Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Ételek bevezetése » A hozzátáplálást jobb hamar...

A hozzátáplálást jobb hamar elkezdeni vagy inkább később?

Figyelt kérdés
A védőnőm szerint az ételek bevezetését hamar kezdjem meg és másoknak is ezt javasolja, mert így kisebb az esélye bármilyen ételallergiának a későbbiekben. Barátnőm védőnője meg pont az ellenkezőjét javasolja nekem, hogy minél jobban toljam ki, szintén azért, hogy ne alakuljon ki allergia. Most akkor melyik? 4 hónapos, tápszeres a babám. Almát és barackot kapott eddig, mind ízlett neki, ette volna még:)
2019. jún. 15. 23:43
 1/4 anonim ***** válasza:
62%

Egyik sem igaz


A fyerek érettségének megfelelően sem túl korán sem túl későn sem szabad bevezetni az ételeket

2019. jún. 16. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
75%

Tápszeres babám 6 hónapos kora előtt semmit mást nem kapott. A WHO jelenlegi ajánlás 6 hónap. Egyszerűen nem értem ezt a logikát, hogy tápszeresek előbb kezdjék a hozzátáplálást... Miért? Az ő emésztése sem fejlettebb attól, hogy tápszeres.


De tény hogy pl vannak dolgokat amiket néhány éve még később ajánlották pl glutén, tej. Viszont mára látszik, hogy mennyivel nagyobb az intolerancia veszélye ha ezek túl későn kerülnek bevezetésre. Sajnos a magyar orvosok, védőnők vagy nem járnak továbbképzésre vagy nem tudom miért de még mindig vannak akik a tejet pl 2 éves kor után javasolják bevezetni. Pedig a WHO ajánlása szerint 1 éves kor alatt be kéne vezetni.


Szóval ha a jelenlegi ajánlást akarod követni, akkor 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet/tápszert kellett volna kapnia.

2019. jún. 16. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A legfrissebb ajanlas az, hogy 6 honapos kortol kezdodjon a hozzataplalas, onnantol kezdve viszont az allergenek legyenek bevezetve. Gluten egybol, tejet pl fozeshez mar lehet hasznalni csak direktbe ne kapja a gyerek egy eves korig italkent, de mar a tojas sincs pl tiltolistan honapokig (Magyarorszagon meg igen, ha jol tudom), se az apromagvas gyumolcsok, sot, a legujabb kutatasok szerint mogyorofele is mehet koran kis mennyisegben (csak daralva es ne egyben a fulladasveszely miatt).

Korlatozas van tovabbra is a mezre egy eves korig (botulizmus miatt) es a liszteria miatt veszelyesebb elelmiszerekre (nyers hus, lagy sajtok, fagyasztott zoldsegek nyersen, stb). Halak kozul azokra, amiknek a higanytartalma magas lehet, tojasbol pedig azt erdemes valasztani, ami szalmonella ellen kezelve van.

Ezen kivul a hozzaadott cukor, valamint a sotarttalomra kell figyelni.

Meg arra, ami fulladasveszelyes (pl szoloszem egyben, hasonlok).


Ez mind az altalnos esetekre igaz, ahol nincs a kozvetlen csaladban kozott X allergia.


De az mar orszagoktol fugg, hogy mikor es milyen mertekben veszik at es terjesztik az aktualis ajanlast hivatalosan, ezen belul pedig a szakemberektol (Magyarorszagon orvos, vedono), hogy foglalkoznak-e ezzel, vagy maradnak a 10-20-30 eves protokollnal, amit tanultak es hasznaltak eddig.

Egyszoval ez a hozzataplalosdi egy olyan tema, amirol ezer modszert hallhatsz es olvashatsz, ha a csaladban, barati korben kerdezoskodsz, akkor meg 20 uj modszert fogsz megismerni, egyben biztos mindenki: az a legjobb, amit ok javasolnak, a tobbi nem.


A vedonod a regi es az uj ajanlas valamifele kevereket javasolja (a 4 honaposan elkezdett hozzatapllas mar tapszereseknel sem jvasolt, az allergenek korai bevezetese viszont mehet 6 honapos kortol, szoval keveri a kettot).

Teljes mertekben toled fugg, hogy mit csinalsz, olvasgathatsz es eldontheted, hogy melyik modszert erzed a legjobbnak.

2019. jún. 16. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Igazábol sosem hallgattam az ajánlásokra. A nagyfiam is 4 hosan kostolgatott, mert kinézte a szánkból a kaját. 5 hosan már kiváltottunk 1 étkezést. Tejet 1 évesen kapott, házit forralva higítva, aprómagvasat olyan 1,5 éves korában, mézet csak kóstolta 2 évesen. A világon semmi baja nincs, mert 4 hosan elkezdtem.

A kicsinél is így kezdtem, 5 hós és ki van váltva 1 étkezés.

Ennek ellenére mégsem hiszem, hogy a tápszereseknek előbb kellene kezdeni a ht-t, de mivel nagyokat cuppogtak, ahogy láttak minket enni, így megpróbáltam. Elfogadták szeretik. Ennyi. Én azt nézem, hogy mit jelez a baba, nem azt, hogy mit nyomatnak. Nekem is nyomják a gyorsangyorsan fujj tápszert, pedig a kicsi 3 hos korig szinte csak anyatejes volt.

2019. jún. 16. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!