Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Régebben tényleg "nem volt...

Régebben tényleg "nem volt divat" a szülőknek tudni a gyerek születési adatait, csecsemő-és kisgyerekkori fejlődésének állomásait?

Figyelt kérdés

25 éves vagyok, egyetlen gyerek. Ki kellett töltenem egy kérdőívet, amelyben ehhez hasonló kérdések vannak: Milyen súllyal, mekkora fejkörfogattal stb. születtem, a kiírt időponthoz képest mikor; mennyi idősen mondtam ki az első szavakat, mik voltak azok; XY dolgot csináltam-e, ha igen, hány évesen; stb.

A nagy részére anyukám nem tud válaszolni. Nem tudja, hány órakor születtem, hány hétre, az első szóra én pontosan emlékszem, ő nem; nem tudja, mikor kezdtem járni, mit játszottam, milyen gyerekbetegségeim voltak; milyen oltásokat kaptam. Anyukám azt mondta, hogy ezen ne csodálkozzak, ő nem érti, hogy miből feltételezik, hogy egy anyuka erre emlékszik, mivel 20-25 évvel ezelőtt "nem volt divat" ezzel foglalkozni, ezt megjegyezni, hogy hány órakor született a gyerek. Néhány dologról homályos emlékek alapján tud információt adni, pl. a beszéd: "hát az biztos, hogy két évesen már verset szavaltál de ki emlékszik már arra amikor megszólaltál". Vagy a járás: "Nem értem, miért kéne ezt észben tartani. Egyszer kint álltam a konyhában és egyszer csak kijöttél. Hogy mikor? Mit tudom én!" A "mit tudom én" válasz volt a leggyakoribb, amikor felolvastam a kérdőívet. Körülbelüli adatokat sem tudott megadni, ellenben felháborodott, hogy miért kérdeznek ilyen hülyeségeket, hiszen ennyi év elteltével senki sem emlékszik ilyenekre.

A velem egy idős ismerőseimmel beszélgettem erről és ők pl. tudják, hogy hány órakor születtek vagy hogyan kezdtek el járni, mert elmesélték nekik -> tehát a szülők erre emlékeznek. Ha akkoriban ez "nem volt szokás", akkor ők hogyhogy számon tartják?

Félreértés ne essék, nem bírálni akarom anyukámat vagy ítélkezni felette emiatt. És nem is ez a legnagyobb problémám az életben, mielőtt ilyen választ kapnék. Csak furcsa volt hirtelen rájönni, hogy kb. semmire nem emlékszik, ami kisgyerekkoromban történt, míg sok velem egykorú szülei meg emlékeznek. Egyszerűen érdekel.

Lehet ebben valami, hogy akkor még nem tartották ezt fontosnak? Manapság hallom, hogy a szülők a gyerek első kakilását meg első hajvágását, első fog kibújását stb. is rögzítik babanaplóban meg fityfenében, ezt megvallom némiképpen túlzásnak érzem. De bizonyos alap információkra mindenki emlékszik a gyerekéről, anélkül, hogy direkt "betanulta" volna, nem?



2015. máj. 28. 14:15
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
85%
Én 35 éves vagyok és az én anyukám tud válaszolni az ilyen kérdésekre.
2015. máj. 28. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

Anyám szerint én nem voltam bárányhimlős, de nem emlékszik, mert nem tarthat észben 3 gyerek minden adatát...

Én 31 vagyok, 14 éve nem beszélek anyámmal, semmi adatot nem tudnék, amiket itt felsoroltál...

De férjem 34 éves, és anyós szerint 1 évesen beszélt, meg 1,5 évesen szobatiszta volt...

Szóval ő sem ad hiteles információkat.


Valóban, manapság sokkal több mindent számon tartunk, ami szerintem jó dolog, mert a fiam is örülni fog (remélem), ha felnő, és ilyen apróságokra választ fogok tudni adni. De ha nem vezetném szigorúan, én sem tudnám ezeket fejből 25 év múlva. Te igen?

2015. máj. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

25 év távlatából szerintem én sem fogok már tudni válaszolni ilyenekre....de mivel én már tudom, hogy ezeknek jelentőségük lehet, fölírtam őket. De így is tudtak olyat kérdezni, amire nem tudtam a választ... Amúgy neked is sok minden benne van a kiskönyvedben, ha még megvan.


