Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha tudomásotok lenne az...

Ha tudomásotok lenne az ismeretségi körben olyan szülőkről, akik rendszeresen verik a gyerekeiket, mit tennétek?

Figyelt kérdés

Nem a részegen-megrugdosásra gondolok, hanem a "nevelési célú" verésre. Volt egy osztálytársam általánosban, róla köztudott volt, hogy az apja rendszeresen megveri őt meg a kistesóját szíjjal, ha rosszalkodnak. A kislány ezt teljesen természetesnek vette, eszébe sem jutott panaszkodni miatta, csak sírdogált, ha rossz jegyet kapott.

Később anyukámnak mesélt egy távoli rokonunk a híresen jól nevelt négy gyerekéről, hogy mennyit segítenek otthon, milyen készségesek, sosem kell velük veszekedni, mert tudják, hogy harmadik felszólítás után jön a pálca. Anyukám köpni-nyelni nem tudott.

Mindkét család jól szituált, jó anyagi helyzetben levő, főiskolát végzett szülők, jó tanuló gyerekek.

Mit lehet ilyenkor tenni?


2015. szept. 23. 09:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Semmit.

Engem is vertek gyerekként, egyszer még a fogamból is letört emiatt egy darab, pedig kislány voltam még akkor... :(

Bár most vagyok 33 éves, akkoriban még nem számított halálos bűnnek a verés, a családban senki nem botránkozott meg mikor apa ütni kezdett.

Megjegyzem: sajnos.

Mert nagyon sok lelki problémám van mai napig és biztos vagyok benne, hogy köze van a verésekhez, megalázásokhoz.

Engem is sokszor vertek azért, mert rossz jegyet kaptam, nem tanultam, de ez baromság volt, hszizen mai napig emlékszem, sokszor pont a félelem bénított le, mert apa bezárt a szobába és mondta, visszajön egy óra múlva kikérdezni a leckét és ha nem fogom tudni addigra, akkor kikapok. Pont a félelem miatt nem bírtam megtanulni a dolgokat, szóval szerintem ez teljesen rossz módszer.

2015. szept. 23. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha úgy érzed, neked kell megmenteni a vert gyerekeket, annyit tehetsz, hogy feljelented a szülőket a gyámügyön. Hogy ennek milyen hatása lesz az általad megvédett gyerekeknél, az már más téma.
2015. szept. 23. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Én szólnék a gyerekvédelemnek, aztán ők majd elindítják a saját kis vizsgálataikat és eldöntik, hogy jobb-e a gyereknek a családban, rendszeres ellenőrzés mellett, vagy kiemelik, esetleg másik rokonnak adják. Az biztos, hogy nem tudnék tükörbe nézni, ha nem tennék semmit.

(Egyébként nem értem, a részegen megrugdosást miért állítod szembe a nevelési célzatú veréssel, mindkettő gyermekvédelmis kategória... vagy szerinted a részegen rugdosódó szülő oké?)

2015. szept. 23. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem oké a részegen rugdosás, sőt: sajnos sokkal nagyobb a társadalmi elfogadottsága a nevelési célú verésnek, pedig ugyanúgy bántalmazás, családon belüli erőszak.

Ha egy apa pálcával veri meg a gyerekét, mindenki csak hümmög, hogy hát igen, mindenkinek elkél egy-két atyai gatyábarázás, mi is túléltük stb., míg ha egy gyerek monoklival megy suliba, minimum a részvét megmozdul a tanárokban, ha a gyámügyig nem is jut el a dolog. Pedig nem jobb egyik, mint a másik.

2015. szept. 23. 20:08
 5/8 anonim ***** válasza:

Semmit, ebbe nem kellene beleavatkozni. Ott van a gyermekvedelmis, akinek ez a hataskore.

De en azert kettevalasztanam a "nevelesi celzatu" utest a bantalmazastol.

Baby-sitterkent sok csaladnal megfordultam, es volt olyan anyuka aki idonkent (kb. felevente) racsapott a gyereke kezere, amikor az pl. felduhodve, szandekosan ki akarta volna szurni a testvere szemet.

Hat mit mondjak: semmi esetre sem az volt az elso gondolatom, hogy szaladok a gyamugyhoz, hanem az hogy jol tette. Nyilvanvaloan a gyerekkel utana el is beszelgetett es egyebkent semmilyen maradando serulest nem okozott neki.

