Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mit jelent egy gyereknevelésbe...

Mit jelent egy gyereknevelésben a csak pozitív visszajelzésen alapuló nevelés?

Figyelt kérdés

Nem vagyok még szülő, így tényleg nem vagyok jártas a témában. Viszont egyre több helyen olvasom, hallom, hogy márpedig a gyereket nem szabad büntetni, a hagyományos iskolákat meg kéne szüntetni, mert ha rossz jegyet kap a gyerek akkor élete végéig lelki traumában fog szenvedni stb. Azt a részét értem, hogy ha valami jót cselekszik, helyes dolgot tesz akkor meg kell dicsérni, meg jutalmazni, de ha rosszat tesz (nem arról van szó, hogy véletlen leejt egy tányért), akkor miért ne lehetne büntetni?


Így hogy tanulja meg, hogy mi a rossz és mi a jó?


Ennyi erővel ha felnőtt lesz, akkor ha bemegy dolgozni, kapjon fizetést, de ha nem megy be akkor is kapjon, mert ha a főnök mond neki egy ejnye-bejnyét akkor bele fog halni?


2015. dec. 27. 21:14
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Tetszik, amiket a 10. hozzászlóló írt, és eszembe juttatott még pár dolgot e témában.

Nem konkrétan büntetés, viszont a pozitív–negatív nevelésbeli hozzáállást szemlélteti szerintem az is, hogy mennyit kell a gyereknek tiltani dolgokat. Például egy kicsi gyereket, aki épp csak mászik, totyog szabadon engedhetünk a lakásban, de legtöbbször ilyenkor az történik, hogy a szülők folyton „ahhoz ne nyúlj”, a „könyveket hagyd békén”, „tedd le azonnal a kínai vázát” utasításokkal folyamatosan „tanítgathatják” a tiltott dolgokra. Szerintem nem kétséges, hogy ez a szülőnek is fárasztó, idegesítő. Vagy: egyszerűen átrendezzük kicsit a lakást, hogy az általa megközelíthető magasságban ne legyen olyan tárgy, amit féltünk, vagy akár a gyerekszoba ajtajára szerelhetünk egy rácsot, és odabent teremtünk neki biztonságos környezetet, ahol nem kell folyton tiltásokba ütköznie.


A szép cipő, szép nadrág és társai is hasonlóak. Azt gondolom (amit előttem már kifejtett több gyerekpszichológus), hogy egy egészséges gyerek nem mentes a játék során szerzett kék-zöld foltoktól, és istenem, a nadrágja is kiszakadhat közben. Nálunk van, hogy a gyereknek egy luk- vagy foltmentes gatyája sincs, de engem ez nem zavar. Sosem szidtam még le, ha elmesélte, hogy azért szakadt ki, mert négykézláb kutyásat játszottak. Ha valakinek az a fontos, hogy talpig fehérben járva se legyen egy folt se a gyerek ruháján, akkor az a saját frusztrációja, amivel feleslegesen keseríti meg a (saját és a) gyereke életét.


Jó példa továbbá a pozitív nevelésre az is, hogy nem azt mondja az ember a gyereknek, hogy „ha nem írod meg a leckét, akkor nem kapsz vacsorát”, hanem azt, hogy „ha megírod a leckét eddig és eddig, akkor tudunk játszani még vacsora előtt egy társast”. Ahogy a 10. válaszoló írta, a gyerekeket szeretni kell, és ha szeretik őket, akkor szívesen megtesznek dolgokat a szeretett személynek. Nem véletlenül mondják, hogy alsóban a legfontosabb a tanító személye, mert a gyerek „neki tanul”, az ő kedvéért, hogy kivívja az elismerését (mint jutalmat).

2015. dec. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Dorothy Law Holtz

Egy élet a kezedben


Ha a gyerekek kritizálva élnek,

Megtanulják milyen megbélyegezettnek lenni.

Ha a gyerekek ellenségeskedésbe élnek,

Megtanulnak veszekedni.

Ha a gyerekek kicsúfolva élnek,

Megtanulnak szégyenlősnek lenni.

Ha a gyerekek megszégyenítve élnek,

Megtanulnak bűnösnek lenni.


Ha a gyerekek toleráns légkörben élnek,

Megtanulnak türelmesek lenni.

Ha a gyerekek bátorítva élnek,

Megtanulnak bizalommal lenni..

Ha a gyerekek megdícsérve élnek,

Megtanulják megbecsülve érezni magukat.

Ha a gyerekek méltóságban élnek,

Megtanulják az igazságot.


Ha a gyerekek biztonságban érzik magukat,

Megtanulnak hinni.

Ha a gyerekek hitelesen élnek,

Megtanulják mit jelent szeretni.

Ha a gyerekek elfogadva és bátorságban élnek,

Megtanulják megkeresni a szeretetet a világban.


Hogyan élnek a te gyerekeid?

2015. dec. 29. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!