Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tulajdonképpen mi jár nekem,...

Piroska és a farkas kérdése:

Tulajdonképpen mi jár nekem, mit igényelhetek majd?

Figyelt kérdés
Megköszönném, ha vki segítene nekem kibogózni, hogy az én esetemben mekkora összegre számíthatunk : a baba foganása előtt pedagógusként dolgoztam, de munkakörömből kifolyólag már a 7. héttől táppénzen vagyok. A táppénz előtt megvolt a 2 év folyamatos munkaviszonyom, határozatlan idejű 8 órás,pótlékokkal együtt bruttó 160 ezer, de az utolsó hónapban átmentem 4órás munkakörbe. Mit befolyásol az, h a 9 hónap alatt nem dolgozom, hanem táppénzen vagyok? Azt sem értem, hogy most akkor kinek jár a GYES, kinek a GYED és kinek a TÉGYÁS?
2014. febr. 7. 21:14
 1/9 anonim ***** válasza:
A GYES alanyi jogon jár mindenkinek. A TGYÁS és a GYED csak akkor jár, ha van minimum 365 bedolgozott napod, és a szülés idején is van munkaviszonyod.
2014. febr. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Az, h táppénzen vagyok a munkahelyemen, az munkaviszonynak számít, ugye? Függetlenül attól, h ne dolgozom " aktívan". Bocs, kicsit szégyellem, h diplomás létemre egyszerűen nem fogom fel ezeket a dolgokat, de hátha egyszer sikerül...:) Akkor akinek jár a TÉGYÁS az azt jelenti, h a TGYÁS-t és GYES-t egyszerre kapjuk és x hónap leteltével már csak a GYEST?
2014. febr. 7. 21:32
 3/9 anonim ***** válasza:
A táppénz nem befolyásol semmit azt a 180 nap bérezett napot nézik még dolgoztál. megszülsz aztán van a tgyás más néven szülési szabadság ez 168 napig jár ez után jön a gyed a gyerek 2 éves koráig aztán 2-3 éves korig a gyes.
2014. febr. 7. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
tehát egyszerre mindig csak 1valamire jogosult az anya?
2014. febr. 7. 21:57
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Miért vagy táppénzen már a 7. héttől? Én is pedagógus vagyok, de 30 hetesen még dolgozom.
2014. febr. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Súlyosan, halmozottan sérült fiatalokat fejlesztő pedagógus vagyok egy nagylétszámú bentlakásos intézetben. Amíg dolgoztam, előfordult, h 7-8 hetes karanténokat dolgoztunk végig, és mivel nagyon sokan súlyos mozgássérültek, napi szinten emelgetjük a 40-50 kilókat, és pelenkázunk :(. Ezek mind elég nagy veszélyt hordoznak egy terhességre nézve, ezért nálunk ha biztos a baba, egyenes az út a táppénzhez, semminthogy bárki kockáztasson. Anyukám is pedagógus, de ő " normál", a szülés előtt 2 héttel fejezte be a munkát anakidején velünk.
2014. febr. 7. 22:17
 7/9 anonim ***** válasza:

"tehát egyszerre mindig csak 1valamire jogosult az anya?"

Most vezették be a gyed extrát a gyerek 1 éves kora után lehet gyed majd gyes mellett dolgozni.

2014. febr. 7. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Gondolom idén szülsz. Így a 2013-as átlagbér lesz az alapod, ha van benne 180 bérezett napod, vagyis a bruttó béred pótlékokkal együtt, ami után fizettél tb járulékot is. Tehát, ha van tavaly 180 bérezett napod, akkor 2013 január-december átlaga a tgyás és gyed alapja.

Ha nem lesz 180 bérezett napod táppénz miatt, akkor a szerződés szerinti béred lesz az alap. Igazából nem írtad le, mikor szülsz, mikortól vagy pontosan táppénzen. Tehát, a táppénz is munkaviszonynak számít, de nem számít bele a tgyás és gyed alapjába.

Először tgyást kapsz majd, amit a szülés napjától vagy a szülés előtt 28 nappal tudsz igénybe venni és 168 napig, vagyis 24 hétig jár. Ennek lejárta után tudod igénybe venni a gyedet, ami a gyerek 2 éves koráig jár, majd 2-3 éves kor között kapod a gyest. Egyszerre 2 ellátást akkor kapsz, ha tgyás, gyed, gyes alatt szülsz még egy babát.

Mivel megvan a jogosultságod, akkor először tgyást, majd gyedet, majd gyest kapsz.

A baba 1 éves kora után gyed mellett visszamehetsz dolgozni.

2014. febr. 8. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részetes választ! Egyébként augusztus végén mentem el táppénzre, és július 15-től dolgoztam 4 órában, előtte az év folyamán végig 8 órában.
2014. febr. 8. 13:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!