Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Ételek bevezetése » Anyukák, akik adtok 1 év...

Piroska és a farkas kérdése:

Anyukák, akik adtok 1 év alatti babának tehéntejet, milyen márkájút, hogyan és kb mennyit kap a baba?

Figyelt kérdés
2015. jan. 3. 22:43
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

Kérdés:

Mi a különbség az anyatej és a tehéntej között és a hypoallergén tápszerek helyettesíthetik-e az anyatejet?

Válasz:

A tehéntej adása vagy nem adása igen népszerű kérdés. Az elmúlt kb. 10 évben "divatos" ez a kérdés. Ez azért van, mert Magyarországon csak ezen időszak alatt vált gyakorlattá az allergiák széleskörű kimutathatósága. Higgye el, hogy az ezt megelőző időszakban is problémát okozott a tehén tejének allergizáló ténye, de nem tudtunk igazán gyakorlati megoldást felmutatni. A tudomány fejlődik! Pont ezen 10 évben erősödött meg világszerte az anyatej kihangsúlyozása és csak ekkortól tudtunk felmutatni igazán egészséges étrendi alternatívát a tehéntej helyett. Roppant nagy erőfeszítéseknek köszönhetően szinte megduplázódott a szoptatási időszak. Szennyezett világunkban a növekvő légúti és bélrendszeri betegségek gyógyításának sarkalatos kérdése a már csecsemőkorban elkezdett prevenció. Ennek egyik feltétele, hogy fajidegen fehérjéket amíg csak lehet ne vigyünk be a szervezetbe.

Fontos tudni, hogy nem csak az allergiák megelőzése az elsőrendű szempont. Az anyatej a legoptimálisabb tápláléka a csecsemőnek. A tehén teje szinte minden anyagában és paraméterében eltér a női tejtől. Pld: a tehéntejben több a fehérje és a káros só, kevesebb a cukor, stb. Újszülött korban a vesék sókiválasztó képessége csökkent. A tehéntej sótartalma magas, így a sóterhelés nagy és veszélyes a babákra nézve.

A tápszergyárak a "legolcsóbb" tejet felhasználva (vagyis a tehéntejet) próbálnak meg előállítani az anyatejhez leginkább hasonló "tejet", melyet a tárolás biztonságossága végett por alakban hoznak forgalomba, mint tápszert.

A gyógytápszerek adott betegségben vagy betegség gyanúban (megelőzésben) használandók. A hypoallergén tápszerek módosított (hydrolizált, stb.) tehéntej fehérjét tartalmaznak, vagy egyáltalán nem tartalmaznak tehéntej fehérjét.

Összegezve: egyéves korig tápszer formájában adjuk a tehéntejet egészséges csecsemő esetén is. A gyakorlatban persze sokszor teszünk engedményt, pld. anyagi okok miatt, stb.

A gyógytápszerek szükségességében csak gyermekgyógyászat szakvizsgával is rendelkező orvos dönthet.

Dr. Varga László


Innen: [link]

2015. jan. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Harmadik gyerekem kapott már kb. 10 hónapos korában, mikor a nagymama tejjel főzte a spenótot, és ő is kapott belőle. Onnantól, ha véletlenül olyan étel volt otthon, amibe volt belefőzve tej, akkor abból kapott, de nem napi rendszerességgel. Tejet inni csak 1 éves kora után adtam.
2015. jan. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
37%
Bár én még csak várom a babámat, de én nem adnék neki bolti tejet, hanem termelőtől vett tejjel itatnám a babámat (ezt piacokon lehet beszerezni, Budapesten szinte mindegyik piacon van tejes stand). Adni úgy kell, hogy amennyit megeszik, annak a fele tej, fele víz, mindkettőt fel kell forralni. Így elkerülhető a hasfájás. Az allergia meg olyan dolog, hogy a génekbe van rejtve, szóval vagy tejallergiája lesz, vagy nem. Én tehéntejes baba voltam, semmi bajom, de van olyan ismerősöm, aki a laktózmentes tejet sem tudja meginni, csak a növényi alapú tejeket.
2015. jan. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
Akinek annyi esze van, hogy az egy év alatti csecsemőjének tehéntejet ad, az nem fog azzal törődni, hogy milyen márka. Megveszi azt amelyik épp akciós.
2015. jan. 4. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
56%
Basz@ttul nem ez volt a kérdés, kedves válaszolók!!!!!
2015. jan. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, Utolsó:)

Èn nem gondolom, h bàrki édesanya értelmi képességeit kéne megkérdőjelezni egy ilyen esetben. Ennyi erővel azt is számon kérhetnénk minden, tàpszer - tejpép pàrti anyukàn, h többségük nem nézi, h az adott tàpszerben mi van a szükséges dolgokon kívül. Mert kövezzetek meg, szerintem egy cukrozott lötty vagy pép napi rendszerességgel nem jobb, mint alkalmanként egy kis tej. A kérdésemben nem írtam, h a babàt mindennap fél literrel itatnàm. Aki a spenótot írta, plussz aki a termelői tej ötletét, azoknak köszönöm.

2015. jan. 4. 14:28
 7/8 anonim ***** válasza:
40%
Egyetértek veled, kedves kérdező, én is inkább tejet adnék a babámnak, mint valami ki tudja miből álló cuccot. :) Azért írtam a termelői tejet, mert sokszor a bolti tej igazából tehenet se látott, és a termelői tej nem sokban különbözik árban a boltitól, olyan 2-300 Ft egy liter, attól függően, hogy milyen helyen veszi az ember, visz-e üveget neki, stb. Hűtőben körülbelül egy hétig áll el, tehát ez hátrány a tartós tejjel szemben, de tudtommal le lehet fagyasztani, ebben nincs tapasztalatom.
2015. jan. 4. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
De a házi tej ha "romlásnak" indul, akkor sincs gond, lesz belôle nektek aludttej, vagy pl én 2l tejből olyan 35-40dkg túrót is kihoztam :)
2015. jan. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!