nappal be kell jelenteni.

2009. aug. 13. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

A per, az azt jelenti, hogy veszélyeztetett vagyok: NEM AZÉRT MERT NINCS KEDVEM DOLGOZNI.Ezt nem részletezem. Tehát ha szabimat kivenném, vagy visszamennék pár napra, és akkor történik velem valami baj (a babával, elvetélek stb..) akkor a munkahelyet és az orvosom is beperelhetném. Ezért nem is enged a nőgyógyászom el.

A javaslatot én viszem a nőgyógyásztol a háziorvosnak két hetente.

Igen, nálunk így járja. Most mit tegyek? Költözzek el vagy mi a fene? Más városba legyen a háziorvosom is?

Pont így szülés előtt nem szeretnék kekeckedni a kórházzal sem. Ez van, ezt kell szeretni. Én ezt az egyik hozzászólónak írtam, nem azért hogy körbeordítsátok a képemet hogy milyen hülye vagyok. Nem tudom,más mit tenne a helyemben.

2009. aug. 13. 19:26
 10/15 A kérdező kommentje:
Hát igen, a TB kassza lenyúlása...ha most csinálok belőle egy nagy botrányt az életbe nem tehetem be a lábam a kórházba nálunk, a háziorvosomhoz sem. :(
2009. aug. 13. 19:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!