Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Diplomás gyed vagy sima gyed?...

Diplomás gyed vagy sima gyed? Melyikkel vállaljunk gyereket? Többi lent.

Figyelt kérdés
Párom 35 éves, netto 180000 ftot megkeresi, én 25 éves vagyok, 2016. februárban kapom meg a tanári diplomámat. Innentől számolva egy évünk van, hogy megszülessen a baba, tehát max. áprilisig próbálkozhatunk, ha diplomás gyedre megyek rá, ami az én esetemben (Msc képzés), netto 88000 ft lenne. Tehát kb. 260 ezer ftból kellene megélnünk, vidéken, albérlet mindennel együtt: 60 ezer ft. Megtakarításunk van és még lesz is hozzágyűjtve: 400-500 ezer ft. Vagy keresek munkát, ami ugye nem biztos, hogy hamar összejön,(pláne nem tanári, főleg nem január, február környékén) és dolgozok egy, két évet, mert nyilván, ha felvesznek, nem egyből jelentem be hogy hopsz terhes vagyok, és akkor már lennék 28-29 éves is és akkor a gyedem mellé járna a csed is, és összesen a gyessel együtt lenne az első félévben 200000 ft, viszont fiatalon szeretnék szülni. Meg már nagyon nagyon várnék rá. Ha kicsúszok a diploma utáni egy évből és munkám sincs, viszont terhes lettem, nem jár csak a gyes, amiből még a párom fizetésével sem fogunk tudni megélni. Vagy szarjuk le a pénzt, mert annyi úgyis lesz, hogy megélünk, nem szülők segítéségre szülnék, és bízzuk a sorsra? Már attól bőgök, ha babakocsit látok. :) Kicsit bonyolultan írtam le, de kíváncsi vagyok ti mit tennétek a helyünkben? :)
2015. jún. 26. 00:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Kettő dolgot nem értek:

1. Hogy jött ki a diplomás gyedre 88000,- Ft? Kalkulátor (és saját tapasztalat) szerint az csak kb. 63000,- Ft.

2. Hogy jött ki a második esetben 200.000,- Ft? Nem együtt jár a csed, gyed, gyes, hanem egymás után. Max a csednek lehet ekkora összege,az pedig fél év.


EgyéBként aztneked kell érezni, hogy mennyire akarsz gyereket, és mennyiből tudtok Megélni, de 28 évesen sem leszel elkésve.

2015. jún. 26. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én dolgoznék. Hiába kapnál Msc képzés után gyedet (ha így lenne), azt csak a gyerek 1 éves koráig kapod. Utána ugyanúgy gyes 3 éves koráig csak.

Ha lesz legalább másfél év munkaviszonyod, akkor 2 éves korig kaphatod a gyedet. Igaz jövőre már a gyerek fél éves kora után vissza lehet menni gyed mellett dolgozni. Szerintem jobban megéri dolgozni és még plusz 1 évig kapni a gyedet, mint csak 1 évig kapni.

2015. jún. 26. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Elsőnek! A gyest gyedet összeadtam, de akkor ezek szerint nem együtt jár? Hanem egymás után? A dolgozós meg a cseddel együtt lett kb. 200 ezer ft. Hmm...nem leszek "öreg" persze 27,28 évesen ez igaz, de már nagyon vágyunk rá, persze az anyagiakat is nézni kell. A terv az, hogy ha diploma után egyből gyerek, hogy egy évig lennék itthon és a második évtől megyek tanítani/ vagy éppen ahova felvesznek dolgozni. Minden csak tervezgetés szintjén van még, nagyon túl agyalom tudom :)
2015. jún. 26. 07:57
 4/12 anonim ***** válasza:

Ha van elég munkaviszonyod, akkor csedre ami fél évig jár. Félév után kapsz gyedet, ami a csednél kevesebb, a fizetés 70 %-a, de maximum 110.000 körül van. Értelemszerűen ha nem volt magas a fizetésed,lehet havi 60.000 is. Ezt kapod 2 éves korig. Ezután jár 3 éves korig a gyes, kb havi 25.000 ft. Ezek mellé kapsz havonta 12.000 családit.

