Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szerintetek ez igaz? Kinek...

Szerintetek ez igaz? Kinek "járna" a gyermek jogilag?

Figyelt kérdés

Elnézést, ha rossz topicba írtam a kérdést, én személy szerint most így hirtelen nem találtam bíróssággal, joggal kapcsolatos topicot, de most nem is ez a fontos. A kérdésem a következő. 19 éves kismama vagyok. Sajnos évveszteség miatt magántanulóként érettségiznék, mire a gyermek kb. 5 hónapos lenne. Segítségem van, amikor Magyarországon vagyok, anyukám segít, de Németországba szeretnék majd költözni (csak a vizsgára jönnék haza). Apámhoz költöznék, ő dolgozik Németországban, és ő az, akire biztosan számíthatok anyagilag, stb, és magában az országban is szívesebben nevelném a gyerekem. Becsületes vagyok, úgy érzem, én mindent meg fogok tenni, és a családom is így van vele (ellentétben az gyermekem apjával és annak családjával). 17 éves korom óta diákmunkázom/tam, most az Avononnal foglalkozom, ami mehetne jobban is, de a lényeg: mindig kitaláltam, hogyan legyen pénzem. Apám pedig teljesen mellettem lenne. A gyermekem apjával a viszonyunk tönkrement (ő vállalta volna a gyereket, én is szerettem volna esküvőt, stb.) De rengeteg felelőtlen anyagi döntése miatt (főleg hogy dolgozik, és mellette én tartottam el és az anyám), valamint nem túl kedves viselkedése miatt úgy döntöttem, nélküle csinálom végig, mert még úgyis egyszerűbb lenne, amilyen felelőtlen. (Évek óta ismerem amúgy a gyermekem apját, úgy érzem, döntésem nem hirtelen hoztam).

Most azzal fenyeget a volt párom, hogy én nem vihetem magammal a gyereket, mert hazahozat, és nálam sem maradhat, mert ő a gyámságért is perelni akar. (Ügyvédre lenne pénze, mert a családja egyik ága igencsak gazdag.) Nekem/apámnak habár hirtelen nem lenne pénzünk ügyvédre, a gyerekem fel tudnám nevelni így is, hogy még nem volt munkám.

Joghoz értő válaszolók! Kérlek segítsetek, hogy szerintetek mennyi esély van arra, hogy neki ítéljék a gyereket? (Én úgy tudom, hogy még egy "anyapárti" országban élünk, alkoholistának, vagy agresszív állatnak kell lenni anyaként, csak akkor adnak apának gyereket, és így hogy segítenek a szüleim, nem éhezne, neki meg teje se lesz... stb. Szóval nem tudom, hogy gondolta, de azért tartok tőle egy kicsit... Ismerem őt.. Az az ember, aki ha kell minden áron el szeretné érni azt, amit akar.)



2013. júl. 11. 07:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Én is egyedül nevelem a lányom, de engem elhagyott az exem.

Ne foszd meg a kicsit az apjától azért mert anyagilag felelőtlen, hiszen ahogy mondtad ő szeretné ezt a kicsit.

Jogosan beperelhet, mivel önkényesen elviszed a gyermekét.

Adj neki egy esélyt!

Beszéljétek meg.

2013. júl. 11. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Ó, igen én is tudom, hogy ez nagyon ritka, és ezért szerettem volna megpróbálni, de ezerszer bebizonyosodott, hogy nem megy, nem lehet vele beszélni. Úgy viselkedik velem, mint egy kutyával, és nem is egy gondoskodó típus, úgy érzem, nem vesztenék nélküle, csak nyernék.
2013. júl. 11. 08:17
 3/11 A kérdező kommentje:
Azért köszönöm szépen a választ :)
2013. júl. 11. 08:17
 4/11 anonim ***** válasza:
Nekünk a bíróságon elmondták, hogy az országon kívül csak az apa beleegyezésével telepedhetek le.
2013. júl. 11. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én nem értek hozzá, csak utánaolvastam, de szerintem első körben - mivel nem vagytok házasok - az apának kell bizonyítani, hogy ő a gyereked apja. Ha ez bizonyított lesz, akkor ugyanannyi joga van hozzá, mint neked. Elperelni szerintem nem fogja tudni, de tudtommal nem viheted ki az országból a beleegyezése nélkül.


[link]


4:101. § [Apai elismerő nyilatkozaton alapuló vélelem]

(1) Ha az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem állott házassági kötelékben, és apasági vélelmet keletkeztető reprodukciós eljárásban sem vett részt, vagy ha az apaság vélelme megdőlt, a gyermek apjának kell tekinteni azt a férfit, aki a gyermeket teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal a magáénak ismerte el.

(5) Az apai elismerő nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának, a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének és – ha a gyermek a tizennegyedik életévét betöltötte – a gyermeknek a hozzájárulása. Ha az anya a gyermek törvényes képviselője, a hozzájárulást e minőségében is megadhatja, kivéve, ha az anya és a gyermek között érdekellentét áll fenn. Ebben az esetben a gyámhatóság a kiskorú gyermek törvényes képviseletére eseti gyámot rendel. Ha az anya vagy a gyermek nem él vagy nyilatkozatában tartósan gátolva van, a hozzájárulást a gyámhatóság adja meg.


