Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Erkölcstan vagy hittan?

Erkölcstan vagy hittan?

Figyelt kérdés

A 10 éves kisfiam esetében vetődött fel a kérdés. Eddig erkölcstanra járt és a nővére és a bátyjai is etikára járnak, de most felvetette, hogy mi lenne, ha hittanra járna, mert a legtöbb barátja hittanra jár és ameddig ők csak folyton arról beszélgetnek, hogy nem szabad bántani senkit, addig a társai jópofa történeteket hallgatnak, színeznek, rajzfilmeket néznek és utána átbeszélgetik a dolgokat.


A gond csak annyi, hogy egyáltalán nem vagyunk semmilyen szempontból vallásos család és szerintem hasznosabb az erkölcstan, de ugyanakkor szerintem is fontos, hogy megismerjen ilyen dolgokat is, mivel ezzel is növeli a tudását. Se nem vagyunk keresztények, se nem semmik. Lenne lehetőség több világvallás által tartott hittanra. Már most is van keresztény, zsidó, muszlim (elit magánsuli és járnak ide olyan gyerekek is, akiknek a szülei ideiglenesen vagy akár véglegesen itt dolgoznak, például egyetemen tanítanak vagy máshol) és buddhista hittan, a többit nem tudom, de az elsőből több felekezet is tart hittant. Egyébként a keresztényt értesüléseim szerint egy fiatal, kb. 25-30 éves, kedvesnek tűnő pap vagy lelkész (?) tartja, a zsidót egy középkorú rabbi, aki maga is apuka, jól kijön a gyerekekkel és az sem baj, ha nem tud héberül a kicsi, a muszlimot és a buddhistát, nem tudom ki, mert csak néhány iskolatársa jár oda, de szeretnek oda járni. Legutóbbin tudtommal az imádkozáson kívül értelemszerűen meditálnak is. Aztán lehet, hogy van más lehetőség is, én csak ezeket hallottam az osztályfőnöktől.


Mit tanácsoltok? Maradjon az erkölcstan? Vagy menjen át hittanra? Nálatok hova jár a gyerek? Ha szerintetek menjen át, akkor melyikre? Vagy van valami olyan lehetőség, hogy akkor se erkölcstanra, se hittanra ne járjon?



2021. okt. 21. 21:26
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
46%
Ha az a célod vele, hogy a gyerek jól érezze magát, akkor válasszon ő, és kövesse a barátait. Ha az a cél hogy tanuljon valami hasznosat, akkor a hittant ajánlom. Az erkölcstan önmagában olyan mint annak idején a kommunista erkölcs. Kifelé szépnek, jónak volt hazudva, közben belülről rohadt. A keresztény emberek sem erkölcsösebbek, csak ott az a különbség, hogy a tananyag lényege az jellemhibákkal, vétkekkel, bűnökkel való tudatos szembenézés. Szóval a hittan valódi önismeretre tanít. Nem csak a keresztény, a buddhista, zsidó és a muszlim is jobb mint az erkölcstan.
2021. okt. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
89%
Hagynám, hogy a barátaival tartson. Ateista vagyok, én is jártam hittanra, főleg, mert mindig játék volt. Nem lettem tőle hívő, de a legjobb emlékeim lettek azok az órák.
2021. okt. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
66%

Nálunk pont fordítva volt. Az oviban kezdett hittanra járni, mert a barátai jártak és a kedvenc óvónéni tartotta. Így iskolában is maradt a hittan, majd olyan 10 éves kora körül mondta, hogy inkább erkölcstanra szeretne, átkértem őt.

Vallásosak nem vagyunk, de úgy voltam/vagyok vele, hogy semmi baja nem lesz, ha megismerkedik a vallással is. Majd nagyobb korában eldönti, hogy mit szeretne, de én egy plusz tapasztalásként fogtam fel a dolgot, senki nem erőltetett rá semmit. Sőt egy darabig úgy volt, hogy felvételizik egyházi iskolába, ezért minden vasárnap a templomban voltunk-végül a felvételi elmaradt.


