Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Úgy tudom, a tgyás kiszámítása...

Úgy tudom, a tgyás kiszámítása a szülést megelőző naptári év átlagjövedelmén alapul, jövedelem az, ami után egészségbiztosítást fizettek. De hogy számítják ki, ha a szülésig betegállományban voltam?

Figyelt kérdés
2009. nov. 18. 15:34
 1/5 anonim ***** válasza:
a tgyás-t az utólsó két évben keresett átlagkerestedből számolják,(így a táppénz is beletartozik) ebből nem vonnak semmit.a gyed ami a szülést megelőző 2évedből jön össze,ebből már vonnak.
2009. nov. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Elsőnek:

Nem tudom, honnan vetted ezt az információt, de ez több sebből is vérzik. Egyik ellátásnál sem néznek két évet az összeg kiszámolásakor, a táppénz soha nem számolható bele (egyik ellátás nem lehet egy másik ellátás alapja), és a tgyásból vonnak adót (a gyedből adót és nyugdíjjárulékot).


Kérdezőnek:

Ha a tgyás kezdőnapját megelőző naptári év jan. 1-től a kezdőnapig van 180 bérezett nap (ebbe nem számolhatók bele a keresőképtelen napok, korábbi tgyás-on, gyed-en töltött napok sem), akkor az úgynevezett táppénzszabályok szerint állapítják meg az összeget, vagyis az előző naptári évből számolnak.

Ha nincs a tgyás kezdőnapját megelőző év jan. 1-től a kezdőnapig 180 bérezett nap, akkor a mindenkori minimálbér kétszeresének a harmincadrésze lesz az egy napra jutó tgyás. Azonban ha az tényleges jövedelmed nem éri el a minbér kétszeresét (2009-ben 143eFt) akkor a tényleges, illetve a szerződés szerinti bér lesz a tgyás alapja.

Ebből személyi jövedelemadó előleget vonnak, járhat viszont az adójóváírás.

2009. nov. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2009. nov. 18. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
2. válaszolótól kérdezem: keresőképtelen nap a betegállomány is? Ezek szerint az évből le kell vonni ezeket a napokat, és az évi jövedelmet, levonva a táppénz összegét, annyival kevesebb nappal kell osztani? Tehát ha az utolsó 1 hónap a betegállomány, akkor az előző 11 hónap jövedelmét osztják a 11 hónapnyi napok számával? Jól értettem?
2009. nov. 19. 02:16
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, jól érted :)
2009. nov. 20. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!