Gyes fog járni vagy gyed!?

Figyelt kérdés
Régóta keresgélek, de eddig semmilyen hasznos információt nem találtam sehol. :( 2015 januártól 2016 márciusáig volt fixen bejelentett munkám, ahonnan leépítés miatt távoznom kellett. Ekkor még nem is sejtettem, hogy állapotos vagyok. Elkezdtem dolgozni egy másik munkahelyen, ott viszont nem jelentettek be, így 2016 márciusa óta nincs bejelentett munkám, TB-m is csak azért, mert ugye magam fizetem. Az elmúlt X évben megvan az a bizonyos 365 napom, ledolgozva, de nem tudom, hogy jár-e a gyed vagy csak a gyes. Előre is köszönöm a válaszokat.

2016. aug. 13. 18:28
 1/9 anonim ***** válasza:

ha a szülés napján nem vagy biztosított, akkor nem jár. amikor leépítettek, nem mentél el álláskeresési járadékra? ugyanis az biztosítotti jogviszony, ha szülés előtt bejelentkezel, úgy hogy szülés napján is folyósítsák, akkor a minimálbér alapján kaphatsz csedet..

így sajnos nem, mert a TB amit fizetsz, csak egészségügyi ellátásra jogosít fel, de nem számít biztosítotti jogviszonynak.

2016. aug. 13. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Akkor jár csed és gyed, hogyha a szülés napján van biztosított jogviszonyod, ez lehet munkaviszony, vagy az álláskeresési járadék folyósításának ideje.
2016. aug. 13. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az infókat. :) Azért nem mentem el álláskeresési járadékra, mert azt ígérgették a munkahelyemen, hogy be fognak jelenteni. Ha most elmegyek álláskeresésire, akkor az alapján fogják kiszámolni, hogy mennyit kapok? Ez általában mennyi szokott lenni? És meddig jár!? :)
2016. aug. 13. 18:40
 4/9 anonim ***** válasza:
az a baj hogy egy éved van, az álláskeresési meg minden ledolgozott éved után 1 hónap, de max 3. neked egy hónap, így nehéz lesz belőni, hogy szülés pillanatában éppen kapjad. ha sikerül, akkor azt az egy hónapot nyilván a legutóbbi bejelentett fizetésed után fogod kapni (60%), gyed meg mindenképpen minimálbér alapján.
2016. aug. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! Ha minden jól jön össze, és netalántán megkapom a gyedet, akkor azt mennyi ideig fogom kapni? Nem állambácsiból szeretnék megélni, nem azért kérdezem, csak sajnos senkim sincs, aki ebben a témában informálni tudna. :( Babó születése után 4 órába el lehet menni dolgozni? Vagy ez befolyásolja az esetleges gyest vagy gyedet?
2016. aug. 13. 18:58
 6/9 anonim ***** válasza:
2 èves koráig. Fèl éves kortól lehet dolgozni, ha hamarabb szeretnèl, le kell mondanod a gyedet/gyest. Illetve az első fél évben csedet fogsz kapni ( màr ha jár, ugyanaz a feltetele, mint a fyednek).
2016. aug. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

szülés után gyed mellett nem lehet dolgozni. szülés után csedet kapsz, ha az lejár, akkor lehet dolgozni.

korlátlanul egyébként.

picit kijavítanám az előzőt, csednek nem ugyanaz a feltétele mint a gyednek, neked lehet fontos lehet, mert a gyedhez az kell, hogy szülés pillanatában is biztosított legyél, csednél meg az, hogy a szülést megelőző 42 napon belül... tehát ha lejár a munkanélkülid, de rá 58 napra vagy kiírva, akkor a munkanélküli lejárta után 30 nappal igényelheted a csedet :) viszont azután már nem fog járni a gyed.

2016. aug. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat! Akkor igazából annyi a lényeg, hogy biztosított legyek, akár bejelentett munkahely által (amit jelenleg kétlek, mert 24 hetes vagyok, de azért próbálok hinni a csodákban), vagy álláskeresési járadék által a szülés pillanatában és akkor jár a csed illetve annak lejárta után a gyed. Ha viszont nem leszek biztosított (csak a TB része, mert azt fizetem), akkor gyes + csp.!?
2016. aug. 14. 00:38
 9/9 anonim ***** válasza:

Így van. Viszont Mivel a gyed/gyes ideje alatt korlátlanul lehet dolgozni, így ugyan csedre nem (amúgy sem, mert arra csak az anya mehet), de gyedre már mehet az apa is, amennyiben jogosult rá (ugyanazok a feltételek, mintha az anya menne).

Szóval ha nem jönne össze, akkor ez is egy opció. Illetve ez a lehetőséget akkor is érdemes megfontolni, ha mondjuk az apuka magasabb összegű gyedre lenne jogosult, mint te. Mert mondjuk ha álláskeresési által lennél jogosult gyedre, akkor a minimálbér után fogod kapni, de ha apának jó a fizuja, megkaphatja a max gyedet, ami annak a duplája. Nem mindegy.

2016. aug. 14. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!