Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 19 éves vagyok,7 hetes kismama...

19 éves vagyok,7 hetes kismama. (tervezett baba, apuka jól keres, nagyszülők mindenben segítenek) Hogy kivitelezzem?

Figyelt kérdés
2016.jan.11. óta folyamatos munkaviszonyban állok. Decemberben szülnék, tehát kereken 30 nap fog hiányozni az egy év bejelentett munkámhoz. A munkáltatóm felajánlotta, hogy 9. hónapomig maradhatok munkaviszonyban mivel otthonról is tudom végezni a munkám, de ugyebár szülés után ott lenne az a 30 nap. A kérdésem a következő. Mi lenne ha az apa lenne otthon a picivel hivatalosan 1 hónapig (tehat alanyi jogon kapná a 25. 000 ftot) majd 30 nap leteltével én lennék utána. Nyilván én lennék otthon vele, de kivenném a 20 nap szabadságom ami pont azt az egy hónpot fedezné! Kapok e igy rendesen Gyest? (65. e ft ha jol tudom)

2016. ápr. 19. 09:34
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
91%

Ott a bibi, hogy szülés után KÖTELEZŐ neked otthon maradnod a kicsivel. Apa csak akkor igényelheti a csedet, ha az anya meghalt, kikerült a háztartásból, vagy nem tudja ellátni a gyereket egészségügyi okokból. (vagy semmilyen ellátást nem igényeltek)

Ja, és a csedet legkésőbb a szülés napján igényelned kell, ha szeretnéd, és te akkor nem leszel jogosult.


Amit tehettek, hogy 6 hónapig gyesen vagy, és a párod a kicsi 6 hónapos korától gyedre megy. Dolgozhat is mellette.

Viszont akkor te vagy kérsz még fizetetlen szabit (amit nem kötelező adni a munkáltatónak, és nem leszel akkor biztosított), és fizetned kell a TB-t magadnak, vagy visszamész dolgozni.

2016. ápr. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
75%
Miért tartod a markod olyan ellátásért, amiért nem dolgoztál meg?
2016. ápr. 19. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Ja, arról nem is beszélve, hogy kevered a szezont a fazonnal. Akinek munkahelye van (és megfelel a jogosultsági feltételeknek), az nem gyest igényel (tehát a férjed semmiképpen nem a havi 25-öt kapná).

Neked a csedhez és gyedhez kellene az az 1 hónap.

A gyesre alanyi jogon jogosult vagy.

És az a "65. e ft ha jol tudom" fogalmam sincs, mi akar lenni. Ha az egyszeri anyaságira gondolsz, akkor az nem munkaviszony függő. Ha a csedre/gyedre, akkor az csak a minimálbéreseknek ennyi, mert a bérből számolják százalékosan, tehát változó (lehet jóval kevesebb és több is).

2016. ápr. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha tervezett baba, akkor nyilván megtervezted, miből fogtok élni, mert tudtad, hogy nem lesz meg az éved. Akkor nem kell trükközni.
2016. ápr. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
16%
Mivel a munkanélküli ellátáshoz is kell 360 munkanap,így nem tudsz azzal se trükközni. Én jelenleg 15 hetes vagyok. Tavaly március 9-től dolgoztam idén február 15-ig. Hiányzik 2 hetem,nem jár csed/gyed. Bár én megyek most dolgozni amig birom,de alapvetően az volt a terv,ha netán mégse jönne össze a munka protekcióval,akkor gyesen leszek 6 hónapot,25 ezerért,majd párom átveszi a gyedet a fizuja mellé. Igy most kapok csedet/gyedet majd,de mivel csak irodai közmunka lesz ez nekem,igy a br 79ből kapom a csed/gyedet plusz 25ezret a két gyerek után. Szóval mivel ez is olyan kevés lesz,valószínű,hogy a tb-met fizetem majd és párom átveszi a gyedet,mert mig én két gyerekkel is kb ha 65ezret kapok,ő a közös gyerekünkkel együtt 126 ezres max gyedet.
2016. ápr. 19. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
33%

Nem 30, hanem 11 nap fog hiányozni. Ha december végén szülsz. Meg lehet próbálni a méltányossági csedet, ha csak ennyi a hiány. Előtte nem tanultál?


Mellesleg a csed a bruttó bér 70%*0.84el, mert csak adót vonnak belőle. Ezt kapod 168 (?) napig. Utána jön a gyed.

De azt hiszem hogy jobb lenne, ha bemennél a TB-hez, mert nagyon nem vagy képben.

2016. ápr. 19. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Mintegy 3 hónap folyamatos munkaviszonyra terveztél babát 19 évesen?

Annyira tervezett egyébként, hogy abszolút semmivel nem vagy tisztában.

2016. ápr. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
69%

Méltányosságit is úgy adnak csak,ha biztosított akkor,mikor kéri,de csak kevés hiányzik.

Ha decemberben szül,akkor nem dolgozhat ott a szülés napjáig.Vagy ha bírja igen,de ekkor se lesz még meg az egy éve,hiába biztosított aznap még(tehát tartja meg a munkáltató).De amúgy nem is küldheti el,hisz védett.De bármit játszik szabival akármivel,a szülés napján max igényelnie kell a csedet,aznap pedig nem lesz meg a 365 napja,tehát totál mindegy,nem jár neki.

Ha apuka jól keres,akkor totál mindegy,legyél gyesen és majd 6 hónapos korában átveszi apa a gyedet,fizeted a tb-det és kész.

2016. ápr. 19. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Azért kérdeztem, hogy előtte tanult e, mert úgy tudom, hogy az is beleszámít a 365 napba.
2016. ápr. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
8-as épp azt írta a kérdező, hogy a munkáltatója munkaviszonyba tartja a szülésig és tényleg fontos, hogy mennyi hiányozna neki, mert lehet méltányosságból megadnák neki, illetve amit egy másik válaszoló is kérdezett, ha a szülést megelőző 2 évben suliba járt (nappalin), akkor ott is számíthat 180 nap (bár neki nem kellene ennyi, elég lenne, ha 1-2 hónap beleesne a számítási időszakba és akkor simán kaphat csedet.
2016. ápr. 19. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!