4:103. § [Bírósági határozaton alapuló vélelem]

(2) A bíróság a gyermek apjának nyilvánítja azt a férfit, aki az anyával a fogamzási időben nemileg érintkezett, és az összes körülmény gondos mérlegelése alapján alaposan következtethető, hogy a gyermek ebből az érintkezésből származik.


4:152. § [A gyermek gondozása, lakóhelyének és tartózkodási helyének meghatározása]

(5) A gyermek huzamos időn át – így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból – önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön.

(6) A gyermek letelepedés céljából történő külföldre távozásához erre vonatkozó szülői engedély szükséges.


4:175. § [Közösen gyakorolt szülői felügyeleti jogok]

(1) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.

(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, állampolgárságának megváltoztatása és iskolájának, életpályájának megválasztása.

(3) Ha a különélő szülők egyes, a (2) bekezdésben meghatározott, közösen gyakorolt felügyeleti jogosítványok tekintetében nem tudnak megegyezni, erről a gyámhatóság dönt.

2013. júl. 11. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 zabmester ***** válasza:

Ez elég összetett kérdés. Tekintve, hogy a gyerek még a hasadban van, oda mész, ahova akarsz, ebbe nincs beleszólása senkinek.

Viszont ha megszületik, már az apának is van beleszólása. Mármint nem abba, hogy te hol vagy, hanem abba, hogy a gyerek hol van.

Viszont ehhez persze az is kell, hogy jogilag is az apja legyen a babának. Ha tesz apai elismerő nyilatkozatot, akkor ez meg is van, ehhez mindkettőtöknek meg kell jelenni egyszerre. Innentől kezdve pont olyan szülő, mint az anya, és van beleszólása a dolgokba. Ha viszont ebbe nem egyezel bele (mármint nem mész el vele nyilatkozatot tenni), akkor pert indíthat az apaság megállapítására. Ezt mondjuk nem hagynám idáig elmenni, mert itt már perköltség van, meg az apasági tesztet is ki kell fizetni, és ha ő az apa, de te nem ismered el, akkor neked kell kifizetni a költségeket, ha bebizonyosodik.


Ha hivatalosan tisztáztátok, hogy ő a gyerek apja (tehát apai elismerő nyilatkozat megvan), akkor utána lehet egyezkedni, hogy mi legyen. Persze indíthat pert, de épp úgy te is, sőt, igazából tényleg nem árt tisztázni, hogy kinél van a gyerek. Már akár ennél a pontnál bele lehet foglalni, hogy te a gyereket külföldön szeretnéd nevelni, de a láthatást biztosítod, így nem sérül senki, az apa láthatja a gyereket, te pedig nevelheted ott, ahol szeretnéd.

De ehhez azért jobb, ha keresel egy ügyvédet, így viszont meg lehet oldani a dolgot.

2013. júl. 11. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Golan Trevize ***** válasza:
54%

"de Németországba szeretnék majd költözni (csak a vizsgára jönnék haza). Apámhoz költöznék, ő dolgozik Németországban,"


Ha apádnak van letelepedési engedélye (még jobb, ha állampolgársága) Németországban, akkor már most kezdjétek el intézni Németországban a papírmunkát, hogy hivatalosan is odaköltözhess hozzá.

Igyekezzetek, hogy még a baba születése előtt meglegyen a Németországi állandó lakcímed.

A baba születéséig (illetve amíg el nem lesz ismerve a gyermek apjának) semmit nem tud jogilag tenni azellen, hogy kiköltözz.

2013. júl. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a sok hasznos választ :) Gondoltam, hogy valami ilyesmi lesz.. Kár, hogy idegen emberek döntik el, hova vihetem a gyerekem, hova nem, enyém lehet-e, vagy nem.
2013. júl. 11. 10:35
 9/11 anonim ***** válasza:
52%
Azért azt ne felejtsd el, hogy nem csak a tiéd a gyerek
2013. júl. 11. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nem felejtem el, én nem akarom örökre elzárni előle, ha annyira látni akarja, de szerintem ha normális az anya, akkor ő érdemli a gyereket. Akármilyen az apa. Mégis csak az anya szíve alatt van 9 hónapig, és utána fél évig szerencsésebb esetben táplálni is tudja. És szerintem egy férfinak nem elvenni kell ilyenkor a gyerekét, hanem talán gondolkoznia kellett volna... Ha időben úgy éreztem volna, hogy mellettem van (nem idegesít, megnyugtat, nem ő kér tőlem folyamatosan, hanem ő is ad), akkor meg lett volna a lehetősége, hogy együtt csináljuk végig. Szerintem ilyenkor nem belerúgni kéne egy nőbe, hanem segíteni neki.
2013. júl. 11. 10:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!