Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Akik főképp gyerekkori emlékei...

Akik főképp gyerekkori emlékeik miatt nem szeretik a karácsonyt: mit tanácsoltok, mit ne tegyek, ha nem akarom, hogy majd a gyerekeim is így érezzenek felnőttként?

Figyelt kérdés
Nekem sem maradtak szép emlékeim, vagy csak egészen kicsi koromból. Későbbről annyi, hogy anyukám pánikszerűen takarít, fáradt, ezért neheztel ránk és igazából nagyon rossz a hangulat. Soha nem készültünk együtt, soha nem sütöttünk, nem díszítettük fel a lakást. Nem vágytam semmi extra ajándékra, de kisgyerekként valami kis játékra.... mindig hasznos ajándékokat kaptam, vagy olyat, hogy érezni lehetett, a szüleim csak gyorsan vettek valamit, de egy percet nem gondolkodtak azon, minek örülnék. Pl. három egymást követő karácsonyon kaptam fürdőköpenyt. Megfogadtam, hogy ezeket másképp csinálom. De annyi minden elronthatja a békés, jó hangulatot... nálatok hogy volt?
2016. dec. 20. 14:05
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
nem szeretném, ha az anyagiak felé csúsznának el a válaszok, ezért még leírom, hogy nálunk szerencsére nem voltak anyagi nehézségek, nem voltunk gazdagok sem, de a sütés és közös készülődés nem anyagi nehézségek miatt maradt el....
2016. dec. 20. 14:10
 2/12 anonim ***** válasza:
88%

Ja, az én anyám is állandóan hisztizett. Ennek következtében a következőkhöz tartom magam: nincs karácsonyi nagytakarítás. Úgyis takarítok rendszeresen, a tököm se fog decemberben ablakot pucolni. A dekorálást meg tudom oldani a 2,5 évessel, ha megunja, akkor elmegy játszani, mesét nézni. 2) nincs töltött káposzta/zserbó/halászlé/trüttyölt ratyli. Egyszerűen elkészíthető, de ünnepiesebb ételek vannak (pl kacsacombokat berakni sütőzacskóba azért nem akkora probléma). Káposzta a fagyasztóból, krumplipüré sem megerőltető, süti valami egyszerű, vagy boltból 3) nem az utolsó pillanatban rohangálok ajándékért, nem csomagolok izzadva. Neten rendelem a cuccokat, vagy már november végén/december elején megveszem, azért az nem nagy meglepetés, h minden évben van karácsony, az ajándékozottak köre kb ismert 4) inkább kimegyek elszívni egy cigit, minthogy remegő kézzel tökéleteskedjek (nyilván nemdohányzóknak ez nem opció, és persze nem akkor teszem ezt, amikor a gyerek épp a macska bundáját tépi, aki nyárvogva kapaszkodik a karácsonyfába) 6) kiiktattam azokat a rokonokat az életemből, akikre nem vagyok kíváncsi. Apám 5 percre ugrik be, míg ideadja az unokájának az ajándékot, a felesége be se jön, a nagyszüleimmel szintán minimálisra szabott interakció, addig tudom tartani a százdolláros mosolyt, és 3 perc alatt viszonylag kevés baromság esik ki a szájukon (miért nincs apja a gyereknek (van csak nem élünk együtt, de attól ugyanúgy látogatja, foglalkozik vele), miért nem mentem férjhez, miért nem eszik a gyerek csülköt káposztával, miért rövid a hajam, miér nem vagyok szoknyában stb. Nem hiányzik 7) mikor este a ded alszik, meglepem magam egy pohár borral/pezsgővel


