Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Van már valami elképzelésed,...

Van már valami elképzelésed, hogyan fogod átadni a tudásod a gyermekednek?

Figyelt kérdés
Sajnos én a szüleimtől nem kaptam túl sok mindent, ha át is akartak adni valamit, éretlen voltam még felfogni, milyen sokat nyernék ezzel. Most pedig, hogy az ezermester apukám már nem él, jövök rá, mennyi mindent akart nekem megtanítani, de ezek szerint rosszul állt neki. Te hogyan fogod csinálni ?
2013. máj. 3. 15:16
 1/2 anonim ***** válasza:
Mire gondolsz?Én ha ilyesmin gondolkodom, az jut eszembe, attól félek, hogy ha erkölcsileg nem tudom a helyes útra terelni. Bár ha tőlünk helyes dolgokat lát, nagyon nem térhet el...Ha csak nem viszik nagyon el a barátok. Tapasztalotak neki kell szerezni. A 3 évesem látom, hogy mindenben minket utánoz, az 1 évesemen pedig azt, hogy mindenben a bátyját. Az biztos, akármit is mondunk, teszünk, tanítunk, nagyon nagy türelemmel kell tenni. Ami azért - valjuk be- , nem mindig könnyű. Egy élet van rá. Attól függően milyen rövid vagy hosszú. Szóval a kérdésre válaszolva: saját példán keresztül, saját mintával.
2013. máj. 3. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia! Szerintem alapvetően a gyereket érdekli, mit csinálnak a szüleik, szeretik azt utánozni. Az első jól mondja, a mintával tanítod leginkább, és érdemes bevonni őket (nyilván a koruknak megfelelő mértékben) a feladatokba. Arra gondolok, hogy ha pl. főzöl, takarítasz, barkácsolsz, varrsz stb. segítsen benne ő is – természetesen ehhez türelem kell, mert azért ilyenkor erős túlzás „segítségnek” nevezni, amit művelnek, sőt, lassabb lesz a munka tőle, azonban ezzel tanulnak a legtöbbek, és kárpótol, hogy együtt vagytok, együtt csináltok dolgokat, ami szerintem mindennél fontosabb egy gyereknek.


Azáltal is tanítod a gyereked, hogy mikre mutatsz rá, mire hívod fel a figyelmét, pl. ha sétáltok és megláttok egy madarat/gyíkot/bogarat, akkor megálltok-e, és csodáljátok, elmondod neki, milyen állat (ha nem tudod, utánanézel), de nyilván, ha téged sem érdekelnek ezek, nem fogod ráirányítani a figyelmét (esetleg visítva tapossa majd agyon a bogarakat, ahogy sok gyerek teszi). Nyilván ugyanígy működik, ha pl. az autók iránt érdeklődsz, azokról tudsz sokat – az utcán járva-kelve arról fogtok beszélgetni.

Vagy pl. én könyveket készítek, a gyerekem ezt látta, és egész kicsiként magától kezdett „könyveket készíteni” – ilyenkor elmondtam neki, miből áll egy könyv, segítettem mondjuk befejezni.


Azt akartam ezekkel a példákkal illusztrálni, hogy szerintem a gyerekek mindenre nyitottak, és nagyrészt a szülőkön múlik, mennyire látják meg az érdeklődésüket, és elégítik ki a kíváncsiságukat. Nem úgy kell elképzelni ezeket a helyzeteket, hogy na, akkor most leülünk fiam, és elmondom neked, hogyan kell műanyagnyulat fröccsönteni, mert én ahhoz értek, hanem mondjuk ezesetben vehetsz gipszet és nyúlformát, és otthon készíthettek belőle nyulat.

Ha valaki nem azzal reagálja le a gyereke kérdéseit, hogy „ülj rendesen, fiam”, hanem ha épp nem is tud válaszolni, veszi a fáradságot, utánanéz, és megbeszélik, kipróbálják, megtapasztalják, az már fél siker.


Nekem fiam van, de simán kedvet kap a varrogatáshoz, ha látja, hogy én varrok, vagy hogy még egyszerűbb példával éljek, mikor eszembe jutott gyerekkorom fonalas játéka (nem tudom a nevét), mikor egymás kezéről kell átvenni az így-úgy rátekert fonalat, akkor napokig ezt kellett játszanunk. Mi ez, ha nem tanulás? Sőt, mi több, játékos tanulás? :)

2013. máj. 4. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!