Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért lett olyan divatos...

Miért lett olyan divatos manapság hogy Mami meg Mama az anyuka megnevezése? Jópár olyan MAGYAR családot ismerek ahol így szólítják a gyerekek a szülőt holott nagyszülő is van illetve mindkét fél magyar és itt is élnek.

Figyelt kérdés
2013. jan. 31. 13:45
1 2 3 4 5
 31/47 A kérdező kommentje:
ja és én senkit se pontoztam le, nem tudom ki csinálta :(
2013. jan. 31. 14:36
 32/47 anonim ***** válasza:
74%

Ha tudnád hány "külföldi szó"-t használunk, a "telefontól" kezdve a "tejen" át...

Igazi "magyar" szó elég kevés van.

2013. jan. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/47 anonim ***** válasza:
63%
Kérdező, én is mamának és papának hívom a szüleimet, ahogy az én gyerekeim is engem és a férjemet. Apám (70 éves!) is így szólította a szüleit, úgyhogy nálunk egyszerűen csak tovább ment ez a minta. Nekem az furcsa, ha valaki a nagyszüleit mamázza, papázza. Ez van. :)
2013. jan. 31. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/47 anonim ***** válasza:
49%

Csatlakozom! Én is így szólítottam a szüleimet, a férjem is a sajátjait, ezért számunkra természetes volt, hogy minket is így hívnak a gyerekeink. Igaz, én akkor lettem volna a legboldogabb, ha édesanya-édesapára tanítottuk volna őket, mert szerintem az a legszebb, de végül nem így alakult.

Viszont szomorú, hogy egyesek képesek a másik legbensőségesebb családi ügyein kattogni. Mégis kinek ártunk ezzel?

2013. jan. 31. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/47 anonim ***** válasza:
74%

Magyar Etimológiai Nagyszótár a mama szóról.

‘anya kedveskedő megszólítása’, ‘‹újabban› nagymama’, ‘‹nyeglén bizalmaskodó modorban› néni’.


Gyermeknyelvi szó, mivel ez egyike a gyermek első tagolt hangadási kísérleteinek, szinte minden nyelvben hasonló hangzású szót találunk: angol mum, mummy, francia maman, német Mama, olasz mamma stb.

2013. jan. 31. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/47 A kérdező kommentje:
Senki se "kattog" a legbelsőbb magánügyön, ezzel az erővel ide egyáltalán nem lehetne kiírni semmilyen kérdést hiszen a "hogyan mivel eteted a gyerekedet, szoptatsz e vagy hogyan szültél" től kezdve a "hogyan kezeljem a hisztit"-en át MINDEN magánügy végülis...ha valaki nem akar, nem válaszol rá.
2013. jan. 31. 15:09
 37/47 anonim ***** válasza:
60%

Ugyanonnan az anya:


Ősi szavunk az uráli korszakból, a rokonnyelvi megfelelők azonban többnyire különféle nőrokonokat jelentenek (lásd ángy). Az is lehet, hogy az ~ és megfelelői mind gyermeknyelvi eredetű szavak, és az egyes nyelvek külön életében keletkeztek.



Úgyhogy igazából a kettő együtt élt, együtt is használták, egyik sem divatosabb, mint a másik. Azt mondani a mamára, hogy idegen... nem biztos, hogy helytálló.

2013. jan. 31. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/47 A kérdező kommentje:
Hú 35 ös köszi akkor mégiscsak alátámasztja ez is, amit mások is írtak hogy valóban nem az ANYA elsőrendű megfelelője hanem inkább kedveskedő megszólítás becézet.
2013. jan. 31. 15:10
 39/47 A kérdező kommentje:
annyiban "idegen" hogy szinte az összes külföldi nyelven a mama mama maman tehát a MAMA a tő, magyarul meg nem. Az anya egy ősi eredetű megnevezés mint írtad is.
2013. jan. 31. 15:12
 40/47 anonim ***** válasza:
76%

na most utoljára futok neki: a mama azért ősi szó, mert a pici gyerek úgy dumál, hogy mamamamamamamama. Minden nyelven. Az összesen. Szuhaélin is. Arabul is. Angolul is. Magyarul is. Éppen ezért nem idegen szó, hanem univerzális. Ugyanúgy, mint a baba. Azt idegennek tartod, mert minden nyelvben megvan? És aki babának hívja a kisbabáját, megvádolod, hogy trendeket követ, mert nem csecsszopót, esetleg kisdedet mond.

Ha azon lennél kiakadva, hogy mutternek hívják, az még érthető lenne... de ez. szőrszálhasogatás.

2013. jan. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!