Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy járnék a legjobban...

Hogy járnék a legjobban CSED/GYED/GYES kapcsán?

Figyelt kérdés

Babát tervezünk, de sajnos eddig nem jött össze, viszont már munkahelyek miatt nem akarom tovább halasztani a gyerekvállalást. Jelenleg az érdekel, mivel tudom a legtöbbet kihozni a helyzetből. A munkahelyemen határozott idejű szerződéssel vagyok szeptemberig, viszont már elviselhetetlen a stressz ami azzal jár. Most munkahelyet is keresek, tudom, hogy a 3 hónap próbaidő alatt, ha terhes lennék elküldhetnek, de már ez sem érdekel. Ha munkahely nélkül maradok és megigényelem a 3 havi álláskeresési járadékot, majd KATA-s vállalkozóként jelentem be magam, akkor tulajdonképpen csak a gyes-re vagyok jogosult? A gyedet igényelheti elvileg a férjem, de ő is csak a csed folyósítási idejének letelte után, nem? (Ugye ebben az esetben nem kapnék csedet).

Ha legrosszabb esetben augusztusban megszűnik a munkaviszonyom, akkor bejelentem magam ev-ként valamilyen formában az úgy már folyamatos munkaviszonynak fog számítani, igaz? (mármint tényleg van egy kis vállalkozás kialakulóban, de egyelőre munka mellett feketén és nagyon aprópénz, de működő dolog...) Vagy van még esetleg olyan opció, amivel nem számoltam?



ápr. 8. 12:50
 1/6 A kérdező kommentje:
Jahj, az kimaradt, ha terhes lennék ezen a munkahelyen elmennék táppénzre, ugyebár szeptemberig -valószínűleg úgysem hosszabbítanának szerződést, így meg tuti nem, de egyébként is olyan a munkahely, hogy terhesen nem biztos, hogy egészséges ott dolgoznom. Úgy is bejelenthetem magam ev-ként, hogy folyamatos munkaviszonyom legyen az ellátás miatt?
ápr. 8. 12:55
 2/6 anonim ***** válasza:
45%

tudom, hogy a 3 hónap próbaidő alatt, ha terhes lennék elküldhetnek


Annyiszor leírtam már... Mt alapján próbaidő alatt, indoklás nélkül. De esélyegyenlőségre vonatkozó jogszabály meg tiltja, ezért ha elküldenek, erre hivatkozva igenis tessék perelni, vagy (a korábbi ebh helyett) az alapvető jogok biztosának hivatalánál bejelentést tenni. Ott a munkáltatón bizonyítási teher van, mert az mt indoklás nélkülisége nem jelent ok nélküliséget. Ha nem tudja igazolni, hogy a munkád, magatartásod volt a probléma (és nem elég, hogy kolléga tanúsítja, kell korábbról minimum írásbeli figyelmeztetés), bukta a dolgot.

Az ebh és az ajbh oldalán is van fent egy rakás próbaidős kismama/keresőképtelen jogeset.


A folyamatos jogviszonynak kizárólag a táppénz mértéke miatt van jelentősége, a csedhez, gyedhez nem kell folyamatosnak lennie.

ápr. 8. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
84%
ha elviselhetetlen a munkahelyeden a stressz, akár az is akadálya lehet a teherbeesésnek (persze nem tudom, mióta próbálkoztok, kivizsgáltattátok-e magatokat stb.). a kérdésedre nem tudok válaszolni sajnos, csak annyi, hogy ne egy fiktív, ki tudja mikor bekövetkező eseményhez igazodva éld az életedet! amíg nem vagy terhes, addig nem kell ahhoz alkalmazkodnod.
ápr. 8. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es! Köszönöm, ezt jó azért tudni. Akkor ez azt jelenti, hogy ha az alatt az idő alatt tudom meg hogy terhes vagyok, nem is vagyok köteles feltétlenül bejelenteni nekik a próbaidő alatt? Egyszer azt olvastam erről (nyilván nem hiteles helyről) hogy ha "eltitkolom" a próbaidő alatt, akkor ha kiderül erre hivatkozva kirúghatnak....kicsit tényleg meredeken hangzik. Nem szívesen jelenteném be amúgy sem 12 hétnél hamarabb.
ápr. 8. 13:37
 5/6 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as, igen, tudom... én is sokat gondolkodom ezen is, hogy biztos a stressz is közrejátszik.

Sajnos tavaly nyáron volt egy terhességem, ami szintén nem azonnal jött össze és végül missed ab lett, mert megállt a 7. héten. Nyilván bármitől lehetett, de nagyon stresszes volt már az az időszak is.... azóta meg végképp nagyon szétcsúszott minden.


Tudom, hogy nem szabad ennyire előre menni a dolgoknak, de azért ellátás nélkül semmiképpen nem szeretnék maradni. Viszont ezért már nem vagyok hajlandó akár csak egy hónapot is kihagyni 😞

ápr. 8. 13:42
 6/6 anonim ***** válasza:

5-ös Kérdező, teljesen átérzem, én is hasonlókon mentem keresztül, és a munkahelyváltás segített (de legalábbis mindenképp könnyebb lett a lelkem, ÉS a baba is összejött). szorítok nektek!

#3

ápr. 8. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!