GYED alatt egyidejűleg kapható táppénz? Mi a menete a folyamatnak?




válasza:



válasza:Igen igényelhető, de nem utólag.
Amikortól újra aktív vagy (elvileg 30 nappal azután, hogy kérted a fizetés nélküli szabadság megszüntetését, de lehet eltekintenek a 30 naptól ha ennyire jófejek) onnantól viheted a táppénzes papírt. Kapod a gyedet ugyanúgy és mellé a táppénzt is.
Vagy az állami nőgyógyász ír ki táppénzre vagy az (akármilyen) nőgyógyász ad javaslatot táppénzre és a háziorvos ír ki. Maximum 5 napra visszamenőleg tudják indítani a táppénzt, de nem szeretik egyáltalán a visszamenőlegest, az a jó ha aznap mész orvoshoz, amelyik naptól szeretnél táppénzen lenni.




válasza:Dolgozhatsz GYED mellett. Tehát lehetsz táppénzen is.
Van szülői szabadság 44nap a gyerek 3 éves koráig és fizetés nélküli szabadság is kérhető a fennmaradó részre alap esetben (szintén 3 éves koráig maximum).
Ésszerűnek tűnik a fizetés nélküli szabadság helyett táppénzre menni, mondjuk én a cég helyében simán kirúgnálak,ha a terhességre hivatkozva akarnál táppénz alatt ellébecólni,de ezt leszámítva nem sokat vesztesz vele. Ha ki is rúgnak ugyanúgy jár majd a GYED és lesz időd más munkahelyet keresni. Vannak olyan munkahelyek ahol nem nagyon foglalkoznak ezekkel,szóval elképzelhető ,hogy a táppénzt is kapnád.
Hogy mi a menete? El kell menni orvoshoz és majd megmondja,hogy jár-e neked táppénz vagy sem. Ha az egészséged nem igazolja,hogy nem tudsz dolgozni akkor az táppénzcsalás lenne,amit épeszű orvos nem ad meg neked , legalábbis nem hosszútávra. Tartós betegség esetén már a körzeti főorvoshoz is el kell menni,aki felülvizsgálja. Szóval biztos jól hangzik,hogy egyszerre lehet a kettőt is bezsebelni,de a valóságban nem ilyen egyszerű,hacsak nem vakultál meg vagy gyengültek el a csontjaid a szüléstől amitől mondjuk egy fizikai munka végzése nehézségekbe ütközne vagy valami valós indok.




válasza:ui.: Ha 14 hetes kismama vagy,akkor valószínűleg még csak CSEDEt kapsz/fogsz kapni. Csed alatt is vissza lehet menni dolgozni a szülést követő 90.naptól ,de akkor csak a CSED 70%-át kapod onnantól mellette.
Persze az elvesztett 30%-ot a táppénz visszahozná.
Az évi első 15 napra ügye betegszabadság jár amire a távolléti díjad 70%-át kapod (de abból adó és járulékot is vonnak szóval ha egyiket se tudod visszaigényelni,akkor az nettó 46,55% ami valamivel több ,mint a CSED-nél elbukott 30%).
DE(!)Táppénz az a 15napot követő rész,aminél már több korlát is van. Például ,hogy maximum(!) 1 évig tarthat,ha volt előtte legalább 1 év munkaviszony. (Na pont emiatt valószínűleg nem érdemes elbukni a CSED 30%át sem arra a pár hónapra)
De mivel táppénzre az alapbéred 60%-a jár csak,de maximum a minimálbér kétszerese (!!)(így lehet ,hogy kevesebb mint az elszámolás alapját képező béred 60%a),mondjuk cserébe ebből csak SZJA-t vonnak így olyan mintha nettó 51%ot kapnál)
A minimálbér 2025ben br.290'800 Ft, a kétszerese 581'600Ft, szóval ha a bruttó béred ettől alacsonyabb ,akkor valószínűleg megkapod a teljes 60%-át(nettóba 51%ot,ha nincs szja mentességed).
2026-ban 328'600Ft lesz a minimálbér, a duplája br.657'200Ft.
De mint írtam, ennek az alapja a táppénzre jogosultság.




válasza:A 3-as és a 4-es abszolút hülyeségeket ír.
1. Nem bocsáthatnak el terhesség alatt. Felmondási védelem alatt állsz. Ha kirúgnának a bíróság visszállítaná a jogviszonyt.(Másrészt maga a cég könyvelője mondta neki, hogy menjen táppénzre...)
2. A valóságban olyan egyszerű, hogy megy a nőgyógyászhoz, mondja hogy táppénzre szeretnék menni és kapja a veszélyeztett terhességről a papírt. Persze elméletben lehetne baja belőle a nőgyógyásznak, a gyakorlatban meg senki sem fogja utólag megmondani, hogy a kérdező görcsölt vagy nem görcsölt, vérzett vagy nem vérzett amikor a nőgyógyász kiállította a táppénzes papírt.
3. A kérdező írta, hogy GYED-en van, nem CSED-en, a gyedet a nagyobb gyerekre kapja, semmi köze ahhoz, hogy hány hetes terhes.
4. Veszélyeztett terhesség esetén nincs 15 nap betegszabadság, egyből táppénz jár.
5. Ha 14 hetes terhes akkor a kérdező 6 hónapon belül megszül, nem lesz több, mint egy évig táppénzen.
6. Ha gyedet kap és megvan a munkaviszonya (megvan, ha beszélt a könyvelővel), akkor bőségesen van táppénz jogosultsága, hiszen az előző gyerek előtt is több,mint egy évet dolgozott...
7. A táppénzt naptári napra számolják nem hónapokra, így havi bérből nem lehet így levezetni ahogy te megpróbáltad. A bér munkanapra jár, a táppénz naptári napra.
Komolyan nem láttam még ennyi baromságot egy helyre összehordani...




