Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Jogosult lehetek-e GYED-re az...

Jogosult lehetek-e GYED-re az alábbi feltételek mellett?

Figyelt kérdés

Kedves segítő szándékú válaszolók!

A helyzetem a következő: kikerültem tavaly júniusban az egyetemről (5 év), majd ősszel kaptam egy állást határozott időre, amely a nyár folyamán fog lejárni. Időközben viszont megtudtam, hogy terhes vagyok. Nem terveztük a babát, de ha már így alakult, akkor természetesen megtartjuk és örülünk neki. Viszont terhesen amúgy sem sok eséllyel pályáznék munkára a szerződésem lejárta után, de ráadásul veszélyeztetett terhes lettem, így nyilván nem fogok állást kapni. Most még dolgozgatok, de főleg otthonról, mert nem esik nehezemre és így tudok vigyázni magamra. Viszont a szülés időpontjában nekem nem lesz munkaviszonyom... A biztosított napjaim száma elméletileg olyan 250 körül lesz, de azt hallottam, hogy a GYED-hez beleszámít 180 nap erejéig a nappali hallgatói jogviszony is. Így már csak az a gond, hogy hogyan legyek a szüléskor is biztosított. Munkanélküli támogatásra nem vagyok jogosult a kis 250 napommal (tudtommal 365 nap kell), de nem szeretnék lemondani azért a GYED-ről, ha akad bármi megoldás is. Apósomnak eszébe jutott, hogy néhány hónappal szülés előtt felvesz alkalmazottnak a vállalkozásába. Létezik egyáltalán néhány hónapnyi határozott idejű szerződés is? Nem feltűnő ez??? És egyáltalán: veszélyeztetett terhesként felvehet ő?

Előre is hálásan köszönöm, ha tud valaki segíteni, én eléggé elvesztem itt a jogszabályok tengerében :( Nem így, trükközve szerettem volna várni a gyermekünket, de most mégis valami megoldást szeretnék találni, hogy ne járjak annyira rosszul :(



2013. máj. 23. 14:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Hű. Hát biztos lesz itt nálam ennél sokkal tályékozottab, de én úgy tudom, hogy a felsőoktatásban töltött idő nem számít bele.

Valóban jó ötlet, ha az apósod fel tudna téged venni, mert az hogy veszélyezetett terhes vagy most azt jelenti hogy táppénzen vagy a munkahelyeden. Ha apósod felvesz papíron, akkor táppénzes papír nem kell hogy veszélyeztetett vagy, csak a szülést megelőzően kell szülési szabira menni. Mire megszületik a pici, és el tudod intézni apósoddal, szerintem lesz annyi munkanapod hogy jogosult legyél valamire.

Munkaügyibe ne jelentkezz be, mert ott csak annyi, hogy biztosított vagy eü ellátásra, de pénzbeli ellátásra nem, vagyis nem fog a GYED-be beleszámítani.

szerintem egy könyvelőt keressetek fel apósoddal. Ne szülés előtt vegyen fel, hanem amint lejár emitt a munkaszerződésed, másnap már nála legyél papíron.

2013. máj. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia, beleszámít 180 nap a nappali tagozaton egy éven túl végzett tanulmányok idejéből, így neked a szükséges időd meglesz.


A szívességi bejelentésekkel jó lesz vigyázni, mert az OEP nagyon rá van állva, és ha úgy véli, hogy csak az ellátás miatt lettél bejelentve, akkor simán megtagadja.


Én azt javaslom, hogy amint megszűnik a szerződésed, egyből vegyen fel após, és dolgozz nála legalább 3 hónapot. Utána elmehetsz táppénzre, annak csak az egy harmadát állja ő, a többit az OEP, az egy harmadot akár vissza is adhatod neki kézbe. Addig meg vagy ad munkát, vagy fizetitek ti a járulékokat arra a 3 hónapra. Addig ne legyél veszélyeztetett terhes, vagy már a mostani helyeden is táppénzen vagy? Ha igen, akkor majdnem biztos lehetsz benne, hogy nem fogsz gyedet kapni, max. ha nagyon nagyon mázlista vagy.

2013. máj. 23. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat! A mostani főnököm nagyon rendes és azt mondta, hogy ne menjek táppénzre erre az egy hónapra, amíg a munkaviszonyom él, hanem maradjak csak szépen otthon, ha úgyis kényelmesen el tudom látni a munkámat. Néha bemegyek, meg mondom, otthonról dolgozgatok, de hivatalosan nem vagyok táppénzen, mint veszélyeztetett terhes. Azt reméltem, hogy figyelembe veszik azért, hogy az állapotom miatt nem vagyok képes új munkát vállalni a szerződésem lejárta után, ez szerintem teljesen önhibámon kívül van, ezért gondoltam, hogy így esetleg járhat a GYED akkor is, ha éppen a szüléskor nincs munkaviszonyom. De végülis aki munkanélküli, azok is általában önhibájukon kívül azok, szóval érthető, hogy velem sem fog kivételt tenni az OEP :S

Akkor apósommal beszélek a vállalkozás miatt, bár nem szerettük volna, hogy miattunk plusz terheket vállaljon :( De hosszú távon azt hiszem mégiscsak ez a megoldás.

2013. máj. 23. 15:32
 4/5 anonim ***** válasza:

Beleszámít az egyetemből 180 nap, ha nappalin tanultál és több mint 1 évet. Amint lejárt a munkaszerződésed, akkor apósod jelentsen be, ne csak szülés előtt pár hónappal, mert az tényleg gyanús lesz az OEP-nek.

Mindenképpen kell munkahely vagy álláskeresési segély által biztosítottnak lenni. Illetve tgyást a biztosítás megszűnése után még 42 nappal lehet igényelni. De inkább maradj bejelentve apósodnál, így biztos hogy járni fog tgyás és gyed.

2013. máj. 23. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Remélem sikerül ügyeskednünk egy kicsit.
2013. máj. 23. 20:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!