Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Egyforma elvárások szerint...

Egyforma elvárások szerint nevelni a két (több) gyereket, vagy inkább egyéni képességek alapján?

Figyelt kérdés
Őszintén érdekel a kérdés, mert egyszerűen nem tudok kiigazodni az ismerőseim között. /Egyke vagyok, és a párom is az, de szerencsére az ő és az én oldalamról is a szülők rendesen szocializáltak bennünket, így a tipikus "egyke" problémák elkerültek minket. Nem tartozik a problémához, de ebből adódik a kérdésem./ Nem tudok olyan testvérpárt mondani a családi- vagy ismeretségi körben, akiket jobban megismerve is ki tudtam jelenteni, hogy igen, ők jó testvérek. Édesapámék évekig csak Karácsonykor találkoztak a bátyjával, már úgy se. Anyukám hiába lakik a húga mellett, valamelyiknek mindig baja van a másikkal. Unokatesóim (egyik oldalról két lány, másikról két fiú) szintén, pedig a testvérek között itt is, ott is 4 év a korkülönbség, nem egy áthidalhatatlan táv, és közben felnőttünk mind, már nem az én kiskocsim-te kiskocsid kérdéskörben mozgunk. Ugyanez a baráti társaságban. És amikor megkérdezem, miért, akkor jön a mutogatás a szülőre: Nekem ötöst kell vinnem, neki elég a hármas is, stb. Hogyan tudod úgy nevelni a gyerekeidet, hogy ne legyenek irreális elvárásaid (láthatóan küzd a hármasért, de a másik miatt kitaposni az ötöst belőle), de ha kettős mércével mérsz, akkor egyik fél se érezze úgy, hogy kivételezel a másikkal? (Nyilván arról az alaphelyzetről beszélek, amikor együtt nevelődnek - szép magyarosan- a testvérek, és hasonló anyagi támogatást is kapnak, hasonló körülmények között. Értsd, menet közben nem váltak el a szülők, nem költöztek külön, és nem lett egyik sem alkoholista. Nyilván túlzok.) Melyik megoldás a jó? Miért okoz ekkora sebet egy értelmes gyereknek, hogy a testvérének igenis jó a hármas, mert nem tud többet, ha belefeszül se, de te tudsz, ezért tőled ezt várom el? Miért muszáj ebben a szerepben ragadni a testvéreknek felnőtt korukra is? Ennyire nem látják, vagy a tüskét, amit a szülő okozott, azt a testvéren kell "leverni? Bocsánat a hosszú kérdésért, de nagyon kíváncsi vagyok, ki hogyan élte meg ezt, vagy hogyan alkalmazzátok most a gyerekeiteken.
2014. jún. 19. 02:45
 1/5 anonim ***** válasza:

Elég fura a családban nőttél fel! O.o

Sőt még a környezeted se teljesen normális!

2014. jún. 19. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyébként a kérdésre a válasz: egyénileg kell nevelni a gyereket! Az egyik ebben jobb, a másik meg abban.
2014. jún. 19. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyénileg nevelem a gyermekeket. Erre törekszem a családomban és a munkámban is. Minden gyermek más, különböző képességekkel. Az egész ott kezdődik, hogy nem azt kell nézni, hogy mit nem tud, hanem, hogy mit igen. Minden gyermeknek meg van a saját kompetenciája, minden gyermek jó valamiben. Azt kell erősíteni, segíteni, támogatni. Dicsérni és vezetni, míg ki nem alakul a természetes önbizalma. Ha a szülő jól kezeli a dolgokat, minden gyermekében egyformán felfedezi a képességeket és ügyel az egyensúlyra, akkor működik.


Mondok egy példát. Judit és Vera testvérek, Judit 3 éves korában kezdett úszni, Vera szintén ebben a korában szertornázni. Judit abba hagyta az úszást, mikor iskolába ment, mert aerobikozni kezdett. Vera viszont nagyon élvezte a szertornát, 8 évesen már junior kategóriában, versenyeken indult, szép eredményeket ért el. Judit nehezen élte meg ezt az időszakot. Miért? 2 (vagy több )oka is lehet a dolgoknak.


A. A szülők nagyon büszkék Verára, nem figyelnek Judit képességeire, annyi mindenre nincs energia. Verát reggel, este edzésre kell hordani, a szülők dolgoznak, szép lassan elfajulnak a dolgok. (megtörtént eset)


B. A szülők mindkét gyermekre ugyan úgy odafigyelnek. Judit nagyon jó a nyelvekből, de nem "látványosan". Később fog beérni a dolog, gimiben szerzi meg 2 nyelvvizsgáját is, de sokkal látványosabbak Vera versenyei, készülése, többet van anyuval, aki viszi az edzésekre. Többet van apuval, aki hozza az edzésekről. Azzal az apuval, aki sokat dolgozik és amúgy is nehéz vele szót érteni, Verának sikerül a hazaúton, ami egy óra kocsival. Elég pár hónap ebből és ha Judit kiskamasz, érzékenyebb időszakban van, már borul minden.


Szóval nagyon- nagyon összetett a dolog, számít a gyermek személyisége nagyon! Nem csak a képességei, a lelke, hogy hogyan közelítsünk felé. Nehéz gyermeket nevelni, pláne tudatosan. Főleg mert nincs két egyforma lelkületű, sorsú gyermek.


Nem akarok nyálas lenni, meg nagy szavakat használni, de tényleg meg kell ismernünk a gyerekünket, ami baromi nehéz.

2014. jún. 19. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nagyon is egyetértek az előttem szólóval, nincs tökéletes család, csak család van, ahol a szülőknek bizony néha(egy-egy korszakban) meg kell feszülni az egyensúly fenntartása érdekében. De ne feledjük az érett személyiség megtapasztal jót és rosszat, igazat és igazságtalant, lehet, hogy gyermekkorban nem látjuk, de a kitartó és jó mintával, következetes neveléssel ezek beépülnek a személyiségükbe. Tehát ha a gyerek mindig azt látja és hallja, hogy egyformán fontosak vagytok, felnőtt korára ez rendben kell, hogy legyen. Én láttam jó testvéreket is, nagyon ritka, de van ilyen.
2014. jún. 19. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nem hiszem, hogy akkora baj lenne a családommal, legfeljebb a hozott példát adták tovább. Nehéz helyzetben egymást segítjük, támogatjuk, örülünk a másik sikereinek. Csak a hétköznapokban a testvérek egyszerűen nem úgy viselkednek egymással, mint a barátok, hanem mondjuk mint jó ismerősök, illetve a régi sérelmeiket dédelgetik, amiket gyerekként szereztek. Ezért érdekel, hogy máshol mi a tapasztalat, és a saját gyerekkorotokból merítve (ha volt tesó), akkor hogyan próbáljátok elkerülni ezeket a gyerekeiteknél. Ha egyénileg nevelitek őket, akkor nem sértődik meg a másik? Mi az arany középút? Köszönöm a válaszokat! :)
2014. jún. 20. 16:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!