Azert tulzasnak tartom a masik vegletet, ami a nyugati orszagokban megy, hogy kepesek elvenni a gyereket az anyjatol olyan semmisegekert, hogy pl. amikor le akar lepni a jardarol, az anyja erosen megragadja a karjat, es visszarantja. Kepesek a "kedves" szemtanuk ilyenert feljelentest tenni. Szanalmas!

Aki az erosebb szoritast, vagy egy kezre legyintest bantalmazasnak tekinti es meg eljarast is indit, az nem is tudom megis hogyan szamol el a lelkiismeretevel amikor kiemelik a gyereket a csaladbol, es intezmenybe kerul. Szamomra ez a felhaborito. Es ismetlem, itt nem a kek-zoldre veresrol beszeltem, mert az megint mas teszta, amikor valoban terrorban tartjak otthon.

2015. szept. 24. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem is a körülményeim hasonlók mint a családé, akikről írtál. Engem a szüleim (és a testvéreimet is) rendszeresen vertek, nem csak nevelési célzattal. Azt gondolom, hogy nagyon sok szorongásom oka ez lehet. Viszont ha belegondolok, hogy mi lett volna, ha esetleg elvesznek minket a szüleinktől, akkor sokkal jobban sérülök lelkileg, hiszen a "nevelés" mellett rengeteget adtak nekem azzal, hogy koncertekre vittek, színházba, jó helyekre jártunk nyaralni, zenélni tanultunk, szóval egy jó család voltunk. Szerintem egy gyerekvédelmisnek szólni nagyobb ártás, mintha pl. megpróbálsz beszélni a szülőkkel - persze csak ha jó viszonyban vagy velük. Szerintem tehát nagyobbat ártasz ha belevonsz különféle hatóságokat az ügybe, inkább próbálj beszélni velük erről, vagy ha velük nem vagy jóban, akkor a gyerekekkel, esetleg egy iskolapszichológushoz küldeni őket. Bár (ez nálam is így volt) amíg vertek, addig nem éreztem ebben semmi rosszat, csak jóval később.
2015. szept. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nem a kézre- vagy fenékre csapásra gondolok, amin úgyszólván minden gyerek átesik, nem is a reflexből elcsattanó pofonokra, ami egy perc múlva a szülőnek jobban fáj, mint a gyereknek, hanem a tervszerű, hidegvérű, durva, esetleg eszközzel történő büntető célú verésre.

Számomra megdöbbentő volt hallani, hogy még vannak szülők, akik holmi engedetlenségért pálcával verik meg a gyerekeiket. Meg pici, 2-3 éves gyereket szíjjal, mert mondjuk eltört valamit vagy bepisilt...


Én sem feltétlen a gyermekvédelmisekhez rohannék, de nem is szívesen hagynám szó nélkül, mármint ha nem vagyok olyan viszonyban a szülővel.

2015. szept. 26. 07:35
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha vagy olyan viszonyban a szulovel, akkor esetleg meg lehet neki emliteni, hogy nalatok mi a bevalt buntetesi modszer (pl. 10 percre a sarokba all, utana bocsanatot ker). De en semmi esetre sem ugy fogalmaznam meg, hogy ezzel kritizalom a "modszereit". Probald inkabb ravezetni, talan eszebe sem jutott mas megoldas, pedig ebben az esetben, amikor elore megtervezi a szulo, hogy elveri a gyereket, akkor van ideje mas lehetoseget is kigondolni.

Popper Peter pszichologus egyik eloadasan is elhangzott, hogy szerinte is a "hidegveru" veressel van a gond, nem pedig a hirtelen felindulasbol torteno odacsapassal. Hanem, amikor fenyegeti valaki a gyereket, hogy "na majd kapsz, csak erjunk haza!". Hiszen itt mar valoban nem a feltesbol, es szeretetbol valo hirtelen reakcio eredmenye, hanem egy vegiggondolt, tervezett brutalitas.

De az az igazsag, hogy szerintem senki felett nem szabad itelkezni, mert ennyi erovel a gyerekek tobbseget bantalmazo szulo neveli, mivel a fizikai bantalmazason kivul letezik meg lelki terror, szeretetmegvonassal valo buntetes, stb. ami van olyan sulyos mint az elobbi, csak eppen egy kisgyerek ezt meg meg sem tudja fogalmazni, igy altalaban ki sem derul.

2015. szept. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!