Olyan nincs, hogy egyikre se jár, mert ez kötelezően benne van a tanrendben.

2021. okt. 22. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:
Nos, köszönöm szépen a válaszokat! Én arra szeretném nevelni a gyerekem, hogy mindig gondolkodjon önállóan és ezért nem is akarom rákényszeríteni egyiket sem. Megkérdeztem ma az osztályfőnökét, a negyedtanéves szülőin. Mondta, hogy nem lehetséges, hogy semelyikre se járjon, viszont arra van lehetőség, hogy minden héten a másik hittanra járjon, mivel van egy másik hasonlóan gondolkodó család is. Ez úgy nézne ki, hogy A héten keresztény, B héten zsidó, C héten muszlim és D héten buddhista, majd ismétlődik. Nekem egyébként szimpatikus lenne ez az eshetőség. A fiam olyanokat mond, hogy az etikatanár/sulipszichológus folyton olyan témákat hoz fel, amitől feszeng és zavarba jön. Nem gondoltam volna róla. Egyébként megkérdeztem és a muszlimot, egy szintén középkorú, családos, kedves hitoktató tartja, a buddhistát pedig egy idősebb, szintén aranyos tanító. Ami számomra szimpi volt, hogy tavasszal és nyáron, mindegyiknél a szabadban vannak az órák.
2021. okt. 22. 13:49
 25/31 anonim ***** válasza:
59%

Erkölcstan.

Ha nem jön be a hittan, év közben nem lehet váltani. És nem csak a tanóra kötelező, hanem a hit "gyakorlása" is, azaz pl katolikusoknál a miséken való rendszeres megjelenés.

Ha érdekli vmelyik vallás, akkor beszéljetek a hitoktatóval, hogy üljön le egyszer a gyerekkel és beszélgessen vele erről. Vagy akár az etikatanárral is, hogy 1-1x hagyja, had menjen át hittanórára a gyerek. De max ennyi.

2021. okt. 25. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
33%

Aki nem támogatja a hittant miért lett lepontozva??

Szektás fanatikusok....

2021. okt. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
70%

Engem hittanra járattak gyerekként, rendesen megnyomorított lelkileg.


Spórold meg a későbbi pszichológus árát, és küldd erkölcstanra a gyereket.

2021. okt. 30. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
65%
Engedném, hogy arra járjon amire akarna. Ha a hittanra, zsidóra, muszlimra, keresztényre vagy bármelyikre, akkor arra. Szerintem nincsen vele semmi gond, a barátaival lehet és ott is tanulhat, tapasztalhat sok mindent. Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok vallásos, nem vallásos családban nőtem fel stb. Amiket hallok az erkölcstan órákról, hát lehet magamnak is inkább hittant választanék, mert az legalább érdekes.
2021. nov. 1. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
30%
Az erkölcstant nem ismerem, de a hittant semmiképp sem ajánlanám. Szerintem a gyereknek kifejezetten káros, hogy olyan tevészmével tömjék a fejét, mint a kereszténység.
2021. nov. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
95%

"Vallásosak nem vagyunk, de úgy voltam/vagyok vele, hogy semmi baja nem lesz, ha megismerkedik a vallással is."


Rosszul gondoltad. Egy kb. 14 éves, értelmes kiskamasznál nem lesz belőle baj, mivel megfelelően tudja mérlegelni a helyzetet. De egy gyerek esetében ez nem feltétlenül van így. Ha mondjuk egy szektás hitoktatóhoz kerül egy gyerek, aki szó szerint értelmezi a Bibliát, és elkezd beszélni Ádámról, Éváról, meg a beszélő kígyóról, hogy az az igazság, meg bűn, ha valaki Harry Potter könyveket olvas, az nem okozhat kárt? Nem kizárt, hogy összezavarja a gyereket, felesleges bűntudatot kelt benne...

2021. nov. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!