Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Méltányossági CSED-GYED-et...

Méltányossági CSED-GYED-et csak biztosított kérhet. GYES-en vagyok, így vagyok biztosítva, kérhetem?

Figyelt kérdés

Nem volt szüléskor munkaviszonyom.


Kért már valaki méltányosságit? Tapasztalat?



2015. júl. 18. 18:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

méltányosságit az kérhet akinek pár nap híján nem lett meg az 1 év ledolgozott ideje. azt hiszem 40 nap.


ha nincs munkaviszonyod, de megvolt a ledolgozott időd csak szülés előtt pár nappal megszűnt, akkor meg lehet próbálni, vagy munkanélkülire kellett volna menned.

de leírhatnád pontosan mikor mennyit dolgoztál és mikor szültél, miért mentél gyesre, mert így nehéz segíteni...

2015. júl. 18. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Méltányossági csedet és gyedet az kérhet, akinek pár nap hiányzik a 365 naphoz és szüléskor, illetve ezek igénylésekor is biztosított, vagyis rendelkezik munkahellyel. Te nem kérhetsz.
2015. júl. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
ha szülés előtt max 42 nappal szűnt meg a m.viszony, vagy álláskeresési, akkor passzívat kérhet. nem?
2015. júl. 19. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Kedves Első!


Az utóbbi években szellemi szabadfoglalkozásúként tevékenykedtem, adószámmal rendelkező magánszemélyként. (Nem vagyok egyéni vállalkozó, mert ez a megoldás jobbnak tűnt, csak akkor fizetek, ha van bevétel. A bökkenőről nem tudtam, ti. a biztosítási jogviszony hiányáról...)

Ez azt jelenti, hogy

1) egyrészt csoprtfoglalkozásokat tartottam, számlát adtam a résztvevőknek, és fizettem az államnak 16% SzJA-t, 27% EHO-t, és a T1011-esen 6000 Ft körül a TB-met (utóbbira visszatérek, ez a pofáraesés nekem).

2) másrészt megbízási szerződésekkel különböző szervezeteknek is bedolgoztam (tankönyvírás, továbbképzés stb), ők vonták az adót, nyugdíjat, és fizettek utánam TB-t, így ezekben az időszakokban van biztosítási jogviszonyom.

Tehát felváltva van: hol egy megbízó fizetett utánam, hol én magam után.


Na most, amit nem tudtam, mert nem mondta egyik ügyintéző sem a NAV-nál, amikor bementem érdeklődni, hogy mint adószámos magánszemély hogyan is nézne ez ki, az az, hogy a T1011-esen magam után fizetett 6000 körüli forint NEM IGAZI BIZTOSÍTÁS, csak orvoshoz mehetek (de ezt anélkül is megtehetném), CSED-re, GYED-re, táppénzre nem jogosít. Sőt, a 27% EHO-ért, amit szépen kicsengettem végig, nem kapok SEMMIT. Csak a neve "egészségügyi", de valójában csak egy jó nagy adó.


Szülés után szembesültem ezzel (igen, bamba vagyok, de olyan sokszor jártam utána, és az APEH-os dolgozók mind mást mondtak, nem voltak képben, és ezt egyáltalán nem említette senki).


Látom, hogy van méltányossági, de csak biztosítottnak. Szüléskor ezek szerint nem voltam biztosított, mert csak magam után fizettem, most viszont GYES-en vagyok, és úgy tudom, biztosítva vagyok. Vagy nem...


Nincs meg a 365 napom, csak 301 van.


Kiigazdik valaki ezen...?

2015. júl. 19. 15:54
 5/11 A kérdező kommentje:
Ja: és ebben az esetben, ha mégis megesne rajtam a szívük, és méltányosságból adnának GYED-et, miből számolnák ki?
2015. júl. 19. 16:06
 6/11 anonim ***** válasza:
Hát megpróbálhatod, de sajnos elég sok idő hiányzik :( Erre nem nagyon szokták megadni. Sajnos a gyes időszaka is hasonló mint az adószámos magánszemély, vagyis egészségügyi biztosításod van, tehát ellátnak, ha beteg vagy, de ugyanúgy nem jogosít tp-re ill, későbbiekben csedre, gyedre. Egyébként ha mégis megkapnád, akkor az után számolnák az alapodat, ami után egészségbiztosítási járulékot fizettél (nem eho-t, az ugyanis szintén más, mint azt megtapasztaltad).
2015. júl. 19. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

az a baj, hogy te a nevekkel vagy bezavarodva, ugyan ez van a gyessel is, nem vagy ilyen értelemben biztosított, csak a tb-t vonják belőle :( gyes az segély, segély soha nem lehet alapja ellátásnak


én azért a helyedben megpróbálnám, hátha... vesztenivalód nincs. de úgy tudom, hogy 40 vagy 42 nap hiány ami belefér a méltányosságiba. ha sikerül akkor szerintem itt is a dupla minimálbér lenne az alap.

2015. júl. 19. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem próbálhatja meg, csak akkor próbálhatná meg, ha jelenleg is van olyan munkahelye, ahol rendesen be van jelentve. Vagyis megpróbálhatja, de 100%, hogy visszautasítják. Ugyanakkor, ha 60 nap hiányzik, akkor nem is adják meg, akkor szokták megadni, ha csak pár nap, max. 1 hónap hiányzik. Volt itt egy csaj, akinek 1 v. 2 nap hiányzott a 365 naphoz és csal a méltányossági csedet (tgyást) kapta meg, a gyedet már nem.

Gyes alatt szintén csak ingyenes orvosi ellátásra vagy jogosult, ugyanúgy vagy biztosítva, mint amikor magadnak fizetted a 6 ezer forintot. Cedhez és gyedhez munkahely által kell biztosítva lenni, illetve álláskeresési támogatás alatt vagy még úgy biztosítva, hogy tudj csedet és gyedet igényelni, de ugye ehhez is kell legalább 1 év munkaviszony.

2015. júl. 20. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Még annyi, ha egyéni vállalkozó lettél volna, akkor tudtál volna csedet és gyedet igényelni rendesen.
2015. júl. 20. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Hát igen, egyéni vállalkozónak kellett volna lenni. Nem voltam ügyes az információszerzésben... :(


Egyébként egyéni vállalkozóként hogy nézett volna ki az adózásom/járulék stb fizetésem a fent leírt munkáimban?

2015. júl. 20. 14:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!