Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Nagyon zavaros nekem tgyás,...

Nagyon zavaros nekem tgyás, gyed gyes kérdé, hog van ez?

Figyelt kérdés

Gyermeket várok most tudtam meg ez az első és elég zavaros nekem ez a téma. Leírom amit tudok 2 éve folyamatos munkaviszonyom van végleges pedagógus állás nem voltam még táppnézen olyan jövő áprilisban fog megszületni a babám. Először is mikor jelentsem be a munkahelyemen hogy terhes vagyok?CSaládi adókedvezményt mikortól kapok kitől igényeljem? ha nem bírom végig dolgozni 9 hónapot mehetek táppénzre? Azt hol igényel mi a mente ha kell és mennyit kapok?Ha jól értelmeztem a tgyást és a gyedet az előző évi bérem 70%-a ha én most mondjuk ledolgozok mondjuk 6 hónapot két hónap táppénz és szülés előtt egy hónappal tgyást kérek akkor a táppnéz meg a fizetésem meg a tgyás bruttoját összeadják azt az évet és annak veszik a 70%?

Tgyást hol tudok igényeli mikortól és kitől?ha tgyáson vagyok mikortól igényeljem a gyedet illetve ugyanígy a gyest?és kitől?

Illetve ha áprilisban születik babám akkor 3 év múlva áprilisában akkor ott én még nem jövök úgye dolgozni hanem ott összeadják a 3 év alatt összegyűlt szabadságaimat vagyis a szüneteket és akkor még otthon lehetek vagy 4 hónapot ha a nyári téli öszi tavaszi szünetet is beleszámolom!


Valaki aki nmrég végig ment ezeken részletesen írja már le előre is megköszönném.


2013. aug. 15. 16:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Elég összetettet kérdés:

"Először is mikor jelentsem be a munkahelyemen hogy terhes vagyok"


Minél előbb annál jobb. A védettséged a terhesség bejelentés pillanatától él csak.



"CSaládi adókedvezményt mikortól kapok kitől igényeljem?"

Fogantatástól számított 91 naptól igényelheted.



"ha nem bírom végig dolgozni 9 hónapot mehetek táppénzre? "

Igen elmehetsz. Én a helyedbe még a nagy iskola vírusos idő előtt elmennék.

2013. aug. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Először is mikor jelentsem be a munkahelyemen hogy terhes vagyok?

Barmikor megteheted. 12-13 hetesen mar nem art azert.

CSaládi adókedvezményt mikortól kapok kitől igényeljem? 90 apos terhessegnel mar ad a nogyogyasz igazolast, azt kell leadni a munkahelyen.

ha nem bírom végig dolgozni 9 hónapot mehetek táppénzre?

Igen, ha az orvos kiir.

Azt hol igényel mi a mente ha kell és mennyit kapok?

Nogyogyasz szakorvosi havaslatot tesz a tappenzre, a haziorvos pedig kiir. a munkaltatonak adod le a oapirt. ha tb kifizetoheky, akkor fizeti a tappenzt, ha nem, akkor az OEP utala.

a jól értelmeztem a tgyást és a gyedet az előző évi bérem 70%-a ha én most mondjuk ledolgozok mondjuk 6 hónapot két hónap táppénz és szülés előtt egy hónappal tgyást kérek akkor a táppnéz meg a fizetésem meg a tgyás bruttoját összeadják azt az évet és annak veszik a 70%?

A szülést megelőző egy év átlagát számolják.

Tgyást hol tudok igényeli mikortól és kitől?

A munkaltatodnak kell leadnod a papirt, leghamarabb a szules varhato idopontjat megelozo 4 hettel.

ha tgyáson vagyok mikortól igényeljem a gyedet illetve ugyanígy a gyest?

Gyedet a tgyas lejarta utan kapsz, igenyelheted kb egy honappal a tgyas lejarta elott is.

és kitől?

Szinten a munkáltatónál jel leadni a papírokat.

Gyest a MÁKtol kell igényelni, a GYED lejárta elott egy hónappal érdemes. A GYED 2 évig jár.

Illetve ha áprilisban születik babám akkor 3 év múlva áprilisában akkor ott én még nem jövök úgye dolgozni hanem ott összeadják a 3 év alatt összegyűlt szabadságaimat vagyis a szüneteket és akkor még otthon lehetek vagy 4 hónapot ha a nyári téli öszi tavaszi szünetet is beleszámolom!

Csak a GYED elso évére jár szabadsag, úgyhogy nem lesz az 4 honap.

2013. aug. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

MÁsodik válaszhoz: a gyed nem jár két évig, hanem két éves korig. ÉS a gyed első fél évére jár szabi, nem az első évére. Plusz a tgyás idejére. És a kérdezőnek lesz az bőven 4 hónap, mert a pedagógusoknak 25 plusz nap szabadságuk van egy évre, a rendes szabadságuk mellé, tehát a kérdezőnek nagyjából 44+30 napja lesz (felhalmozott, plusz azévi) ami gyakorlatilag 15 hét, alig van híja a 4 hónapnak.


Kérdező, minél hamarabb bejelented, annál jobb, mert a bejelentéstől felmondási védelem alatt állsz. Családi adókedvezményt a magzat 91 napos korától igényelhetsz, arra a hónapra is jár, amelyikben betölti a 91 napot (pl. szeptember 30-án lesz 91 napos, attól szeptemberre már jár a kedvezmény). Táppénzre mehetsz bármikortól, amikortól indokolt, érdemes lenne egyeztetni az iskolával, hogy tudnának helyettest állítani, mert április még igencsak javában iskolai időszak. Lehet kérik, hogy a második félévet már a helyettes kezdje, beszélj velük.

A táppénzed az igénylést megelőző évben elér bruttó béred 60%-a, és csak 16% jövedelemadót vonnak belőle (és itt is érvényesíthető természetesen az adókedvezmény).


A tgyás és a gyed alapja is az igénylést megelőző évebn elért bruttó jövedelem. A te esetedben az idei béred lesz az alap, sem tgyás, sem táppénz nem számít ebbe bele.

Mind a tgyás, mind a gyed igénylést a munkáltatódhoz kell leadnod, ők majd intézik tovább. A gyest majd a MÁK-nál igényled, ahogy szülés után az anyasági támogatást és a családi pótlékot is.

2013. aug. 16. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!