Anyósom azt se tudta megmondani, hogy az egyetlen gyereke volt-e bárányhimlős... na ez már gáz.

2015. máj. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

42 éves vagyok,a bátyám 44 éves,Anya mindkettőnk adatait és fontosabb életeseményeit tudja.

Az én legnagyobb fiam 23 éves múlt(rajta kívül van még 2 kisebb, 7 éves és 2.5 éves)és ugyan úgy vagyok,mint Anyukám.Arra is emlékszem,hogyan szokott le 2 évesen a cumiról,hogyan lett szobatiszta,stb.!És nem igaz,hogy manapság van csak babanapló,amikor a fiam 1992-ben megszületett,a kórházi ajándékcsomagban volt ilyen.Az unokatesóm 1 évvel korábban szült,Neki is volt.3 gyerekes

2015. máj. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, az én gyerekem 12, de ilyen adatokra nem emlékszem én sem. Születési súly és hossz, illetve hány hétre született az nyilván megy, de fejkorfogatrol fogalmam nincs. Mondjuk szerepel a kis könyvben az oltsokkal együtt - ezekről pl annyit tudok, hogy megkapta az összes kötelezőt, illetve agyhartyagyulladasra és bárányhimlőre is lett oltva. Nekem nem lényegesek a pontos számok és időpontok, így pl azt tudom, hogy 9 hónapos kortól járt, de hogy pontosan melyik nap indult el azt nem tudom megmondani
2015. máj. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

+20 évet adjál hozzá az életkorodhoz..

Anyukám nem tudja mikor születtem, csak hogy fél 11 körül a kezében voltam bepólyázva.

Mivel kötelező volt a bölcsi ezért a bölcsis naplót az év végén megkapták. Ami otthon volt azokat azért tudta, pedig nem egy ütyülüpütyülü (ahogy akkoriban mondták) típusú anyuka volt.

2015. máj. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
Én is 25 vagyok, anya tudott válaszolni. Születési súly, hossz, mikor álltam fel stb.. Emlékszik. Nem az hogy valahol le lenne irva
2015. máj. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

Nekünk sem kellett napra pontos adatokat megadni, életkort (évet) kérdeztek a legtöbb helyen, pl. 2 évesen szobatiszta volt-e már vagy beszélt-e már mondatokat. Nyilván az ilyen beszéd és társai kérdéseknél lehet, hogy pontosabb választ várnának de még az év kitalálásával is gondok voltak. A kiskönyvemet megkerestem de sajnos eléggé hiányos. Csak a születési hossz és súly van benne pontosan, a dátumnál az óra és perc hiányzik, vércsoport hiányzik, kb. a 80%-a üres. Az oltási könyvemet elnyelte egy anomália, már az egyetemi felvételimhez a védőnő nyilvántartásából kellett kiírnom az oltásaimat.

Őszintén szólva a legtöbb dologra én magam emlékszem. A saját emlékeimet, amikre képes vagyok visszaemlékezni, év és sacc/per hónap megmondom, ilyen másfél éves koromtól kezdve. De amihez sem a kiskönyvben, sem anyu memóriájában nem találok adatot, azzal nem tudtam mit kezdeni.

Nincs gyerekem, fogalmam sincs, hogy egy átlag szülő vissza tud-e ilyenekre emlékezni ennyi év után. Nyilván ez is emberfüggő valamilyen szinten, jómagam pl. be tudom határolni, hogy a kutyám melyik feladatot milyen idős korában tanulta meg de a közeli családtagjaim névnapját nem tudom. Gondolom függ attól is, hogy kit mennyire érdekelnek ezek az adatok, hiszen az agy hamarabb selejtezi ki azt az információt, amit nem használunk, nem tartjuk fontosnak. Ezért is egyfajta statisztikának szántam ezt a kérdést, mivel saját tapasztalatra nem támaszkodhatok.

2015. máj. 28. 14:41
 9/22 anonim ***** válasza:
Arra, hogy hány óra hány perckor születtem és mekkora volt a fejkötfogatom. Az első szót sem tudja Anyu. Kislányom még kicsi így nem tudom mennyire fogok én ezekre emlékezve 20-25 év múlva.
2015. máj. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
Ezt z oltás problémát nem is értem amúgy - a kötelezőt nyilván megkaptad, 20 éve még még nem volt választható oltás.
2015. máj. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!