Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Magyarországon csak emiatt...

Magyarországon csak emiatt lehetnek két évig otthon az anyák a picikkel?

Figyelt kérdés

Többször gondoltam már rá, miért van az, hogy ebben így kitűnünk a többi ország közül (leszámítva még a franciákat, meg pár másikat). Nálunk sokáig három, most -legjobb tudomásom szerint- két évig vannak otthon az anyák a gyerekekkel. Furcsa, hogy fizetések, munkahely, lényegében minden szempontból az utolsók közt kullogunk, ebben meg ilyen gyerekbarát felfogást képviselünk.

Aztán egyik nap olvastam egy kommentben, nálunk is csak amiatt van így, mert olcsóbb az államnak, ha GYES-t és GYED-et fizet, mintha óvodákat, bölcsiket építtetne és fenntartaná.

Szóval ez állna az egész mögött? Mit gondoltok, jó lenne, ha csak X hét vagy hónap lenne a szülési szabadság?


2013. máj. 17. 10:08
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azért kénytelen az állam évekig fizetni a gyest, mert nincs munkahely, ahová visszamehetnének a nők dolgozni. Ebben különb a többi ország, ott visszaveszik a kisgyerekes anyukákat, itt meg elhajtják őket, nem ember, nem munkaerő.
2013. máj. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De hogyhogy nincs? Hát normális esetben, ha tervezett gyerekről van szó, és felelősségteljes szülőkről, akkor úgy vállal gyereket a nő, hogy van munkája, ami stabil, nem?

Vagy úgy érted, ha visszamenne pár hónap után szülésiről, mindjárt ki is szórnák onnan?

2013. máj. 17. 10:20
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A Mák-ban hülyének nézték a férjemet, mert nem akart gyest igényelni. Nem értették, hogyhogy?!

Esetleg a felesége dolgozott a szülés előtt????

Igen.

Jaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

2013. máj. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Oh, nem tudtam, ez ilyen megdöbbentő dolog.
2013. máj. 17. 10:33
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sok igazság van abban, amit leírtál.

Anyukámék idejében teljesen normális volt, hogy volt vállalati óvoda, bölcsőde, most vért kell izzadni, hogy bejusson a gyerek.

12 ezres kisvárosban élünk, egy bölcsődével, 22 gyermeket vesznek fel. Csak az utcánkban, illetve a környékünkön van legalább 30 3 év alatti gyermek.

Itthon nem szeretik a kisgyermekes anyákat, amíg máshol megvalósul a csökkentett munkaidő, otthonról dolgozás, itt ez álom. (pl. a férjem cégénél, nemzetközi multi, teljesen normális, hogy egy mérnök hölgy, a három gyermeke mellett 4 órában dolgozik (Németo.). Senki sem néz rá csúnyán, mert neki délben lejár a munkaideje...)

Ügyes húzás volt az is, amikor 1 évre csökkentették a gyed-et, a többség vissza akart menni dolgozni, de recesszió (sok cég így is küzd a talpon maradással), nincs bölcsi, akkor hogyan?!

Ma két keresetből is nehéz megélni, nálunk nem működik az au-pair rendszer, hogy fizessünk egy bentlakó dadát, bébiszittert.

Én a fiam másfél éves korában terveztem visszamenni, szóval nem is estem ki olyan sokat, mint egy öt gyermekes anyuka, mégis közölték, állambácsi annyira megszorította a biztosítókat, átszervezés kellett, lapát...a munkaviszonyom megvan, mert gyes-en vagyok, úgy tűnik, jön a kistesó is, tehát védett maradok, de vissza soha nem fognak venni. A céget rohadtul nem érdekelte a kormány szuper ötlete, hogy kevesebb adót kell a visszavett kismamák után fizetni...

2013. máj. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Kevés a munkahely, ovi, ezért vannak ilyen sokáig otrhon a gyerekekkel... Én megértem a munkáltatót is, hogy nem akar kismamát, yermeked anyukát alakalmazni, hisz ha elmegy a kismama betegre, annak ellenére hogy nem dolgozik, a táppénz 1/3-át a munkáltató fizeti a kismamának!!!

Ha elmegy betegre az anyuka a gyerekkel, akkor is fizetheti az 1/3 táppénzt, hol ott dolgozni meg nem dolgozoik....

Szóval sokszor nincs hová vissza menni dolgozni a kismamának, anyukának, mert kirúgják...

2013. máj. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Így igaz, ahogy előttem írták. Mint édesanya, ha van is hová visszamenni, nagyon hamar kitesznek. Mert ha a gyerek beteg, ha a bölcsiben/oviban valamiért szünet van, anya esetleg otthon marad. Anyukám annak idején azért nem ment vissza dolgozni, mert megkérdezték, hogy ki vigyáz majd a gyerekekre, ha betegek lesznek? Ő meg nem akarta, hogy ha betegek vagyunk, ne ő legyen velünk.
2013. máj. 17. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az eddigi hozzászólóknak nagyon igazuk van. Külföldün teljesen máshogy állnak hozzá a kisgyerekes anyukákhoz a munkáltatók. Egyrészről tudnak dolgozni részmunkaidőben, távfoglalkoztatásban, így nem egész napjukat a munkahelyen töltik. Nálunk sokszor a gyesről visszatérő anyukának felajánlanak egy három műszakos állást, amit nagyon jól tudják, hogy úgysem tud kisgyerek mellett elvállani. Így a munkáltató is védve van, hiszen neki szándékában állt visszavenni az anyukát.

Másrészről külföldön teljes munkaidőben annyit meg tud keresni az anyuka, hogy tud a kisgyerek mellé babysittert, au-pairt fogadni. Nálunk ez elképzelhetetlen. Sokszor anyuka visszamegy dolgozni, de a fizetése nagy része magánbölcsire, csanára megy el, mert állami bölcsibe nem vették fel a gyereket.

2013. máj. 17. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!