Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » CSED, GYED, GYES. Az apa is...

CSED, GYED, GYES. Az apa is igényelheti?

Figyelt kérdés

Férjemmel babát tervezünk, nekem nincs munkaviszonyom. Minden szempontból jó lenne ha ő igényelhetné (az okokat nem firtatom).

Lehetséges, hogy az apa igényelje? Ha az átlag bruttó bére 140.000 körül van pontosan mennyi jár havonta meddig? Sok cikket olvastam de egyik sem volt olyan egyértelmű, mint ahogy itt egyes segítőkész válaszolók kifejtik pár mondatban :)

Elég a %, meg, hogy hány hónap.

Azt tudom, hogy a GYES-t én is kérhetem alanyi jogon jár 25e havonta.


Továbbiakat köszönöm :)


2016. ápr. 14. 18:45
 1/10 anonim ***** válasza:
96%
Csed-re az apa nem mehet,csak abban az esetben ha az anya meghal,vagy olyan állapotba kerül,hogy nem tudja ellátni magát,és a kicsit.Tehát az első 6 hónapban,csak gyes-re lesztek jogosultak.Utána igényelheti a gyedet,és mellette dolgozhat teljes munkaidőben.De akkor a gyes-t le kell mondani,és így a tb-t újra magad után kell fizetned.A 140 bruttó,az az alapbér,vagy a pótlékok is benne vannak?
2016. ápr. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
36%
Ha az apa igényli a gyedet,csedet,akkor te nem kaphatsz gyest,egyszerre két ellátást nem lehet igénybe venni egy gyerekre.Ha a párod lesz otthon,neked dolgoznod kell,hiszen nyilván kevesebb az ellátás,mint a fizu.Bár kétlem,hogy frissen szülve te munkába állsz.Tehát érdekelnének azok az okok,amik minden szempontból jók lennének.
2016. ápr. 14. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Bella169 ***** válasza:
96%

CSED-re nem mehet. (Kivétel ha az anya meghal)

A pici fél éves korától igényelhet GYED-et. Innentől dolgozhat GYED mellett rendesen.

A GYED a gyerek 2 éves koráig jár.

Ha 140 bruttója akkor annak a 70%-a a bruttó GYED. Abból még vonnak szja-t (15%) és nyugdíj járulékot (10%).

Tehát amit kézhez kap az 140 000*0,7*0,75= 73 500 ft.

Ezek a számok és a puszta tények, de

jelenleg 1 fizutok van ha jól értem. A férjed 80-90 között visz haza nettó, és ebböl éltek meg ketten. Ez azért elég kevés. Így nem biztos, hogy kéne vállalni egy babát, ami nem kis kiadás.

Olyan 200 000 ft nettó az amiből kényelmesen kilehet jönni egy párnak egy babával. És akkor megvan minden ami kell, de nem a márkás cuccok, hanem noname, közepes árkategóriájú pelenka, popsitörlő ..stb (ezek amúgy jók, nincs velük gond, de még ezekhez is elkél egy 200 ezres nettó jövedelem)

2016. ápr. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
33%
Mi a fenének szülnél pucér pics@ra te szerencsétlen?!
2016. ápr. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)


Nem, nem egy bérből élünk, annyit írtam nincs munkaviszonyom, nem azt jelenti, hogy nem dolgozok :)

Sajnos 1 éve arra kényszerülök, hogy "feketén" dolgozzak családi vállalkozásban, de jobb bérért mint bárhol.


Ezek az "okok", hogyha párom gyed-et kap úgy hogy itthon lenne neki is lenne mellette munka. De így más, ha GYED mellett dolgozhat a mostani munkahelyén.


A 140 bruttó alapbér, erre jönnek a juttatások, jegyek úgy havi 30-40 teljesítményfüggő.

2016. ápr. 14. 19:22
 6/10 A kérdező kommentje:

-1 lenne bocsánat.


Kedves utolsó válaszolónak, nem pucér pcsára vállalunk gyereket.

Jelentősen előre készültünk anyagilag. Párom munka után maszekol ami majd egy fizetést hoz pluszba a miénk mellé, csak ugye ez nem számít bele a gyed-be miért is irtam volna :)

2016. ápr. 14. 19:24
 7/10 anonim ***** válasza:
23%
Az éves juttatásokat, tehát alapfizetés, prémium, stb. (cafeteria nélkül!) kell nézni és azt visszaosztani 365-tel. Az lesz a GYED alapja, mindig adott hónapban levő napok számával felszorozva. Így értelemszerűen februárban kevesebb GYED-et kapna, mint egy 31 napos hónapban.
2016. ápr. 14. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen koszonom a válaszokat. :)

Esetlegesen ha terhesség alatt be lennék jelentve, úgy hogy már megszülettek a baba és gyesen vagyok a munkaviszony napjai számítanak? Ha megvan a kellő nap még ha nem is tudtam dolgozni akkor a részemről is igényelhető? Koszonom :)

2016. ápr. 15. 05:11
 9/10 Bella169 ***** válasza:

A táppénz számit ha be vagy jelentve, viszont csak annyi időre mehetsz tp-re amennyit az adott munkahelyen már ledolgoztál.

Az pedig nem ér s emmit ha akkor jelentenek be amikor kiderül hogy terhes vagy. A szülés dátumától visszamenő 2 évbeb vizsgálják hogy megvan-e a 365 biztosìtott nap.

2016. ápr. 15. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

7-es totál hülyeséget ír.


SZóval. Szülés előtti 2 évben kell 365 nap biztosítási jogviszony, és szüléskor is biztosítottnak kell lenned, hogy jogosult legyél. Tehát teherbe esés előtt legalább 3 hónappal be kellene jelenteniük. Táppénzre csak annyit mehetsz, amennyi munkaviszonyod volt előtte. (A táppénz is biztosított jogviszonynak számít)

A csed/gyed számítási alapja: az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától számítanak vissza 180 napot, ennek az időszaknak a tényleges jövedelmét nézik. 70% lesz az alap. Csedből csak SZJA-t vonnak (15%), gyedből SZJA-t, és nyugdíjjárulékot is (10%). Napi összeget határoznak meg.

Apuka valóban nem mehet csedre, csak a kicsi 6 hónapos korától igényelheti a gyedet. Dolgozhat is mellette. Viszont akkor neked ugyanúgy fizetned kell a TB-t magad után, mint most.

2016. ápr. 15. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!