Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 3 hét múlva szülünk. Hogyan...

3 hét múlva szülünk. Hogyan működik a CSED, GYED, GYES, családi és a többi?

Figyelt kérdés
Nem tudom kiszámolni, mennyi lesz a bevételem itthon. 107.000 netto volt a keresetem, be voltam jelentve van két éves munkaviszonyom majdnem. De nem tudom, hogy most mi miután jár,mivel mit kapok egybe? Valaki leírná nekem részletesen? Köszönöm!

2015. okt. 18. 11:32
 1/7 anonim ***** válasza:

a bruttod volna erdekes....az kell hozza, hogy az elmult kb 9 honapban valtozott e a bered es milyen brutto mellett voltal foglalkoztatva. egyebkent 180 nap naptari napi jovedelmet nezik annak a 70%at fogod kapni de brutto az erdekes!! mert a csedbol csak szja vonodik a gyedbol meg nyugdijjarulek es szja.

a csed 168 napig jar utana a gyed a gyerek 2 eves koraig fog jarni. csedet a foglalkoztatodnal kell igenyelni Nyilatkozat csecsemogondozasi dij megallapitasahoz. oep honlaprol letoltheto. a szules varhato idopontjat kell melle csatolni, es ha szules elott igenyled (akar mar mostantol, de legkorabban szules elotti 28. naptol igenyelheto) akkor a terhesallomanyba vetelt igazolo lapot a haziorvostol - ennek hianyaban a terhes kiskonyv masolatat. utolag pedig be kell mutatni a gyerek tajszamat es akkor fogjak utalni...kb 20-30 nap a szulestol mig megerkezik de minel elobb igenyeld meg mert a foglalkoztatod 5 napon belul koteles tovabb kuldeni plusz még 18 nap az ugyintezesi hatarido szoval nem ket perc.....a szules utan a Magyar allamkinstarnal megigenyelheted majd az egyszeri anyasagi tamogatast (64 125ft) es a csaladi potlekot is (12 200 ft)

2015. okt. 18. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi.


Veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok a terhesség kezdete óta,132000 a bruttóm úgy tudom, most vagyok a 35 hétben, csütörtökön leszek 36 hetes, de előbb szülünk a doki szerint. Akkor így mennyi jár majd nekem?


Anyasági támogatás 64000 azt tudom.

Tgyás az a CSed ezek szerint, az jár 6 hónapig majd GYED és utána GYES. Ezeken kívül jár még valami? Vagy igényelhető?

A 100.000 havonta meglesz nekem a fentiek alapján szerinted?


Nagyon meg vagyok döbbenve, hogy az állam mondja hogy vállalj gyereket, de közben kevesebett "keresel" amig itthon vagy mintha dolgoznál. Ezzel cseppet sem könnyítik meg a családok életét :(

2015. okt. 18. 11:48
 3/7 anonim ***** válasza:

100 nem igen lesz meg, de közel leszel hozzá. bruttó béred 70%-a bruttóban a csed....

ha hozzáadjuk a családi pótlékot és az adókevezményt akkor annyi lesz kb.


egyébként ezt nem értem amin hőbörögsz, nem fogsz dolgozni és mégis kapsz egy olyan összeget ami azért közelít a béredhez miközben otthon babázol, ráadásul 2 évig! más országokban 6-8 hetet vannak otthon az anyukák és mehetnek vissza vagy munkanélküliek lesznek és semmit nem kapnak. szerintem igazán befoghatjuk a szánkat, nem kevés ez a támogatás

2015. okt. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

megnéztem neked a kalkulátoron.

cseded 76-79E lesz, gyeded meg 67-69E lesz (ugye attól függ hány napos a hónap) ehhez jön a csp. ami 12E és az adókedvezmény ami 10E

2015. okt. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

107 ezres nettohoz 163 ezres brutto kellett legyen. Vagy ha kérted a magzat 91 napos korátol a 10 ezer adokedvezmenyt es azzal egyutt 107(tehat elotte 97) akkor ahhoz 148 ezres brutto kellett.

Ha fizud egy resze zsebbe ment feketén akkor viszont most valoban keves lesz a gyed. Mert normal esetben gyed+csp+adokedvezmeny az nem sokkal kevesebb mint a fizu. (Kiveve azoknál akik 2 minimalbernel azaz brutto 210 ezernél tobbet keresnek, mert a gyed maximalva van sajnos. De õk remélhetõleg tesznek annyit félre gyerekvallas elott, hogy ez ne legyen gond.)

2015. okt. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
132 000 ft-ot akkor elosztod 30-al (par ft elteres majd lehet hisz nem minden honap 30 napos), ez lesz a naptari napi alap, ennek a 70%at kapod majd egy napra bruttoban. felszorzod annyival ahany napos a targyhonap es abban a honapban annyi lesz a cseded (bruttoban). csaladi adokedvezmeny igenelheto meg de gondolom azt igenylitek. meg a fentiek.
2015. okt. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Kérdező, a lényeg a bruttó átlagkereseted, ebbe beleszámít a pótlékok, túlóra, jutalmak, prémium!! Ne a szerződésben leírt bruttód vedd figyelembe, hanem amit havonta összeszedtél, ha kaptál fent említett dolgokat.

Pontosan mikortól vagy táppénzen?

A táppénzt megelőző 3. hónap utolsó napjától vesznek 180 bérezett napot (alapesetben) és az akkor megkeresett bruttó átlagbéred lesz a bruttó csed, majd gyed alapja. Ezért nem tudunk neked pontos összeget írni. Mert ha a bruttó 132 ezer az alapbéred, akkor erre mehettek a pótlékok és társai, ezek is beleszámítanak!

Amúgy egyértelmű, hogy nem kapsz annyi pénzt, ha otthon vagy és nem dolgozol. Szerintem államunk még így is elég nagylelkű, Angliában már a babád 10 hónapos v. 1 éves kora után mehetnél vissza, mert semmit sem kapnál már, csak a családinak megfelelő juttatást. Sőt, van olyan ország, ahol csak 8-12 hét a szülési szabi és mehet vissza a nő dolgozni, ha az apa nem tudja a családot eltartani. Persze, ha nem megy vissza, akkor nem tartja fent neki a munkahely a helyét, ott is csak a szülési szabi ideje alatt tartják fent. Tehát, mi a gyerek 3 éves koráig is itthon maradhatunk. Az első 2 évben kapunk egy összeget a bérünk után, majd a gyes 1 évig, ami már tényleg semmire sem elég, ha apuka nem keres egymaga több százezret.

A csed és gyed mellé még kapsz kb. 12 ezer családi pótlékot és ugye az adókedvezmény havi 10 ezer. Lehet, hogy nem nagy összegek, de összességében sokkal több ideig kapsz állami támogatást mint más fejlett nyugat-európai országban.

2015. okt. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!