Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért lett olyan divatos...

Miért lett olyan divatos manapság hogy Mami meg Mama az anyuka megnevezése? Jópár olyan MAGYAR családot ismerek ahol így szólítják a gyerekek a szülőt holott nagyszülő is van illetve mindkét fél magyar és itt is élnek.

Figyelt kérdés
2013. jan. 31. 13:45
1 2 3 4 5
 41/47 anonim ***** válasza:
71%
És a mama biztosan ősibb, mint az anya, mert egy kisbaba már akkor gügyögött, amikor a nyelvek még csak kialakulóban voltak.
2013. jan. 31. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/47 anonim ***** válasza:
60%

Akkor hívjuk a nagymamát is nagyanyának(ahogyan ez egyébként helyes is lenne, csak személytelen a felhangja) meg nagyapának(ezt mondjuk többször használatos):)?

Ha lehet nagy_mama_, akkor miért ne lehetne mama:)?

Ha a kiinduló pont az anya/apa, akkor "helyesen" semmi keresnivalója a nagymamának/ nagypapának, nem? Vagy az mitől "elfogadhatóbb"?


Tudom, tudom, ez sem magyarázat, azt is hiheted, hogy kötekszem, pedig nem, csak gondolkodom:). El kell fogadnunk, hogy a nyelv, a kultúra változik, mindig is hatással lesznek rá a minket körülvevők. Mondom ezt úgy, hogy a hátamon feláll a nemlétező szőr pl. a popkorn- tól, én a lányomnak is pattogatott kukoricáról beszélek:D...

2013. jan. 31. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/47 A kérdező kommentje:

Te meg azt érted félre vagy akarod félreérteni hogy AZ IDEGEN szót használtam. Értem hogy univerzális szó, más nyelvekben ezen túl, hogy a beszéd kezdetén ezt a legegyszerűbb kimondani,- attól függetlenül MARADT is az a köznyelvben a szülő anya elnevezése. Magyarországon pedig kialakult rá (ősi szó) az ANYA elnevezés ill. az édesanya. Így értem az idegen szót nem úgy hogy jaj úristen miért nem beszél mindenki full csak finnugor alapszavakkal, nem akartam ilyen magyarkodás irányába elmenni egyáltalán.

Köszi a válaszokat részemről lezárva van aki értette mire értem, van aki elvitte másfelé.

2013. jan. 31. 15:35
 44/47 anonim ***** válasza:
60%

Nem olvastam végig a válaszokat, de ez szerintem nem mai ügy.

Nekem már gyerekkoromban is furcsa volt, hogy maminak vagy mamának szólítja valaki a nagyszülőjét. Hiszen ha csak a nyelv logikájába gondolunk bele, nem véletlen, hogy NAGYmama a NAGYszülő… ilyen alapon a mama az anyuka, a nagymama pedig a nagyanyuka.

2013. jan. 31. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/47 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok: megnéztem én is az etimológiai szótárat, az igaz, hogy az anya régebbi szó, mint a mama. De ez utóbbi is a 16. századtól használatos, tehát arról nem beszélhetünk, hogy „manapság” divatos a használata.


Ha logikusan közelítjük a kérdést, az anyának a nagyanya, a mamának a nagymama a párja, tehát a mamát nagyszülőre alkalmazni logikátlan.

2013. jan. 31. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/47 anonim ***** válasza:
A mama, baba, papa esetén nem beszélhetünk jövevénységről, annak, hogy ezen szavak minden nyelvben így mondják, pszicholingvisztikai oka van: a gyermekek artikulációjának fejlődésekor az első oppozíció a nagyon nyílt kerekítetlen magánhangzó és az ajakkal képzett zárhangok között alakul ki, így az első szótagok: ma, pa, ba; az pedig szintén természetes jelenség, hogy a kisgyermekek ismételgetik a szótagokat, így jönnek létre e korai szavak.
2013. jan. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/47 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez nem divat kerdese es nem most kezdtek igy mondani. Egyszeruen a mama szo anyat jelent, pont. De elter minden csaladban ez a megszolitas, ferjem csaladja pl. a nagymamat mamazza, nalunk az anya a mama. Hozzam is ez all kozelebb. Az anya is gyonyoru szo, de a mama is szep, mindketto anyat jelent. Ez nem divat kerdese, inkabb a szokasoktol fugg.
2013. febr. 1. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!