Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Fogzás » Hogyan, mikor mossam kislányom...

Hogyan, mikor mossam kislányom fogait?

Figyelt kérdés
9 hónapos, szeretném mosni a fogait, de nem tudom, mikor. Gondoltam, elalvás előtt kellene, de vmikor csak úgy tud elaludni, ha cumisüvegből tápszert eszik. És éjszaka is többször felébred enni.

2019. nov. 11. 19:32
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Ez a nenedent fogkrém. Az van rá írva, h homeopatikus... amikor megláttam vettem vademecum 0-6 éveset, de a fluorid miatt azért megbeszélem majd az orvossal.

Ti mit gondoltok?

2019. nov. 12. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Én mindenképpen olyant szeretnék venni, amiben nincs fluorid.
2019. nov. 12. 15:00
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

A legelső fogacskától kezdve KELL mosni. Nem tudom milyen fogorvos mondott olyat, hogy nem, szerintem leginkább nem mondott ilyet; az meg megint nettó baromság, hogy anyatejes babának nem kell, napi szinten látok olyan gyerekeket, akiknek az anyatejjel sikerült szétrohasztani a fogacskáikat. Nagyon szívesen megvitatom ezt azzal, aki nem ért egyet, fogorvos vagyok és mellékesen pont ebből írtam a szakdolgozatom. Az anyatejben vannak olyan cukrok, amelyeket képesek a baktériumok bontani, nem beszélve arról, hogy attól még savas a pH-ja, ezek a baktériumok pedig direkt savas pH-ban érzik jól magukat, plusz az ásványi anyagok is ezen pH-n oldódnak ki. Ez a szuvasodás kialakulásának a lényege. Tipikusan persze nem azzal van a gond, ha az ember rendesen táplálja a kicsit, hanem ezzel a mellen alszik el c. sztorival, melynek köszönhetően akár órákon keresztül ázik a baba szája ebben a cukros, savas miliőben.

A cumisüvegből való táplálásból fakadó fogszuvasodás annyira jellegzetes, hogy még neve is van: Baby bottle szindróma. Könnyen felismerhető, mert tipikusan a metsző fogak szuvasodnak el leghamarabb.

Ez, hogy hónapokon, éveken keresztül nem mossátok a gyereknek, óriási kárt csináltok vele, nem csak kiskorukban, de lehet egy életre. Vannak országok, ahol egy ilyen állapotban fogorvos vitt gyereket kiemelnek kiskorú veszélyeztetésért, csakhogy tudjátok mennyire komoly elhanyagolásnak számít ez a félvállról vett történet. Aztán mentek a fogorvoshoz és összehazudoztok majd mindent, hogy "így nőtt ki", meg "ezt örökölte" meg "nem is értitek, pedig csak vizet iszik", miközben ilyen dolgok vannak a háttérben, hogy elalszik akár anyatejjel, akár tápszerrel a szájában, és egyáltalán nem mossátok. Próbáljátok ki ti egyszer, hogy hónapokig nem mostok fogat: maradjunk annyiban, hogy párotoknak nem lesz őszinte a mosolya, amikor majd odahajoltok hozzá, nem lesz rózsaillatú a leheletetek, hacsak nem keletkeznek már visszafordíthatatlan károk.


Elszuvasodott tejfogak esetében az alábbi szövődmények léphetnek fel:

- korai tejfogvesztés, következményes rágási nehézség, visszamaradt beszédfejlődés, fogszabályozás

- befertőződött maradófog

- szuvasodás talaján kialakult gyulladások: tályog, csonthártyagyulladás, kezeletlenül szepszis, halál. Épp a múlt héten volt egy 4 évesem csonthártyagyulladással, szerencsére a gyulladást levittük, de korából adódóan nem tud kooperálni a további kezeléseken. Javasoltam a szülőknek, hogy vigyék el az egyik egyetemi klinikára, ahol altatásban megcsinálnak neki mindent tb-re. Nem tudják elvinni sajnos, habár nem a világ végére kell menniük, 70 km-re van Budapest. Úgyhogy egyelőre próbálkozunk, hogy hátha egyszer engedi majd (olyan fogát kell kihúzni, ami amúgy 11 éves korában cserélődne csak le) és addig nem lesz nagyobb baja a szerencsétlennek. Csak hogy tudjátok mivel szórakoztok itt, amikor előadjátok, hogy nem kell, meg amúgy sem lehet, mert nem engedi, senkit nem fog vigasztalni, mikor majd üvölt a fájdalomtól napokig, pénzetek, lehetőségeket viszont nincs, hogy korának megfelelő ellátást kapjon majd (ahol szintén nem fognak megdicsérni titeket).


Ujjra húzható fogkefe eddig a legjobban alkalmazható; mikor nagyobb lesz, használható kézi fogkefe, de az elektromossal is jók a tapasztalatok, nagyon szokták szeretni. Minimum 6-7 éves korig a szülőnek KELL mosnia, akkor is, ha a gyerek egy Einstein, mert nincsenek meg azok a finommotoros készségei, amelyek ehhez szükségesek. Persze mielőtt/miután a szülő megmosta, próbálkozzon a gyermek is.

Reggel este mosni kell, az esti fogmosást követően sima vízen kívül ne fogyasszon semmit, ha mégis, újra kell mosni (nyilván nem 1-1 alkalmaktól fog elszuvasodni a fog, csak rendszer ne legyen belőle).

Amíg meg nem tanul köpni, addig fluorid mentes gyermekfogkrém (kb 4 éves korig), utána fluorid tartalmú, de még mindig gyermekfogkrém (csökkentett benne a fluorid, így ha vmennyit le is nyel belőle, sem lesz gond).


Inni pedig nagyon javaslom, hogy csak vizet, még a 100 %-os narancslé is csak egy főétkezéssel egybekötve jöhet szóba, étkezések között ne kortyolgasson ilyeneket, mert újfent az lesz a baj, hogy órákon át savas pH-ban áznak a fogai.

2019. nov. 12. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!