ennyi

2016. dec. 20. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
:) Én is hasonlóan csinálok most sok mindent. Novemberben nagyon figyelem a kisfiam elejtett megjegyzéseire, mire vágyna aktuálisan, és ezekből kettőt megvettünk neki, több ajándékot nem is fog kapni, de ezeknek tudom, hogy nagyon fog örülni. Az ünnepi menünél alapkitétel nálam, hogy pont annyi idő alatt lehessen elkészíteni, mint bármelyik hétköznapi vacsorát (sütőben sült hal + köret), csak az alapanyagok ünnepélyesebbek nálunk is. A dekorációt december elején megcsináltuk közösen, a takarítás meg ahogy sikerül, de az sem ünnepi nagytakarítás, hanem nálunk a kert és a sarazni-földet túrni imádó fiam miatt minden nap ötször-hatszor kéne porszívózni és felmosni, hát van, amikor nem jön össze.... ha meg lesz pár porcica a szekrény alatt, remélem, még lehet a gyerekeknek boldog karácsonya, de hogy én nyugodt és derűs leszek, az tuti, nem hagyom magam felhúzni butaságokon. Mézeskalácsot sütünk együtt ma, holnap díszítjük, holnap után meg még együtt összedobunk valami sütit.
2016. dec. 20. 14:33
 4/12 A kérdező kommentje:
Mondjuk nálunk az is alap, hogy a szentestét a legszűkebb körben töltjük csak négyesben, nincs vendégjárás és vendégfogadás sem. Másnap utazunk a nagyszülőkhöz.
2016. dec. 20. 14:35
 5/12 anonim ***** válasza:

Nalunk is az volt, hogy anyukam delutanra kikeszult a konyhaban az 5 fogasos menu fozese utan.

Felesleges. En egy felet csinalok es punktum.

Sutit mar sutottem, mezest es beiglit, egy hetig is elall.

Az ajbandekokat szeptemberben kezdem

Venni, nincs rengeteg ajandek , 1-2 a gyerekeknek, a tobbieknek

kisebb jelkepes.

Es mar idoben gondolkozva hogy mit, hogy oruljon az illeto.

2016. dec. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is hasonló a felállás.


A karácsonyról nekem se sok jó emlékem van. Egész nap sütés, főzés, takarítás: nekem is. Amíg más már fát díszített négykor, én még mosogattam, miközben anyám és anyanyám idegbeteg volt, és ötször elmondták, hogy pont olyan nap, mint a többi.

Aztán melegítőben meg munkás ruhában leültek enni az ünnepi menüt, átadták az ajándékokat, és mindenki tévét nézett. Tényleg nem volt semmi ünnep jellege a dolognak. :(

Ráadásul már tíz évesen is elintézték annyival, hogy fizetéskor kaptam x összeget, hogy egyben a szülinapomra (dec. eleje), meg karácsonyra, azt veszek, amit akarok. Semmi ajándékbontogatás, meg hasonlók, semmi meglepetés.


Én ezeken is változtattam a saját családomban.

Már december elején raktam ki dekorációt, gyújtunk gyertyát, van adventi naptár. Együtt csinálunk valami apróságot egymásnak, meg apának. :)

Ajándékot elsősorban a gyerekek kapnak, mindig odafigyelek, hogy olyan legyen, aminek tényleg örülni fognak. Semmi zokni meg sapka! A férjemmel inkább csak valami jelképessel lepjük meg egymást, amúgy is már mindenünk megvan.

De az pótolhatatlan, mikor látni a kicsik arcát, ahogy bontják az ajándékokat. :)


Megvannak a saját kis szertartásaink is. Én se a konyhában akarom tölteni az egész napot. Kora délután már készülődünk, felállítjuk a fát, együtt díszítjük. Együtt megterítünk, felveszünk valami csinosabb ruhát, és csinálunk egy csomó fényképet. Nekem ez a mániám, egész évben, de már megszokták. :)

Aztán ajándékosztás, és kis közös program estig. Pl. társasjáték, aztán egy mesefilmet megnézünk összebújva. Ilyenkor fent lehetnek ők is tovább.


Azt akarom, hogy érezzék, hogy miért más egy ünnep, mint a többi sima hétköznap, és hogy a karácsony a családról és az együttlétről szól.