válasza:5# El vagy tévedve.
1. Nem terhesség alatt bocsátják el. Terhesség alatt nem is mehet vissza ,sőt az azt követő első 3 hónapban sem. Arról volt szó,hogy utána visszamegy fizetetlen szabadság helyett állományba,de táppénzre iratja ki magát.
Nem a cég könyvelője,hanem "egy könyvelő" . Egy random akárki mezei könyvelő nem fogja tudni,hogyan reagál a cég a folyamatos táppénzre. Van ahol simán kirúgják miatta az embert.
2.Ebben igazad van.
3. Azt írta 14hetes terhes. Meg hogy majd GYED alatt akar elmenni táppénzre a random könyvelő javaslatára.
4. Lehet. Ennek most nem fogok utánajárni.
5. Igen. Viszont a jövőbeli "táppénzkeretet" befolyásolja ,hogy most legalább fél évig táppénzen lesz. De ha nem lenne,akkor se lehetne kb. 2,5éven keresztül folyamatosan táppénzen(GYED ideje alatt mondjuk)
[link] 3. pont Táppénz-előzmény
6. 5.pontban leírtam.
7. Nem lehet levezetni? :DDD (Lol) Igen, a táppénzt naptári napra adják ezért van hogy a fent említett bérek 30adával kell számolni naponta,ami miatt pl a 31napos hónapokban több lesz, februárban meg kevesebb,de az összevetés alapja akkor is a havibére lesz. Ha bruttó 1millát keresett akkor is csak azt a maximum minimálbér dupláját veszik alapul az általad említett naptári napos táppénzszámításhoz.




válasza:#6 Te vagy eltévedve, leginkább olvasni nem tudsz.
Otthon van GYED-en a nagyobb gyerekkel és egy második babával 14 hetes terhes. Magyarul most GYED-en van és most terhes és most szeretne táppénzre menni.
Mi az, hogy terhesség esetén nem mehet vissza aktív állományba? Semmilyen törvény nem tiltja, hogy valaki terhesség alatt dolgozzon, szabadságon legyen vagy táppénzre menjen.
Nem is akar 2,5 évig táppénzen lenni, csak amíg terhes ezzel a babával, ami most a hasában van és mellette kapja a gyedet arra a gyerekre, aki már réges rég megszületett. Ennyire nem lehet valaki értetlen...




válasza:



válasza:#9 Az a baj, hogy nem tudod eltörölni a párhuzamos gyedet és táppénzt, mert azzal ellehetetleníted a gyeden lévőket a munkaerőpiacról.
Tegyük fel dolgozol a 1,5 éves gyereked mellett és a gyerek beteg lesz. Hova teszed, ha nem tudsz táppénzre menni?
Valami balesetet szenvedsz, milyen jogon fogsz a munkahelyedről hiányozni, ha nem kaphatsz táppénzt.
Ha meg elveszed a gyedet attól, aki dolgozik azzal azt éred el, hogy senki se fog visszamenni dolgozni a gyerek 2 éves kora előtt, kevesebb munkaerő, kevesebb befizetett adó, kevesebb elköltött pénz, kevesebb beszedett áfa. Azok, akik gyed mellett dolgoznak kitermelik azok táppénzét, akik ilyen módon kihasznalják ezt a bezárhatatlan kiskaput.
Kapcsolódó kérdések:
Értem ezalatt, ha van automatikus éves részletfizetési kedvezményem, emellett ez egy új kedvezmény, ami az aktuális SZJA bevallásra vonatkozik?
Teljes, 8 órás bejelentéssel, határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozom egy helyen. Most 10 napig nincs munkám ennél a cégnél, de lenne beugró munkám erre a 10 napra egy másik cégnél. EFO-val vállalhatok így munkát, hogy megmaradjon az eredeti bejelentésem is a...
Nagy számban szoktam ajánlott küldeményeket feladni a postán, de általában csak annyi "ajánlószelvényt" kérek, amennyi postakész borítékot vásárolok, viszont így ha hibázok, akkor a feladáskor a postán kell még kérnem és kitöltenem, szerintetek "bunkóság" lenne kérni...
De ragaszkodnak a 30 naphoz,én viszont alighanem egy hét múlva repülök. Azt mondták,max a ledolgozandó napok igazolatlanok lesznek,és nem fizetik ki. De attól én még aláírhatom a szerződést az új céggel?
Nyilvánvalóan érthető, hogy a cégek nem akarják engedni, hogy az ott szerzett tudást az ember egyidejűleg saját bevételére is használja. Akkor is így van, ha cégen belüli eszközt nem használ saját célra, csak magát a tevékenységet, tudását? Akkor is, ha az a...
(és nem akkor, amikor a vevő már értékelte az eladót, mint a vaterán)
Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!




