Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyed 2015 kérdés. Ezt mit...

Gyed 2015 kérdés. Ezt mit jelent? Gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel.

Figyelt kérdés

...akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos.


Ennek mi az értelme, kiket érint? Ha én augusztusban szülök változtat valamin ha júliusig végig dolgozom?

Kérlek valaki magyarázza el nekem, mert ezt teljesen értelmetlen nekem, nem értem mi az értelme, miért lett ez így és mit jelent...


2015. jan. 6. 17:08
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Én is úgy értelmezem, mert a jogosultság kezdő napja amikor lejár a tgyás és igénylem majd a gyedet. Vagy nem? De igy nem értelmes, az logikusabb lenne tényleg hogy az utolsó 3 hónap nem számit szülés előtt de akkor a szüléstől számit minden határidő, naptári év meg bérezett nap?
2015. jan. 6. 21:21
 12/20 A kérdező kommentje:
Akkor mi van amit a 7-es válaszoló irt? Akkor januártól kell venni a 3 hónapot, nem augusztustól nem? Az már bőven tgyás időszak, akkor hogy számolnak bérezett napokat?
2015. jan. 6. 21:24
 13/20 anonim ***** válasza:
Sziasztok! 7-es válaszoló vagyok. Én még novemberben hívtam fel több megyei egészségügyi pénztárat, mert kíváncsi voltam, hogy a külföldi munkaviszonyomat hogy számítják bele ezekbe a támogatásokba (hozzáteszem nem nagyon voltak képbe), és az egyiknél mondták, hogy jan.1-től változni fog a Gyes, Gyed számítása és nekem így magyarázták el ahogy előzőekben leírtam. Viszont tényleg nagyon értelmetlenül van megfogalmazva, ugyhogy valószínűleg még el fogok ereszteni egy telefont....
2015. jan. 6. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

A 7-es írja jól, a tgyás kezdete előtti naptól fogják számolni, mert a tgyás nem tartozik a 180 napba és a tgyás öszege részben sem számítódhat bele a gyed alapjába!!

Igen, ha augusztusban szülsz, akkor május 30-tól visszafele számolják neked a 180 napot. Ha táppénzen is voltál, akkor a táppénz kezdete előtti naptól fogják nézni. Egészen a jogosultság kezdő napját megelőző év első napjáig mennek vissza.

CSED-nél (tgyás), ugyanígy.

2015. jan. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Visszont, azt ne feledd, hogy te a gyedet 2016-ban igényled, így a 180 napot neked csak 2015.jan.1-ig nézik. Viszont mivel május 30-tól visszafele nem lesz meg jan1-ig a 180 biztosított nap, de mivel amúgy a munkaviszonyod folyamatos és meglenne a 180 napod, ha néznék 2014-es is, így neked a 120 napi jövedelmedből fogják számolni a gyed összegét.


Ha az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelem, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik az igénylő legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a csecsemőgondozási díj alapját a 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.


Ezt a szabályt alkalmazni akkor lehet, ha van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – Tbj. 5. § szerinti – biztosítási jogviszonya az igénylőnek.

2015. jan. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

"Ha táppénzen is voltál, akkor a táppénz kezdete előtti naptól fogják nézni."


Ez nem jelenti azt ugye hogy ha 1 napot is vagyok táppénzen akkor már nem fogják nézni a 2015-es évet? Módosít így valamit ha esetleg valamikor beteg leszek?


Illetve akkor értem hogy nekem a 120 nap alapján számolják, de akkor ha idén januártól vagyok több pénzre bejelentve akkor ugyanúgy számolják, mintha meglenne a 180 nap és nem lesz kevesebb mert csak májusig nézik?


Megmondom miért aggódom: végre lehet hogy átjelentenek idéntől normális pénzre, amivel megkapnám a maximum gyedet, de ha a tavalyi évet nézik akkor csak 70.000 járna havonta. Sajnos nagyon nem mindegy, és ettől függ hogy érdemes-e kérnek a céget hogy legyek rendesen bejelentve...

2015. jan. 7. 11:19
 17/20 A kérdező kommentje:

"Ha táppénzen is voltál, akkor a táppénz kezdete előtti naptól fogják nézni."


Lehet rosszul értelmeztem. A 120 nap akkor mindenképpen meglesz nekem így ebből az évből számolják mindenképpen, ha idén is folyamatosan itt dolgozom és be vagyok jelentve mert így folyamatos a biztosított jogviszonyom, csak az a lényege ennek amit írtál, hogy ha mondjuk áprilistól elmegyek már táppénzre akkor azután már nem nézik,csak április előtt amíg még dolgoztam, és így nem lenne meg a 120 napom sem? Ugye jól értem? köszönöm szépen nagyon hálás vagyok neked:)

2015. jan. 7. 11:34
 18/20 anonim ***** válasza:
Igen, ha pl. ápr.1-től folyamatosan szülésig vagy Csed igénylési táppénzen lennél, akkor a gyed igénylés esetén azt nézik, hogy ápr. 1-től van-e 180 vagy 120 biztosított napod 2015.jan.1-ig. De, mivel nem lenne meg, így az igényléskor érvényes szerződés szerinti vagy tényleges béred lennne az alap.
2015. jan. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Köszi:) Akkor ha májusban is végig dolgozok vagy tovább akkor lényegében mostantól ami fizum lesz 2015-ben abból lesz számolva és nem nézik a tavalyit ugye?


Amúgy ez tényleg azert van hogy szülés előtti 3 hónapban ha felemelik a fizut ne lehessen trükközni vele, vagy azért mert akkor már sokan nem dolgoznak és táppénzen vannak már?

2015. jan. 7. 12:39
 20/20 A kérdező kommentje:

De még mindig van kérdésem:

Ha a jogosultság kezdőnapja a tgyás lejártát követő nap a gyed esetén, akkor hogy szerepelhet ez a törvény szövegében, ha végül is a szüléstől számolják a 3 hónapot vissza? Mindenhol jogosultság kezdő napja szerepel...

2015. jan. 8. 12:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!