Következő két nap megyünk vendégségbe, vagy hozzánk jönnek, de akkor se vagyok hajlandó egész nap gályázni. Aki azért jön, hogy megnézze, hogy minden szekrény teteje le van-e törölve, az maradjon otthon! Aki velünk akar ünnepelni, az jöhet. :)

2016. dec. 20. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Nálunk nincs ilyen rohanás, millió süti, ötven fele étel, mindenkinek gyorsan valamit venni. Sütök valamit, de még véletlenül se bejglit, vagy zserbot. Különlegesebb étel lesz vacsorára, de csak egyfele, azzal se kell órákat dolgozni. Ajándékot csak a gyerek kap, magunknak közös ajándékot veszünk, szülőknek, testvérének csak jelképeset. Akarat kérdése, hogy te hogy csinálod majd.
2016. dec. 20. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Na én pont hogy nem vagyok az a konyhatündér. Tepsis pácolt cucc alá vágva burgonya egy szebb tálban felszolgálva egy húslevessel ami szépen elrotyog magának... desszert gesztenyepüré tejszínhabbal meg csokiöntettel. Na és nálunk mézeskalács is lesz de előre begyúrt aldis mézeskalács tésztából amit én kinyújtok, 5 éves csajszim meg szaggat belőle szivecskétől kezdve pillangóig mindenfélét. Gyors sütés után közösen kipingáljuk és karácsonykor mikor majd a nagyikhoz is ellátogatunk viszünk pár darabot oda is belőle :)


Takarítani nem fogok hazudni... én fogok. De 5 évesem csütörtök-péntek nagyizni megy így akkor van időm kipucolni a 300nm házat. A 24. Már csak a főzésé, mézeskalácsé és a ház dekorálásé na meg a fáé. Óriási segítség benne Apu. Nekünk a 24-én tervezett díszítős munkák nem rabszolga jellegű feladatok. Berakunk karácsonyi zenéket egész nap, annyit csinálunk amennyi jól esik és csak az számít hogy ezt közösen tesszük.


Ajándék... megint nem akarom megjátszani magam és azt állítani hogy ez nálunk nem lenne fontos mert szeretet ünnepe stb. Mi ilyenkor tényleg nagyobb értékben választunk ajándékot a gyereknek valami olyat amit még szülinapra sem kaphat meg hiszen a Jézuska nem pénzért veszi... ő varázsol... és az egész napunk arról szól hogy mi ezt a varázslatot egy varázslatos légkörrel megteremtsük neki. Hogy később ha már tudni fogja hogy mi állunk a dolog mögött hogyan foh zajlani azt előre megmondani nem tudom. De ha csak ő nem kéri nem tervezem köntössel meglepni :D Mi annak idején a testvéreimmel listát írtunk a Jézuskának még nagyobb korban is erre kértek a szüleim. Soha nem volt hogy olyat kaptam volna ami nem tetszik és rossz karácsonyi emlékem sincs igazán nem csak az ajándék miatt.

2016. dec. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Én a konyhatündér kategóriába tartozom. De ésszerűen. Pénteken megfőzök, a férjem itthon lesz, a 4 hónapos lányunkat elszórakoztatja, míg én a konyhában teszek-veszek. A húsleves elfő magának, a töltött káposztával sem sok dolgom lesz, csak össze kell rakni. Idén vörösboros marhapörkölt és szezámmagos csirkemell lesz a fő menü, a panírozásban nagy segítségem a 7 éves fiam. Szintén imád segíteni a sütésben is, de csak az islert csináljuk meg pénteken, a többi süti amit tervezünk, az kavart tészta, tehát a hozzávalókat kimérjük (szintén a fiam kedvence), összekeverjük, formába töltjük és mehet a sütőbe, kb. 10-15 perc az egész. Takarítás minden nap van, úgyhogy külön a karácsony miatt nem takarítok. :)

Az ajándékokat már rég beszereztem, már becsomagolva várják a szombat estét, hogy a fa alá kerülhessenek. :)

A fa is már kint a garázsban, talpba faragva várja, hogy végre melegedhessen és roskadozhasson a díszek sokaságától. Nálunk úgy van, hogy 24-én reggelre az "angyalkák" hozzák a fát, ezt együtt díszítjük fel, hogy estére teljes pompájában várja az ünnepet.

2016. dec. 20. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Olyan szépen összeszedted tételesen, hogy mitől volt rossz. Ha csak ezek ellenkezőjét teszed, akkor minden jól fog alakulni, ne aggódj. :) Ne görcsölj rá, tényleg. Csak figyelj a gyerekedre, ismerd őt, legyetek együtt.
2016. dec. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!