Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Méltányossági csed-et kaphatok...

Méltányossági csed-et kaphatok majd?

Figyelt kérdés
Jelenleg úgy néz ki, hogy április végén jár le a határozott idős munkaszerződésem, és június végére vagyok kiírva. Tehát 42 napon túl leszek, ami alapján jogosult lennék csedre. Egész pontosan 16 nap fog hiányozni. Ha a munkahelyemen nem hosszabbítanak a szerződésemen 2-3 hetet van esély, hogy méltányossági alapon megkapom a csedet? 3 éves folyamatosan munkaviszonyom van tehát minden egyéb feltételnek megfelelek.
2022. dec. 6. 11:33
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

16!

Nem én pontoztalak le.


Ezt ugy érted, hogy most dolgozik x kftnél, tegyük fel.

X kft teszem azt szülés elött 50 nappal felmond neki, vagyis lejár a viszonya, nem hosszabbítanak.

Ő szülés elött 49nappal elmegy munkanélkülire.


Szül, megigényli a csedet.

(És ahogy én kiveszem az írásodból)

A csedet/gyedet x kft-s béréből számolják, mert ugye 3hónapot mennek vissza és az azt megelőző 180napot nézik? A tbje egy napra se szünetelt.

2022. dec. 6. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

Jogszabály szerint szerintem így kéne csinálni.


De a kúria meg az alkotmánybíróság határozatát nem olvastam, hogy hogyan megy.

2022. dec. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, engem úgy tájékoztattak, hogy nem így van.


Csak abból a munkaviszonyból számolhatnak, ami az igenylés pillanatában él (vagy ugye 42napon belül).

Hiába nem volt megszakítás, nem számolnak belőle.


Állammincstár oldalán is ez van.


"A csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál jövedelemként kizárólag az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért, a személyi jövedelemadó-előleg megállapításához, az állami adóhatósághoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni."

2022. dec. 6. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

#23 Az államkincstárral én is beszéltem, nekem is mondták, hogy ők így számolják. De a honlapjukon (is) kint van, meg több cikk is van róla, hogy a kúria felszólította őket arra, hogy a törvény szerint csinálják, mert most nem úgy teszik.


Szóval emberek már alkotmánybíróságig jutottak ezzel és megnyerték. Ezért szerintem, persze érdemes elkerülni ezt a helyzetet, de ha nem megy, akkor 30 napon belül legalább egy (azt hiszem ingyenes) fellebbezést érdemes beadni. Ha mázlid van, akkor nem mennek tovább és megadják, mert úgyis tudják, hogy bukják a pert. Ha meg sok pénz, akkor bíróságra lehet menni vele.


Ha fél év múlva ebbe a helyzetbe kerülök, akkor pontosabban is leírom, hogy mi van, mert most csak azért jártam körbe én is, mert terhesen váltok munkahelyet és ha a próbaidő alatt valami miatt felmondanának (azért gondolom, hogy nem), akkor durván 4 milliót fogok bukni a csed-en, ha minimálbérből számítják ki.


A munkanélküli részét nem tudom, mert nálam a legrosszabb eset, hogy ismerős felvesz a céghez, csak akkor sem valószínű, hogy meglesz a 120 nap (akkor abból számítják), így ezt csak az alapján tippeltem, hogy a CSED-et megkapod rá, tehát gondolom, hogy TB jogviszonynak számít.

2022. dec. 7. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 A kérdező kommentje:
Még nálam is megoldás lehet, hogy ismerős felvesz. Illetve mindenképp a mostani helyemen fogom megpróbálni hosszabbítani a szerződésem, fizetés nélküli szabit, vagy bármit kérni.
2022. dec. 7. 07:57
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!