Ha nincs meg a megfelelő idejű munkaviszonyod,akkor nincs se csed, se gyed,hanem a születéstől kezdve csak 25.000 gyes +12.000 családi. Ezek nem együtt járnak, hanem egymás után, de csak ha jogusult vagy csedre+ gyedre

2015. jún. 26. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Jól írja az első. Ha dolgozol megfelelő ideig, akkor fél évig jár Csed (fizetés 70%-a), aztán másfél évig (gyerek két éves koráig) GYED (max gyed összege most nettó 108 000 Ft ) utána a gyerek három éves koráig gyes ( jelenleg netto 25 000 Ft). Mellette jár 12 200 Ft családi pótlék és max 10 000 Ft családi adókedvezmény. A diplomás GYED pedig Msc esetén bruttó 85 000 körül van, szóval ebből még lejön az adó, és csak egy évig kapod. Utána két évig csak Gyes+ családi pótlék+ családi adókedvezmény. Elhiszem, hogy nagyon szeretnél babázni, de azért a számok is fontosak, alaposan át kell gondolni, hogy tudtok majd kijönni.
2015. jún. 26. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy nem jár együtt!

Szerinted "sírnának" az anyukák, ha az átlagfizetésnél nagyobb összeget be lehetne kasszírozni csupán családtámogatásból??


Diplomás gyed a te esetedben: ~64000 Ft nettó + családi pótlék 12200, ahogy már írták ez a gyerek 1 éves koráig jár.

Ezután GYES-t és családi pótlékot kapnál csak, ami együtt ~38000 nettó.


Ha elhelyezkedsz és ledolgozol minimum 1 évet, akkor kaphatsz CSED-et a gyerek fél éves koráig, majd ha lejárt, akkor GYED-et minimum 1,5 éves koráig (1 év munkaviszonnyal), maximum 2 éves koráig (1,5 éves munkaviszonnyal), majd ha lejárt GYES-t 3 éves koráig.


CSED: bruttó * 70 % - szja (16 %).

GYED: bruttó * 70 % - szja (16 %) - nyugdíjjárulék (10 %), viszont ennek összege már maximált

2015. jún. 26. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz képest, hogy ennyit pörögsz rajta, elég rosszul értelmezed az ellátásokat...

Szerintem dolgozz pár évet, tegyél a közösbe, ismerkedj meg a való világgal, aztán menj szülni. Gyerekkel, nulla munkatapasztalattal szerinted könnyebb lesz majd elhelyezkedni?

2015. jún. 26. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ja, jó lenne, ha a kettő együtt járna:)

Annak jár együtt, akinek van pl. egy 6 hónapos gyereke, aki után gyedet kap és van egy 2,5 éves gyereke is, aki után még kapja a gyest.

Egy gyerek után csak 1 ellátás igényelhető.

2015. jún. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
69%

Szia, hasonló helyzetben vagyunk, szintén 25 éves vagyok. Szerintem vágjatok bele a babaprojektbe, mire várnátok? Tudom, gyk-n, neten, mindenki megpróbál róla lebeszélni, de minket pl. az egész család támogat, hogy ne várjunk.

Nálunk annyiban más a helyzet, hogy a párom fizetésével, meg az én GYED-emmel együtt, meg minden mással kb. 350 ezer lenne havonta, lakásunk van. És attól sem kell tartanunk, hogy ne lenne akármelyikünknek is munkája.

Nekem még van 3 év a suliból, 28 lennék, tehát kb. 29 éves lennék, mire elkezdhetnénk próbálkozni. Ha minden jól menne, szeretnénk 3 gyereket, ezért sem szeretnénk addig várni.

Jövő nyáron összeházasodunk, aztán bele is vágunk.


Szerintem hallgassatok a szívetekre. :)

Azt alig néhányan bánták meg tiszta szívből, hogy babát vállaltak, viszont azt rengetegen, hogy "túl későn" tették ezt meg.

2015. júl. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Előzőeknek írom :)

A diplomás gyed fix összege:


felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (101.500 Ft) 70 százaléka (71.050 Ft);

mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum (118.000 Ft) 70 százaléka (82.600 Ft).

2015. szept. 17. 22:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!